Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-13| GIS, Imprezy

O technologiach geoinformatycznych w parkach narodowych

Park Narodowy „Bory Tucholskie” (PNBT) oraz Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych w dniach 12-13 kwietnia zorganizowali wspólnie w Charzykowach I Seminarium Geoinformatyczne dla pracowników parków narodowych.


O technologiach geoinformatycznych w parkach narodowych

Do udziału zaproszeni zostali pracownicy polskich parków narodowych zajmujących się na co dzień wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej oraz wdrażających inne technologie geoinformatyczne (m.in. teledetekcję, LiDAR czy fotogrametrię cyfrową) w zakresie zarządzania zasobami przyrodniczymi i kulturowymi w obszarach chronionych. Seminarium jest płaszczyzną wymiany doświadczeń poszczególnych parków narodowych poprzez prezentację funkcjonujących już wdrożeń systemów GIS.

Przed seminarium udostępniono wszystkim 23 parkom narodowym w Polsce GeoAnkietę w celu rozpoznania aktualnego stanu wdrożenia technologii geoinformatycznych oraz stopnia zaawansowania pracowników parków w zakresie obsługi oprogramowania (w tym aplikacji mobilnych) oraz urządzeń służących nawigacji czy zbierania geodanych. Ankieta wykazała m.in., iż niemal 70% PN wykorzystuje wolne oprogramowanie (do edycji danych i analiz oraz systemy bazodanowe) poza posiadanymi komercyjnymi licencjami. Celem nakiety było też rozpoznanie sytuacji w zakresie istnienia odpowiedniej liczby etatów (administratorów GIS czy działów zajmujących się geomatyką) oraz roli geoportali PN w spełnianiu założeń dyrektywy INSPIRE. Odpowiedzi na GeoAnkietę udzieliło 20 z 23 PN, wskazując jednocześnie na swoje plany związane z dalszym rozwojem infrastruktury informatycznej w parku czy zgłoszonymi projektami wymagającymi wsparcia technologiami.

Poruszone wnioski oraz problemy zdefiniowane przez uczestników seminarium będą bazą do zorganizowania w najbliższym czasie „Warsztatów GIS dla pracowników parków narodowych”. Moderowanie dyskusji oraz opiekę naukową nad seminarium powierzono uczelniom partnerskim, tj. Uniwersytetowi Rolniczemu w Krakowie (Wydział Leśny – dr hab. inż. Piotr Wężyk) oraz Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Nauk o Ziemi – dr Jan Burdziej).

Źródło: Organizatorzy


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS