Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-10| GNSS, Firma

Zielone światło ESA dla polskich projektów nawigacyjnych

Coraz bliżej do implementacji polskich środowisk testowych w laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pod koniec marca przedstawiciele ESA zatwierdzili ważne etapy projektów FLIGhT i TEcHNO opracowanych przez Astri Polska. Przekazanie pierwszego z nich planowane jest jeszcze w tym roku.


Zielone światło ESA dla polskich projektów nawigacyjnych <br />
Na fot. od lewej: Maciej Paśnikowski i Karol Brzostowski odpowiedzialni za projekty GNSS w Astri Polska
Na fot. od lewej: Maciej Paśnikowski i Karol Brzostowski odpowiedzialni za projekty GNSS w Astri Polska

Europejskie Laboratorium Nawigacyjne (ENL) wchodzi w skład należącego do ESA centrum badawczo-rozwojowego ESTEC. To największy obiekt tego typu w Europie. Już niedługo odbiorniki nawigacji hybrydowej ora odbiorniki GNSS do zastosowań kosmicznych będą testowane z wykorzystaniem środowisk testowych zaprojektowanych przez polskich inżynierów. Po ewaluacji etapów projektowania przedstawiciele techniczni ESA wydali pozytywną ocenę dla obydwu systemów, dzięki czemu projekty weszły w fazę realizacji.

– Fakt, że Europejska Agencja Kosmiczna coraz częściej wykorzystuje rozwiązania dostarczone przez polskie firmy, należy odbierać jako niewątpliwy sukces rodzimych podmiotów – powiedział Jacek Mandas, prezes Astri Polska. – GNSS jest ważnym obszarem naszej działalności. Cieszymy się, że nasze rozwiązania z tej dziedziny będą wykorzystywane przez ESA – podkreślił.

Celem projektu FLIGhT (Flexible environment for GNSS Testing) jest stworzenie adaptacyjnego i elastycznego środowiska testowego, które pozwoli na zintegrowanie infrastruktury w należącym do ESA Europejskim Laboratorium Nawigacyjnym (ENL) oraz zapewni platformę do przeprowadzania testów odbiorników GNSS.

– System FLIGhT będzie wykorzystywany przez ESA do testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych – powiedział Karol Brzostowski, kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska. – Przekazanie tego środowiska testowego dla ESA przewidujemy na IV kwartał tego roku. Jest to o tyle ważne, że nasza platforma testowa będzie używana przez ESA w ich codziennych zadaniach – podkreślił.

TEcHNO (Test Environment for Hybrid NavigatiOn) to z kolei projekt z dziedziny nawigacji hybrydowej, który ma na celu wykorzystanie korzyści płynących z połączenia technologii GNSS i LTE. Podobnie jak w przypadku projektu FLIGhT efektem projektu będzie software, który oprócz integracji urządzeń symulujących sygnały nawigacyjne pozwoli na generowanie scenariuszy testowych. Testy oraz pierwsza integracja systemu odbędą się także w centrum badawczym ESTEC. Finalizacja projektu przewidziana jest w czerwcu 2019 roku.

– Projekt TEcHNO pozwoli ocenić, na ile skuteczne będzie połączenie standardowych metod wyznaczania pozycji za pomocą GNSS z technologią, która wykorzystywana jest głównie do przesyłania danych, czyli LTE. Okazuje się bowiem, że wykorzystanie częstotliwości stricte telekomunikacyjnych do nawigacji pozwala na wyznaczanie pozycji z jeszcze większą dokładnością i ciągłością w czasie. Może to otworzyć nowe możliwości w tej dziedzinie w obliczu nadchodzącej technologii 5G – powiedział Maciej Paśnikowski odpowiedzialny za projekt w Astri Polska.

Astri Polska to pierwsza polska firma, której 100% przychodu pochodzi z sektora kosmicznego. Jest też jedyną polską firmą, która posiada kompetencje w dziedzinie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. W chwili obecnej, firma realizuje ok. 20 projektów dla sektora kosmicznego, w większości dla programów ESA.

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS