Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-30| Mapy

Archiwum WIG: kolejne nowości z Biblioteki Kongresu USA

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciło się o kolejne materiały ze zbiorów Biblioteki Kongresu w Waszyngtownie, a także ze zbiorów prywatnych.


Archiwum WIG: kolejne nowości z Biblioteki Kongresu USA <br />
Fragment arkusza niemieckiej mapy 1:100 000 (Einheitsblatt) z 1934 r. Chemnitz-Altenburg-Doebeln
Fragment arkusza niemieckiej mapy 1:100 000 (Einheitsblatt) z 1934 r. Chemnitz-Altenburg-Doebeln
Ze zbiorów Biblioteki Kongresu pochodzą:
Dość obszerne niemieckie broszury sygnowane jako „H.Dv.g 40” (Heeres-Druckvorschriften, geheim), o nazwie „Mil-geo Einzelangaben fu?r die Trupperfu?hrung zum Einheitsblatt...”. Zawierają one wojskowo-geograficzny opis terenu mapy zbiorczej w skali 1:100 000 (Einheitsblatt/Grossblatt) do dowodzenia jednostkami. Każdy opis zaopatrzony jest w zestaw 1-3 mapy, w tym nieco wzbogacony dodatkową treścią arkusz Einheitsblatt oraz mapy dodatkowe, zwykle na odwrocie (sieć gazowa, elektryczna, wodociągowa, gleby itd., a czasem – dość uproszczone – plany miast lub ich okolic).
Jak informują administratorzy strony, udało się przeskanować kilkadziesiąt map tego typu oraz ok. 8 opisów. Większość przeskanowanych broszur dotyczy terenów zachodniej Polski. Ponieważ opracowanie skanów publikacji zajmuje dużo więcej czasu, niż opracowanie map, chwilowo udostępniają oni wszystkie przeskanowane mapy (inne mapy w obrębie danego arkusza dołączone są do niego jako załączniki) oraz jako plik pdf o wielkości ok. 75 MB jeden przykładowy opis wojskowo-geograficzny arkusza Einheitsblatt 30a, pod sygnaturą H.Dv.g 40/30a (Rastenburg–Lötzen–Arys, czyli Kętrzyn–Giżycko–Orzysz).
Również ze zbiorów Biblioteki Kongresu pochodzi kilkanaście planów miast, niestety większość z nich są to kopie światłokopii, zatem dość słabej jakości, ale – jak komentują administratorzy serwisu – lepsze takie, niż żadne.

Z kolei ze zbiorów Ryszarda Hubisza pochodzi plan Kijowa. Wprawdzie określany jako „plan schematyczny”, w rzeczywistości – jak informują administratorzy serwisu – jest to bardzo ładny i dość dokładny plan sowieckiego Kijowa w języku ukraińskim z ok. 1935 roku.

Źródło: MapyWIG.org


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS