Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-06| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Czekają was 3 semestry wytężonej pracy

Przekonywał dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie prof. Adam Stolarski, zwracając się do przyszłych studentów podczas inauguracji studiów II stopnia w roku akademickim 2017/2018 (2 marca). Równocześnie zapewniał, że mogą oni liczyć na wsparcie wysokiej klasy nauczycieli akademickich i pracowników inżynieryjno-technicznych Wydziału w osiągnięciu sukcesu, czyli ukończeniu z jak najlepszym wynikiem kolejnego etapu kształcenia. – Korzystajcie z ich potencjału. Wyzwalajcie w sobie aktywność, pomysłowość i samodzielność – zachęcał dziekan.


Czekają was 3 semestry wytężonej pracy

Tradycyjnie, jak na uczelnię wojskową przystało, uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku prorektorowi ds. kształcenia dr. hab. Zdzisławowi Bogdanowiczowi przez zastępcę dziekana ppłk. Pawła Kamińskiego o gotowości Wydziału do inauguracji studiów II stopnia.

Dziekan Adam Stolarski przypomniał, że Wydział prowadzi kształcenie na dwóch kierunkach: geodezja i kartografia oraz budownictwo. Na kierunku geodezja i kartografia kształcenie na studiach magisterskich odbywa się w dwóch specjalnościach: pomiary geodezyjne i systemy informacji terenowej oraz fotogrametria, teledetekcja i systemy informacji geograficznej. Natomiast na potrzeby wojska w specjalnościach: geoinformatyka, rozpoznanie obrazowe oraz meteorologia. Przedstawił strukturę oraz kadrę Wydziału. Poinformował też, że studia II stopnia (we wszystkich formach kształcenia) rozpoczyna łącznie 212 studentów, w tym 32 w mundurach. Na kierunku geodezja i kartografia studia stacjonarne cywilne rozpoczyna 55 osób, a 26 studia wojskowe.

Podkreślił przy okazji, że Wydział brał aktywny udział w pracach międzyuczelnianej komisji wydziałów kształcących na kierunku budownictwo, która opracowała raport „BIM w edukacji. Strategia i ramowy program wspólnych podstaw programowych” (działała ona pod patronatem Komitetu BIM Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa). Raport ten ma być podstawą do wykorzystania w programach wszystkich uczelni. Zaznaczył, że WILiG ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora, a od października 2016 odzyskała również uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie geodezja i kartografia.

„Ślubuję uroczyście zdobywać sumiennie i twórczo wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne w duchu prawdy, wolności i odpowiedzialności. Wytrwale dążyć do uzyskania jak najlepszych wyników w nauce. Postępować zgodnie z regulaminem studiów i innymi przepisami obowiązującymi w Akademii. Przestrzegać zasad tolerancji i współżycia społecznego. Darzyć szacunkiem przełożonych oraz pracowników Akademii. Dbać o godność i honor społeczności akademickiej. Szanować dobre imię Akademii, wzbogać jej dorobek i tradycje”. To słowa ślubowania, które od kandydatów na studentów przyjął dziekan WILiG, włączając ich tym samym do grona studentów WAT. A gdy w chwilę potem ogłosił rozpoczęcie studiów II stopnia w roku akademickim 2017/2018, zabrzmiały słowa średniowiecznej pieśni „Gaudeamus igitur”.

– Pamiętajcie, że ukończyliście najlepszą w kraju uczelnię wojskową, a równocześnie uczelnię, która mieści się w grupie najlepszych w kraju uczelni technicznych. Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali. Spełnienie tego życzenia pozwoli Wam osiągnąć sukces zawodowy – zwrócił się do absolwentów studiów I stopnia prorektor WAT ds. kształcenia Zdzisław Bogdanowicz, a rozpoczynającym kształcenie na kolejnym etapie dedykował przesłanie „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”.

– Chciałbym pogratulować Wam zakończenia pierwszego etapu nauki i życzyć, abyście z jak najlepszymi wynikami, ale przede wszystkim z ciekawością nauki i ciekawością rozwiązywania nowoczesnych problemów technicznych trafili do nas – mówił z kolei do nowo przyjętych studentów płk Dariusz Ryczkowski dyrektor Departamentu Infrastruktury MON. – W resorcie bardzo potrzebna jest nowoczesna myśl techniczna – przekonywał. Dodał, że jednostki organizacyjne resortu w przyszłości będą opierać się na absolwentach Wydziału, bo mają one tworzyć podstawy obronności kraju w zakresie budownictwa specjalnego, komunikacyjnego i obronnego, ale również rozpoznania geoprzestrzennego czy meteorologii – elementów bardzo ważnych w zakresie obronności. Zadeklarował przy tym wymianę myśli, a także dobrze zorganizowane praktyki w jednostkach organizacyjnych MON oraz ze swej strony przedkładanie nowoczesnych problemów technicznych do rozwiązania. Poinformował też, że w departamencie opracowywany jest „Program rozwoju infrastruktury obronnej kraju”, który obecnie jest w fazie zatwierdzania koncepcji. Przekonywał, że to na przyszłych absolwentach Wydziału oprze się główny wysiłek jego realizacji.

Przy okazji inauguracji wręczono nagrody dla autorów najlepszych prac inżynierskich. Komisja egzaminu dyplomowego dla kierunku geodezja i kartografia za najlepszą uznała pracę Patryka Wróblewskiego pt. „Analiza dokładności danych z Mobilnego Skaningu Laserowego”. Wyróżniono też pracę Emilii Wasilewskiej pt. „Wykrywanie zanieczyszczeń ropopochodnych na podstawie zobrazowań satelitarnych” oraz Mateusza Mysiorskiego pt. „Ocena rozwoju technologicznego tachimetrów”.

Natomiast na studiach wojskowych na tym kierunku w specjalności meteorologia za najlepsze uznano prace sierż. pchor. Justyny Mizak pt. „Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych do badania pola wiatrów górnych” oraz sierż. pchor. Damiana Gruli pt. „Detekcja zjawiska oblodzenia statków powietrznych na podstawie danych z radarów meteorologicznych i wyników pionowego sondowania atmosfery”. Ich autorzy otrzymali również wyróżnienie szefa Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych.
Z kolei szef Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego wyróżnił sierż. pchor. Wojciecha Dawida za pracę pt. „Porównanie funkcjonalności serwerów GIS w zakresie wizualizacji danych mapy wektorowej poziomu drugiego”, a wyróżnienie przez dowódcę Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach otrzymał sierż. pchor. Paweł Stogonowski za pracę pt. „Analiza możliwości detekcji i klasyfikowania obiektów na ortofotomapie opracowanej na podstawie sekwencji obrazów pozyskanych z niskiego pułapu”. Odbyło się też uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia studiów absolwentom studiów inżynierskich.

Oficjalną część uroczystości zakończył wykład inauguracyjny studenta I roku studiów doktoranckich w dyscyplinie geodezja i kartografia Jakuba Wabińskiego pt. „Druk 3D w tyflokartografii”. Prelegent przekonywał, że ta nowoczesna forma druku ma duży potencjał jeśli chodzi o produkcję map tyflologicznych, czyli przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. Wykonany przez niego w ramach pracy magisterskiej arkusz mapy został zbadany na maszynie współrzędnościowej (porównano wymiary projektowe z wymiarami na produkcie finalnym) i okazało się, że odchyłki zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej były rzędu 0,1 mm. Biorąc pod uwagę, że zdolność rozdzielcza dotyku wynosi 3 mm, jest to wartość, którą można zignorować. Ów arkusz mapy testowany był przez uczniów Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Pozytywna informacja zwrotna skłoniła autora projektu do wniosku, że przyjęta przez niego metodyka wykonania takiej mapy się sprawdziła, a wykorzystanie druku 3D w przypadku tego typu pomocy dydaktycznych jest uzasadnione. Prelegent zwrócił przy tym uwagę, że produkt okazał się trwały, a koszt druku na drukarce 3D bardzo obiecujący, szczególnie w przypadku małych nakładów. Wynosi on bowiem ok. 100-200 zł za egz., podczas gdy przy wykorzystaniu tradycyjnych metod samo wykonanie matrycy drukarskiej kosztuje 2-8 tys. złotych.
Obecnie Jakub Wabiński pracuje nad projektem multimedialnej makiety dla Tatrzańskiego Parku Narodowego zakładającym wykorzystanie drukarki 3D w pełnym kolorze. Ma ona przedstawiać rzeźbę terenu z nałożoną ortofotomapą i dodatkowymi treściami (np. szlaki turystyczne).

Wśród gości uroczystości byli też m.in.: szef Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Sławomir Jakubiuk, zastępca szefa Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP płk Maciej Betka, dowódca Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach płk Marcin Górka, dyrektor IGiK Robert Bauer oraz płk Marcin Gałuszkiewicz z Polskiej Agencji Kosmicznej. Inaugurację uświetniła obecność Orkiestry Wojskowej Akademii Technicznej pod batutą Ryszarda Klechy, która wykonała kilka utworów, w tym m.in. Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama