|2018-03-08|
GNSS, GIS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje
Nabór na szefa POLSA na finiszu
Jak informuje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 8 marca), najpoważniejszym kandydatem na szefa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) jest dr Grzegorz Brona. Oznaczałoby to koniec długich perypetii z obsadzeniem tego stanowiska.
Agencję powołano w 2014 roku, a jej pierwszym prezesem został prof. Marek Banaszkiewicz – ówczesny dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN. W wrześniu 2016 r. premier Beata Szydło nie przyjęła sprawozdania zarządu POLSA, co było równoznaczne z odwołaniem prof. Banaszkiewicza ze stanowiska. Decyzję tę Ministerstwo Rozwoju tłumaczyło „niezadowoleniem z dotychczasowych dokonań POLSA”. Jeszcze w tym samym miesiącu ogłoszono konkurs na jego następcę. 4 stycznia 2017 r. podano, że w toku naboru nie wyłoniono żadnego kandydata. 6 dni później ogłoszono kolejny konkurs, który również zakończył się fiaskiem. Ogłoszenie o trzecim naborze opublikowano 31 marca. Tym razem udało wyłonić się trzech kandydatów (prof. Józef Wiesław Modelski, dr Jakub Ryzenko i płk Piotr Suszyński), jednak spośród nich premier nie wskazała nowego prezesa agencji. Czwarty nabór ogłoszono 20 września. W jego wyniku w listopadzie wskazano trzech kandydatów: Jacka Borkowskiego, Adama Sowę i Grzegorza Bronę.
Według informacji „Rzeczpospolitej” to właśnie Grzegorz Brona jest dziś najpoważniejszym kandydatem. Dziennik zastrzega jednak, że jego zwycięstwo nie jest jeszcze pewne. Na przeszkodzie stoją międzyresortowe boje o kontrolę nad POLSA prowadzone między Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Choć pod koniec lutego kandydatura Brony została pozytywnie zaopiniowana przez Radę POLSA, to część jej członków uważa, że decyzja została podjęta niezgodnie z prawem. Ostateczny głos ws. obsadzenia tego stanowiska należy do premiera.
Grzegorz Brona jest wykładowcą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prezesem zarządu spółki Creotech Instruments. Jednym z głównych pół działalności tej firmy są właśnie technologie kosmiczne. Na liście jej projektów jest m.in. platforma EO Cloud udostępniająca w chmurze zobrazowania satelitarne, budowa usług DIAS dla Komisji Europejskiej, opracowanie platformy mikrosatelitów HyperSat czy skonstruowanie podzespołów dla fińskiego teledetekcyjnego satelity radarowego ICEYE.
JK
|