Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-13| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Sejm za przeniesieniem IIP do resortu rozwoju

Podczas dzisiejszego posiedzenia (13 kwietnia) Sejm przyjął ustawę, która odpowiedzialność za sprawy infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) przenosi z Ministerstwa Cyfryzacji do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.


Sejm za przeniesieniem IIP do resortu rozwoju

Za ustawą zagłosowało 270 posłów, a przeciw – 152. Trzech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że pod koniec 2015 roku, gdy rząd Beaty Szydło rozpoczynał urzędowanie, sprawy IIP (podobnie jak geodezja i kartografia) leżały w gestii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Resort ten rozdzielono jednak na Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawy geodezji i kartografii przeniesiono wówczas do ministra odpowiedzialnego za dział „budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo” (czyli ministra infrastruktury i budownictwa), a kwestie związane z IIP trafiły do ministra właściwego ds. informatyzacji. Natomiast po styczniowej rekonstrukcji rządu geodezja i kartografia zostały przeniesione do ministra inwestycji i rozwoju.

Przyjęta właśnie ustawa zakłada, że resort ten zajmie się również IIP.Jak napisano w uzasadnieniu projektu, MIiR zostanie wyposażone w narzędzie, które umożliwi pozyskanie niezbędnych informacji dla potrzeb inwestycyjnych oraz pozwoli na realne monitorowanie wyników podejmowanych decyzji i wprowadzanych zmian w przestrzeni gospodarczej kraju. „Powyższe zmiany pozwolą na skupienie w jednym resorcie wszystkich instrumentów (geodezja i kartografia, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, infrastruktura informacji przestrzennej, nowoczesne opracowania cyfrowe) niezbędnych do utworzenia centrum usług geoinformacyjnych rządu. Integracja tych instrumentów oznacza stworzenie podstaw do rozwoju w Polsce nowoczesnej gałęzi gospodarki, jaką jest sektor geoinformacyjny” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt zakłada, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej również przejdzie pod skrzydła MIiR. Dotychczasowi członkowie Rady zachowają swoje członkostwo, choć w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie tej nowelizacji minister rozwoju będzie mógł skierować do premiera wniosek o wyznaczenie członków RIIP, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 8 ustawy o IIP (chodzi tu o „przedstawicieli innych organów administracji rządowej w randze sekretarza lub podsekretarza stanu”), a także powołać członków Rady, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 10 tego aktu („czterech przedstawicieli instytucji naukowych lub organizacji pozarządowych”).

Ustawą o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej zajmie się teraz Senat.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS