Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-09| GIS

Microsoft i Esri przybliżają sztuczną inteligencję

GeoAI to nowe rozwiązanie zaprezentowane przez Microsoft i Esri, które ma sprawić, że wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji (AI) w analizach przestrzennych ma być znacznie łatwiejsze i bardziej dostępne niż dotychczas.


Microsoft i Esri przybliżają sztuczną inteligencję

GeoAI to połączenie możliwości oprogramowania Esri ArcGIS Pro oraz rozwijanej już od pewnego czasu przez Microsoft platformy Data Science Virtual Machine (DSVM) – środowiska do eksperymentowania z algorytmami sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, które bazuje na infrastrukturze chmurowej Azure.

Jak zapewnia Microsoft, tego typu algorytmy bardzo dobrze sprawdzają się w analizie rastrów, serii czasowych oraz nieustrukturyzowanych danych tekstowych. Z kolei środowisko DSVM pozwala na sprawne przetwarzanie dużych zbiorów (big data). GeoAI otwiera więc zupełnie nowe możliwości w zakresie analizy i wizualizacji danych przestrzennych.

Na razie inżynierowie z Esri i Microsoftu z powodzeniem wykorzystują narzędzia GeoAI do klasyfikacji pokrycia terenu na podstawie zdjęć satelitarnych przy szczegółowości dochodzącej do pojedynczych pikseli. Takie badania przeprowadzono dla okolic Zatoki Chesapeake w Stanach Zjednoczonych. Dzięki GeoAI możliwie było sprawne przeanalizowanie wysokorozdzielczych zobrazowań dla 70 tys. km kwadratowych wzdłuż rzeki Susquehanna. Ich celem było wskazanie miejsc, gdzie niezbędne będą nasadzenia drzew mające chronić ten obszar przed zanieczyszczeniami.

Jak zapewnia Microsoft, możliwości GeoAI są dostępne dla analityków oraz naukowców niemal od ręki. Narzędzia są bowiem prekonfigurowane, więc przygotowanie ich do pracy zajmuje raptem kilka minut. Ponadto firmy zapewniają materiały instruktażowe wyjaśniające wykorzystanie tych rozwiązań w GIS-ie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS