Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-04-10| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Mistrzowie teledetekcji satelitarnej poszukiwani

Właśnie ruszyła kolejna edycja europejskiego konkursu Copernicus Masters na najciekawszy pomysł wykorzystania satelitarnych danych obserwacyjnych. Pula nagród przekracza w tym roku 600 tys. euro.


Mistrzowie teledetekcji satelitarnej poszukiwani

Konkurs organizowany jest regularnie od 2011 r. przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz niemieckie Centrum Aplikacyjne w Oberpfaffenhofen (AZO). Jak zwykle, zmagania podzielono na różne kategorie tematyczne. Dotyczą one rozwiązań np. dla: internetu rzeczy, sztucznej inteligencji, obrony, leśnictwa, rolnictwa, transportu czy inteligentnych miast. Pula nagród wynosi 600 tys. euro, a jest wśród nich nie tylko gotówka, ale także wsparcie ekspertów w realizacji konkursowego pomysłu, działania marketingowe, szkolenia, dostęp do danych, a nawet wycieczkę do centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Zgłoszenia pomysłów przyjmowane są do końca czerwca.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zwyciężył projekt FSSCat. To efekt współpracy naukowców z hiszpańskiego Universitat Politècnica de Catalunya w Barcelonie oraz estońskiego startupu Golbriak Space. Zaproponowali oni zbudowanie dwóch konstelacji satelitów obserwacyjnych o wielkości pudełka na buty. Na ich pokładzie miałby się znajdować podwójny sensor mikrofalowy (reflektometr GNSS oraz radiometr działający w paśmie L), a także optyczny sensor wielospektralny. Urządzenia te pozwoliłby mierzyć wilgotność gleby, zasięg pokrywy lodowej, grubość lodu oraz wykrywać jeziora wytopiskowe na powierzchni lodu. W ocenie uczestników projektu FSSCat aparaty te stanowiłyby świetne uzupełnienie konstelacji Sentinel oraz cenne źródło informacji dla usługi Copernicus Land and Marine Environment.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama