Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-28| Geodezja, Prawo, Kataster

Spór o pomnik smoleński z prawem geodezyjnym w tle

Warszawski ratusz skierował zawiadomienie do prokuratury dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie przejęcia placu Piłsudskiego. W swoim wniosku powołuje się na przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Spór o pomnik smoleński z prawem geodezyjnym w tle <br />
Fragment wyrysu z EGiB dla pl. Piłsudskiego
Fragment wyrysu z EGiB dla pl. Piłsudskiego

Sprawa dotyczy ustanowienia na terenie placu Piłsudskiego terenu zamkniętego. Krok ten ma umożliwić postawienie w tym miejscu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej bez możliwości sprzeciwu urzędników warszawskiego ratusza.

Tymczasem przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy twierdzą, że wyznaczenie w tym miejscu terenu zamkniętego odbyło się niezgodnie z przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Wprawdzie ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak formalnie miał kompetencje do podjęcia tej decyzji, ale jednak mógł w tej sprawie przekroczyć swoje kompetencje.

Jak wyjaśniają stołeczni urzędnicy, w świetle zapisów Pgik tereny zamknięte powinny być wyznaczane ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Na ogół są to zatem obiekty wojskowe czy kolejowe, ale w tym przypadku status terenu zamkniętego otrzymał obszar powszechnie dostępny, otwarty i nieogrodzony. Co więcej, ostatecznie terenem zamkniętym stały się trzy niesąsiadujące ze sobą działki stanowiące tylko fragmenty placu Piłsudskiego. Trudno zatem mówić w tym przypadku o względach bezpieczeństwa czy obronności – twierdzi ratusz.

– Jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie, jest zwrócenie uwagi na działanie metodą faktów dokonanych, która narusza samodzielność samorządów. Jest to próba odebrania warszawiakom prawa do decydowania o tym, w jaki sposób ma być kształtowane miasto. Jest to próba, która może być precedensem do podobnych działań w każdym innym mieście, gdzie władza centralna będzie dążyć do zabierania mieszkańcom prawa do decydowania o przestrzeni miejskiej – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama