Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-05| Software

Nie tylko GeoMedia, czyli Hexagon prezentuje portfolio 2018

Firma Hexagon Geospatial ogłosiła oficjalną premierę Power Portfolio 2018. Składają się na nie nowe wydania takich aplikacji, jak: ERDAS Imagine, GeoMedia, ImageStation, ERDAS Apollo, GeoCompressor i GeoMedia Smart Client. Jakie oferują nowości?


Nie tylko GeoMedia, czyli Hexagon prezentuje portfolio 2018

ERDAS Imagine 2018

Bodaj najwięcej zmian wprowadzono w ERDAS Imagine – oprogramowaniu do analizy danych fotogrametrycznych – zdjęć lotniczych i satelitarnych czy chmur punktów ze skaningu laserowego. Aplikacja w wersji 2018 dostępna już w architekturze 64-bitowej, co powinno przełożyć się na jej sprawniejsze działanie. W programie wdrożono ponadto nowe algorytmy pozwalające klasyfikować obiekty przy użyciu technologii machine learning

Bodaj najwięcej zmian wprowadzono w ERDAS Imagine – oprogramowaniu do analizy danych fotogrametrycznych – zdjęć lotniczych i satelitarnych czy chmur punktów ze skaningu laserowego. Aplikacja w wersji 2018 dostępna już w architekturze 64-bitowej, co powinno przełożyć się na jej sprawniejsze działanie. W programie wdrożono ponadto nowe algorytmy pozwalające klasyfikować obiekty przy użyciu technologii machine learning. Nowa wersja ERDAS-a ma także ułatwić generowanie trójwymiarowych modeli roślinności oraz budynków z chmur punktów.

W oprogramowaniu wprowadzono nowe algorytmy do korekcji atmosferycznej oraz pan-sharpeningu. Ten pierwszy – jak zapewnia producent – ma znacznie usprawnić analizę zmian na zdjęciach wielospektralnych.

Tradycyjnie nowa wersja ERDAS-a przynosi także obsługę kolejnych typów danych (w tym wydaniu dodano np. obsługę baz PostGIS), a także udoskonaloną obsługę różnych sensorów satelitarnych (m.in. Sentinel-2, WorldView-4 czy konstelacji Planet).

GeoMedia 2018

We flagowym produkcie typu desktop GIS Hexagonu zmian jest mniej. Producent zwraca uwagę przede wszystkim na zapis i odczyt danych w otwartym standardzie GeoPackage. Jest to coraz popularniejszy format danych przestrzennych, które w opinii wielu ma szansę wyprzeć pliki SHP. Przypomnijmy, że wsparcie dla standardu GeoPackage niedawno wprowadzono również w otwartej aplikacji QGIS 3.0.

GeoMedia oferuja ponadto sporo zmian w narzędziu Spatial Modeler, które umożliwia przygotowanie własnych modeli przetwarzania danych przestrzennych. Wzbogacono je o nowe operatory, a także rozbudowano możliwości edycji modeli oraz ich uruchamiania.

Zmiany zaszły również w nakładkach na GeoMedia. GeoMedia 3D rozbudowano o predefiniowane style wizualizacji różnych typów trójwymiarowych danych, a także funkcję First Person View do bardziej realistycznego przeglądania scen 3D. W module GeoMedia Motion Video Analyst udoskonalono prezentację strumieniowej transmisji wideo na podkładzie danych przestrzennych. Z kolei GeoMedia PDF pozwala generować PDF-y z georeferencją zgodne z aktualnymi normami ISO.

GeoMedia 2018

ImageStation 2018

ImageStation to oprogramowanie do masowego przetwarzania danych fotogrametrycznych. Wydanie 2018 rozbudowano o narzędzia do zautomatyzowanej obróbki zdjęć z bezzałogowych maszyn latających. Jak zapewnia producent, oferują one podobne możliwości jak funkcje do przetwarzania profesjonalnych zobrazowań lotniczych i satelitarnych.

Ponadto w ImageStation wprowadzono udoskonalone narzędzia do obliczania objętości i generowania numerycznych modeli terenu, a także dodano bezpośrednie wsparcie dla satelitarnych sensorów: Pleiades, SPOT-6, SPOT-7, KOMPSAT oraz RapidEye.

ERDAS Apollo 2018

Apollo, czyli flagowe rozwiązanie typu GIS serwer Hexagonu, oferuje od 3 do 5 razy szybszą pracę. To zasługa wdrożenia tzw. skalowanego bota, który efektywniej rozdysponuje realizację zadań między poszczególne CPU. Oprogramowanie oferuje ponadto wsparcie dla usług RESTful API, co ma uławiać i usprawniać integrowanie usług danych przestrzennych z zewnętrznymi aplikacjami.

GeoMedia SmartClient 2018

SmartClient, czyli profesjonalne oprogramowanie GIS działające w przeglądarce internetowej, w najnowszej wersji oferuje m.in. integrację z mapami otwartego projektu OpenStreetMap oraz wsparcie dla monitorów 4K. Aplikacja obsługuje ponadto interfejs Microsoft Windows 10 Geolocation API, co pozwala znacznie łatwiej wyświetlać położenie pojedynczych odbiorników GPS na mapie.

GeoMedia SmartClient 2018

Rozwiązania webowe i mobilne

Nowości znajdziemy także w produktach typu web GIS, takich jak: GeoMedia WebMap, Geospatial Portal oraz Geospatial SDI. Od nowej wersji pozwalają one udostępniać internetowe aplikacje oferujące narzędzia do wykonywania prostych pomiarów czy szybkiego generowania wydruków. Ponadto rozwiązania te znacznie lepiej obsługują wektorowe dane w formacie SVG, usługi WFS oraz pozwalają generować dane dla specjalistycznych aplikacji Smart.App.

Zmiany zaszły także w mobilnej aplikacji Mobile MapWorks. W nowej wersji jest ona lepiej przystosowana do różnych typów urządzeń mobilnych, w szczególności tych z mniejszym ekranem. Usprawniono również pracę w trybie off-line oraz wprowadzono obsługę danych GeoPackage.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama