Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-27| GNSS

Rakieta Falcon obniżyła dokładność GPS

Starty rakiet nośnych mogą powodować krótkotrwałe spadki dokładności nawigacji satelitarnej.


Rakieta Falcon obniżyła dokładność GPS <br />
fot. Wikipedia/Space-X
fot. Wikipedia/Space-X

Takie wnioski płyną z artykułu tajwańskich naukowców opublikowanego w czasopiśmie „Space Weather”. Jego autorzy przeanalizowali skutki misji rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9 z sierpnia 2017 roku. Wyniosła ona na orbitę tajwańskiego satelitę Formosat-5. Istotne jest to, że start ten był dość nietypowy, lot Falcona 9 był bowiem niemal pionowy, natomiast w przypadku większości tego typu misji zaraz po starcie tor lotu rakiety powoli odchyla się od pionu.

Jak udowodnili naukowcy, podczas tej operacji Falcon 9 wywołał w jonosferze koncentryczne fale uderzeniowe nad powierzchnią około 1,8 mln km kw. tj. nad obszarem zachodniego wybrzeża USA. Spowodowało to regionalny i tymczasowy spadek zawartości plazmy w tej warstwie atmosfery, a to przełożyło się na obniżoną dokładność pozycji wyznaczanej przy użyciu sygnałów GNSS.

Naukowcy uspokajają, że ten spadek był nieznaczny – pogorszył dokładność odbiorników GPS raptem o około metr, podczas gdy skutki silnej burzy magnetycznej mogą być wielokrotnie groźniejsze.

Autorzy artykułu przestrzegają jednak, by nie bagatelizować wpływu startów rakiet na nawigację satelitarną. Jak wyjaśniają, wynalazki takie jak Falcon 9 sprawiają, że wystrzelenie na orbitę okołoziemską satelity staje się coraz tańsze. Liczba startów rakiet w kosmos będzie więc zapewne szybko rosła. Co więcej, rakiety nośne będą stawały się coraz potężniejsze. Oba te czynniki mogą w znacznie większy sposób wpływać na jakość nawigacji satelitarnej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS