Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-11| Geodezja, Software, Instytucje

ZSP chce jednolitego oprogramowania dla gmin

Związek Samorządów Polskich wystosował apel, w którym postuluje opracowanie i udostępnienie przez rząd jednolitego oprogramowania dla gmin.


ZSP chce jednolitego oprogramowania dla gmin <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

ZSP jest organizacją powołaną w sierpniu ubiegłego roku, która obecnie ma 28 członków – są to przede wszystkim samorządy ze wschodniej części kraju.

W swoim stanowisku organizacja podkreśla, że w przeciętnym urzędzie gminnym funkcjonuje około 25 programów, nie licząc pakietów biurowych czy programów antywirusowych. Tylko niektóre są dostarczane przez administrację państwową, np.: Źródło, Bestia, Cepik, ePuap. Pozostałe programy (księgowe, podatkowe, elektronicznego obiegu dokumentów, zarządzania gospodarką odpadową, BIP, kadrowo-płacowe, zarządzania oświatą, geodezyjne itd.) są samodzielnie kupowane i instalowane przez urzędy gminne. Taki stan rzeczy powoduje brak pełnej zgodności pomiędzy programami, konieczność migracji, eksportowania, importowania, a czasem przepisywania danych ręcznie pomiędzy programami. Niektórzy dostawcy oprogramowania potrafili opóźniać integrację z konkurencyjnym programem, co mogło być „zachętą” do zakupu ich wersji – twierdzi ZSP.

Skoro wszystkie gminy działają na podstawie tych samych przepisów, zatem świadczą te same usługi swoim mieszkańcom – podkreśla organizacja. Zamówienie przez rząd jednej, kompleksowej aplikacji, która stanowiłaby kompleksowe środowisko pracy dla urzędników, umożliwiłoby standaryzację usług, pełną wewnętrzną zgodność oraz możliwość automatycznej wymiany danych (decyzji, dokumentów) pomiędzy urzędami. Oprogramowanie obejmowałoby zarówno całkowicie elektroniczny obieg dokumentów, ich tworzenie, wydawanie decyzji, tworzenie rejestrów i wysyłkę. Urzędnik przechowywałby tam również swoje wzory dokumentów, dokumenty robocze, dane źródłowe. Każda zmiana ustawowa lub na poziomie rozporządzenia byłaby centralnie implementowana w system – proponuje związek.

W ocenie organizacji wdrożenie takiego oprogramowania przyniosłoby wiele korzyści. Wśród nich wymienia: pełną zgodność wewnętrzną i zewnętrzną, automatyczne wysyłanie i odbieranie korespondencji urzędowej, brak konieczności sporządzania sprawozdań, które wykonywałby się automatycznie po np. zamknięciu roku. Ponadto instytucja kontrolująca mogłaby w dowolnym czasie mieć dostęp do danych zbiorczych wszystkich gmin. Niektóre dane publiczne automatycznie publikowałyby się w BIP np. rejestry zatwierdzonych umów. Nastąpiłby także wzrost efektywności pracy, co pozwoliłoby na redukcję zatrudnienia lub ewentualne przesunięcie wolnych mocy przerobowych urzędu do innych zadań.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS