|2018-03-07|
Geodezja, GIS, Prawo
Krajowe firmy budowlane opracują standardy BIM
Polski Związek Pracodawców Budownictwa wspólnie z Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa podjęli inicjatywę realizacji projektu „BIM Standard PL”, którego celem jest opracowanie standardu modelowania informacji o budynkach (BIM) w zamówieniach publicznych.
Deklarację poparcia i współpracy w tym zakresie podpisali: Wiktor Piwowski – sekretarz generalny PZITB, Piotr Kledzik – prezes zarządu PORR SA, Dariusz Blocher – prezes zarządu Budimex SA, Magnus Persson – prezes zarządu Skanska SA, Jerzy Werle – prezes zarządu Warbud SA, oraz Jan Styliński – prezes PZPB.
Sygnatariusze deklaracji, mając na uwadze relacje z inwestorami, podwykonawcami oraz dostawcami, uznali za konieczne przystąpienie do opracowania standardów BIM dla potrzeb inwestycji budowlanych realizowanych w Polsce w ramach zamówień publicznych.
Firmy budowlane są świadome, że nowo realizowane projekty mają coraz krótsze terminy realizacji, są coraz bardziej złożone i wielowymiarowe. Obejmują wiele branż i zakresów, często mocno ingerując w istniejącą już zabudowę i infrastrukturę, powodując konieczność jej przebudowy lub dostosowania. Jeśli pod uwagę weźmie się coraz krótsze terminy realizacji, brak pracowników na budowach, rosnące ceny materiałów budowlanych oraz liczne trudności związane z szacowaniem ryzyka, to wszystko wskazuje, że systemowe ujednolicenie komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego musi być wprowadzone jak najszybciej.
Prace nad projektem „BIM Standard PL” zostały już rozpoczęte, a jego wdrożenie zostało zaplanowane na 2019 r. Inicjatorzy projektu mają nadzieję, że ten istotny dla sektora budownictwa projekt zyska szerokie poparcie branży. Konsekwencją zmian i rozwoju jest ciągłe ulepszanie rozwiązań informatycznych pozwalających na grupowanie, przetwarzanie i udostępnianie danych o inwestycji.
To już kolejna w ostatnich miesiącach inicjatywa przybliżająca krajowy rynek budowlany do wykorzystania metodyki BIM. Pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało przeprowadzenie pilotażu weryfikującego możliwość wdrożenia BIM w Polsce. Z kolei w lutym tego roku zamiar rozpoczęcia takiego eksperymentu zapowiedziała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pilotaż GDDKiA ws. BIM ma zostać przeprowadzony na obwodnicy Zatora. Popularyzacja BIM bez wątpienia będzie miała wpływ na branżę geodezyjną, o czym pisaliśmy już szerzej w GEODECIE.
JK
|