Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-23| Geodezja, Mapy, Instytucje

Setne posiedzenie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP

Wczoraj (21 marca) w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odbyło się jubileuszowe 100. posiedzenie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.


Setne posiedzenie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP <br />
Materiały KNSG
Materiały KNSG

100. obrady otworzyła przewodnicząca komisji prof. Ewa Wolnicz-Pawłowska. W imieniu GUGiK p.o. głównego geodety kraju Marcin Wójtowicz podziękował członkom KSNG za dotychczasową owocną współpracę oraz podkreślił znaczenie działalności Komisji przyczyniającej się do uporządkowania i ujednolicenia nazewnictwa geograficznego. Zwrócił także uwagę na rolę, jaką pełni standaryzacja nazewnictwa geograficznego, która poprzez określenie poprawności zapisu i zasad stosowania nazw, a także jednoznaczności ich identyfikacji ma szczególne znaczenie informacyjne.

Kolejnym punktem jubileuszowego spotkania były dwa wystąpienia okolicznościowe. Pierwsze, wygłoszone przez prof. dr hab. Ewę Wolnicz-Pawłowską, stanowiło historyczne ujęcie zarówno zagadnień związanych z początkiem prac nad standaryzacją nazewnictwa geograficznego w Polsce od czasów przedwojennych, jak i działalności samej Komisji. Drugie, wygłoszone przez wiceprzewodniczącego Komisji Macieja Zycha, miało charakter statystyczny, tj. podsumowujący prace i osiągnięcia KSNG w ostatnich kilkudziesięciu latach. Szczególną uwagę autor zwrócił na urzędowy charakter pracy Komisji, która zgodnie z zapisami rozporządzenia opracowuje urzędowe wykazy polskich nazw państw, terytoriów niesamodzielnych, jednostek administracyjnych, miejscowości, obiektów fizjograficznych oraz innych obiektów geograficznych położonych poza granicami RP.

Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej

Podczas prezentacji osiągnięć uczestnikom spotkania zostały przybliżone także plany na przyszłość, do których należą m.in.: kontynuowanie prac nad nowymi wydaniami „Urzędowego wykazu nazw państw i terytoriów niesamodzielnych” oraz „Urzędowego wykazu polskich nazw geograficznych świata”, opracowanie zasad latynizacji nazw geograficznych dla języków posługujących się niełacińskimi systemami pisma, sporządzenie wykazów obcojęzycznych form nazw ważniejszych obiektów geograficznych położonych na terytorium RP, a także kontynuowanie działalności Komisji na forum międzynarodowym, w tym w Grupie Ekspertów ONZ ds. Nazw Geograficznych (UNGEGN).

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS