|2018-03-02|
Teledetekcja
DroneDeploy prezentuje kartowanie z drona na żywo
Firma DroneDeploy wprowadziła na rynek rozwiązanie Live Map, które pozwala generować mozaikę zdjęć lotniczych z drona i wyświetlać ją na ekranie urządzenia mobilnego jeszcze w trakcie misji. Czy tkwi tu jakiś haczyk?
Podczas przeciętnej misji fotolotniczej przy użyciu bezzałogowca wynikowe opracowanie otrzymujemy dopiero po powrocie do biura i wielogodzinnym przetwarzaniu zdjęć lotniczych. Jak jednak zwraca uwagę firma DroneDeploy, czasem dane niezbędne są znacznie szybciej. Odpowiedzią na te potrzeby ma być funkcja Live Map. Dzięki niej mozaika zdjęć lotniczych wyświetlana jest na ekranie iPhone’a lub iPada jeszcze w trakcie trwania misji fotolotniczej. Pozwala to na bieżąco kontrolować jakość zbieranego materiału i jeszcze w terenie dokonać jego wstępnej analizy. Gdy dron zakończy lot, dane są synchronizowane z chmurą obliczeniową i stają się niemal natychmiast dostępne do dalszego przetwarzania lub analizy przez innych uczestników projektu czy klienta.
Live Map jest rozwinięciem technologii Fieldscanner testowanej od pewnego czasu przez DroneDeploy. Jak jednak zapewnia producent, nowe rozwiązanie oferuje nawet 4-krotnie wyższą jakość wynikowego produktu oraz 5-krotnie szybszą pracę, co jest zasługą szybko rosnących możliwości obliczeniowych urządzeń mobilnych.
Narzędzie Live Map jest kompatybilne z dronami DJI Phantom 4.VIDEO
Czy premiera tego narzędzia oznacza koniec przetwarzania zdjęć z dronów w biurze za pomocą desktopowego
oprogramowania typu AgiSoft, ContextCapture czy Pix4D ? W żadnym razie! Po pierwsze, Live Map generuje dane w niskiej rozdzielczości. Uzyskanie niewielkiego piksela wciąż wymaga przetworzenia danych w biurze.
Po drugie, pojawia się kwestia dokładności wynikowej mozaiki. Producent zapewnia, że wizualnie jest ona nie gorsza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań (patrz fot. poniżej), ale z drugiej strony przyznaje, że algorytmy Live Map mogą sobie gorzej radzić z łączeniem zdjęć przy wysokiej zabudowie czy sporych deniwelacjach. Zresztą, wśród przykładów wykorzystania tej funkcji DroneDeploy nie wymienia zastosowań wymagających wysokiej dokładności danych, ale np. monitorowanie postępów na budowie czy inspekcję upraw.Jedno ze zdjęć pochodzi z Live Map, a drugie jest efektem tradycyjnego przetworzenia w biurze. DroneDeploy oczywiście nie zdradza, które jest które
JK