Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-27| GIS, Teledetekcja

Wały pod fotogrametryczną kontrolą

Podczas wczorajszego seminarium (Warszawa, 26 marca) poznaliśmy szczegóły realizowanego od przeszło dwóch lat projektu „SAFEDAM – Zaawansowane technologie wspomagające przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z powodziami”.


Wały pod fotogrametryczną kontrolą

Projekt rozpoczął się w grudniu 2015 r. i potrwa do końca br. Wtedy to ma być gotowy do wdrożenia przez gestorów: Państwową Straż Pożarną, Obronę Cywilną oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. W ramach przedsięwzięcia – jak tłumaczył dr hab. Zdzisław Kurczyński z Wydziału Geodezji i Kartografii PW, kierownik projektu SAFEDAM – powstaje system do monitorowania wałów przeciwpowodziowych dostarczający informacji o stopniu zagrożenia powodziowego, a tym samym pozwalający na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powodzi. W tym celu będą gromadzone i wykorzystywane wieloźródłowe dane geoporzestrzenne, m.in.:
• ortofotomapy ze zdjęć pozyskanych w ramach projektu przez bezzałogowe systemy latające,
• ortofotomapy archiwalne z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
• ortofotomapy opracowane na podstawie zobrazowań satelitarnych,
• numeryczne modele terenu pozyskane przez BSL oraz z PZGiK,
• wybrane obiekty z Systemu Ewidencji i Kontroli Obiektów Piętrzących,
• odczyty wodowskazów z bazy SH,
• wybrane warstwy bazy BDOT10k,
• mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego,
• alerty wysyłane za pomocą aplikacji geopartycypacji.
Jako obiekty testowe wybrano pięć odcinków Wisły, na których w nieodległej przeszłości miały miejsce awarie wałów.

System SAFEDAM – umożliwiający gromadzenie, automatyczną analizę i ich wizualizację danych – to dwie konfiguracje przeznaczone dla różnych użytkowników i oferujące dostosowane do ich potrzeb funkcjonalności: prewencyjna dla służb hydrologicznych (aplikacja desktopowa) oraz interwencyjna wspomagająca służby zarządzania kryzysowego i straż pożarną (aplikacja mobilna).
W konfiguracji prewencyjnej system przygotuje ocenę stanu wału na podstawie wielokryterialnej analizy przestrzennej zgromadzonych i aktualizowanych danych, zaś w interwencyjnej wspomoże zarządzanie akcją zabezpieczania wałów (m.in. dzięki narzędziom podglądu stanu wałów w czasie rzeczywistym czy narzędziom pomiaru odległości, powierzchni, wysokości).
System SAFEDAM to także portal publiczny (dostępny z poziomu przeglądarki internetowej), na którym publikowane będą m.in.: aktualna ortofotomapa, cieniowany NMT, warstwa wektorowa wałów przeciwpowodziowych czy informacje o zagrożeniu.

Bardzo duże znaczenie w projekcie będą miały wspomniane już dane pozyskiwane przez platformy bezzałogowe. Dotyczy to zarówno działań prewencyjnych (planowych, prowadzonych na dużych odległościach; pozyskane w ich czasie dane mogą być przetwarzane i analizowane w trybie post-processingu), jak i interwencyjnych (odbywanych w sposób doraźny i w miejscach, gdzie wymaga tego potrzeba; odpowiednio przetworzone dane muszą szybko trafić do sztabu w celu podejmowania właściwych decyzji). Różny charakter tych działań wymusił na firmie MSP – producencie systemów bezpilotowych – zaprojektowanie dwóch różnych platform. Prewencyjna bazuje na płatowcu NEO3 i wyposażona została w skaner laserowy oraz kamery RGB i NIR. Do celów interwencyjnych wytypowano z kolei wielowirnikowiec Zawisak. Na jego pokładzie znalazły się kamery RGB i termalna, oraz system umożliwiający przekaz obrazu on-line.
Pierwsze manewry terenowe w ramach projektu zaplanowano na czerwiec br., kolejne – na wrzesień.



Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Bezpieczeństwo i obronność”. Za jego realizację odpowiedzialne jest konsorcjum 5 podmiotów: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (lider), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz firmy MSP i Astri Polska.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama