Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-26| GNSS, Geodezja

Stan troposfery dla Polski i Litwy oficjalnym produktem operacyjnym IGiG

22 marca parametry opóźnienia sygnału GNSS w troposferze wyznaczane w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostały włączone do operacyjnego, kombinowanego rozwiązania europejskiego ASIC, które realizowane jest przez centrum obliczeniowe ASI/CGS we Włoszech.


Stan troposfery dla Polski i Litwy oficjalnym produktem operacyjnym IGiG <br />
Fot. Wikipedia/Arun Kulshreshtha
Fot. Wikipedia/Arun Kulshreshtha

Parametry te służą do badania zmienności kolumnowej zawartości pary wodnej w atmosferze, zmian klimatycznych, a także redukcji obserwacji GNSS w czasie wyznaczania pozycji.

Obliczenia prowadzone są w czasie prawie rzeczywistym dla obszaru Polski (WUEL) i Litwy (WLIT) dla 320 stacji przez automatyczne serwisy prowadzone w Zakładzie Geodezji Satelitarnej IGiG w ramach centrum analiz E-GVAP (EUMETNET EIG GNSS water vapour programme). Powstanie centrum było możliwe dzięki współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii i zespołem ASG-EUPOS, a jego rozwój dzięki współpracy z firmą Leica Geosystems oraz Wydziałem Hydrologii i Klimatologii Uniwersytetu w Wilnie.

Centrum analiz E-GVAP w Instytucie uruchomiono w grudniu 2012 roku w ramach projektu „NRT model stanu atmosfery dla obszaru Polski z pomiarów GNSS i meteorologicznych realizowanych na stacjach referencyjnych systemu ASG-EUPOS”, który był realizowany w latach 2010-2013 pod kierownictwem prof. Jarosława Bosego i rozwijany w ramach akcji COST ES1206: „Advanced Global Navigation Satellite Systems tropospheric products for monitoring severe weather events and climate (GNSS4SWEC)” w latach 2013-2017.

Utrzymanie serwisów obliczeniowych oraz przejście do operacyjnego statusu jest sukcesem zespołu w składzie: dr inż. Jan Kapłon, mgr inż. Jan Sierny, mgr inż. Damian Tondaś.

Źródło: IGIG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS