wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-04-16| GIS, Mapy, Firma

Tom Tom otwiera biuro w Poznaniu

Holenderska firma nawigacyjna TomTom otworzyła ośrodek badawczo-rozwojowy w Poznaniu. Dzięki temu miasto stało się strategicznym ośrodkiem tworzenia map oraz technologii geolokalizacyjnych. Docelowo firma chce tu zatrudnić ponad setkę wykwalifikowanych pracowników.


Tom Tom otwiera biuro w Poznaniu

Firma TomTom to globalny dostawca produktów i usług nawigacyjnych. Zatrudnia ponad 4700 pracowników na całym świecie. Poznańskie biuro jest jej drugim ośrodkiem w Polsce. Jego pracownicy będą ściśle współpracować ze specjalistami TomTom z Łodzi oraz z innymi ośrodkami firmy na świecie.

– Dziękuję zarządowi firmy TomTom za zaufanie do Poznania, do naszych uczelni i poziomu kształcenia - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, podczas uroczystego otwarcia biura. – Cieszy mnie każde nowe, dobre miejsce pracy, ponieważ to szansa dla młodych, kreatywnych ludzi, którzy w przyszłości będą decydować o losach Poznania. Cieszy mnie, że siedziba państwa firmy znajduje się tuż przy Starym Rynku. To samo serce Poznania – które także dzięki firmie Tom Tom będzie tętnić życiem.

TomTom pracuje m.in. nad rozwiązaniami, które pozwolą wprowadzić na rynek np. samochody prowadzone przez komputer. Oddział w Poznaniu będzie skupiał się na technologiach informatycznych do pozyskiwania danych z sensorów.

– TomTom odgrywa znaczącą rolę w rozwoju autonomicznej jazdy, mobilności w inteligentnych miastach i aplikacji opartych na chmurze – mówi Harold Goddijn, współzałożyciel i prezes firmy TomTom. – Poznańscy inżynierowie znacznie przyczynią się do rozwoju tych rozwiązań. Otwarcie kolejnego oddziału naszej firmy w Polsce najlepiej świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywają polscy inżynierowie w naszych globalnych strukturach.

Biuro TomTom w Poznaniu

Aktualizacja map i związanych z nimi produktów jest skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy i przetwarzania terabajtów danych. Są wśród nich m.in. ślady GPS, dane z czujników, obrazy i inne dane map wektorowych. Ze względu na złożoność tego procesu niezbędne jest zaangażowanie wielu ekspertów. Firma chce docelowo zatrudnić w Poznaniu około setki specjalistów: programistów, architektów, inżynierów DevOps, ale także ekspertów IoT, Machine Learning i BigData. Pierwszych kilkunastu już pracuje.

– Cieszę się, że otwieramy w Poznaniu biuro firmy, która jest liderem technologicznym w swojej branży – podkreśla dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej, którego absolwenci znajdą pracę w nowym biurze. – Dzięki tej inwestycji to właśnie w Poznaniu powstawać będą jedne z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych w skali światowej rozwiązania mapowe. Właśnie takie inwestycje powinniśmy przyciągać.

Oddział TomTom w Poznaniu współpracuje także z Biurem Obsługi Inwestorów urzędu miasta Poznania. Firma planuje uruchomienie cyklu zajęć, który ma przygotować uczniów do poszerzania wiedzy informatycznej. Kurs ma się rozpocząć w październiku, a zajęcia będą odbywać się w siedzibie firmy. To jednak nie koniec współpracy z miastem.

– Nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Miasta Poznania i nasze wspólne działania będą skupiały się wokół tematów z zakresu inteligentnych miast – mówi Grzegorz Leopold, TomTom Poznań Site Owner. – Istotne są też dla nas działania z Politechniką Poznańską, które dotyczą prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

– Jako Poznań chcemy być miastem „smart”, które w świadomy sposób korzysta z dostępnych technologii po to, by kreować doskonalsze usługi dla mieszkańców – zaznacza Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta Poznania do spraw smart city. – Wiem, że mamy dużo wspólnych tematów do omówienia i wiele do zaoferowania sobie nawzajem. To dobra płaszczyzna, by myśleć o dalszej współpracy

Siedziba główna TomTom znajduje się w Amsterdamie, firma ma swoje oddziały w 37 krajach. Oferuje zaawansowane mapy cyfrowe, które obejmują 137 krajów.

Alicja Wesołowska (UM Poznania)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
:) Studia geodezyjne nie przeszkadzaja w zostaniu programista:)

gis geodezja ogarniętych przyjmują, były pracownik

hehe przecież oni zatrudnią tylko IT, nikogo z geodezji czy gis, wyślą najwyżej programistów na studia podyplomowe z GIS i tyle...

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt