Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-02| Teledetekcja

DroneDeploy prezentuje kartowanie z drona na żywo

Firma DroneDeploy wprowadziła na rynek rozwiązanie Live Map, które pozwala generować mozaikę zdjęć lotniczych z drona i wyświetlać ją na ekranie urządzenia mobilnego jeszcze w trakcie misji. Czy tkwi tu jakiś haczyk?


DroneDeploy prezentuje kartowanie z drona na żywo

Podczas przeciętnej misji fotolotniczej przy użyciu bezzałogowca wynikowe opracowanie otrzymujemy dopiero po powrocie do biura i wielogodzinnym przetwarzaniu zdjęć lotniczych. Jak jednak zwraca uwagę firma DroneDeploy, czasem dane niezbędne są znacznie szybciej. Odpowiedzią na te potrzeby ma być funkcja Live Map. Dzięki niej mozaika zdjęć lotniczych wyświetlana jest na ekranie iPhone’a lub iPada jeszcze w trakcie trwania misji fotolotniczej. Pozwala to na bieżąco kontrolować jakość zbieranego materiału i jeszcze w terenie dokonać jego wstępnej analizy. Gdy dron zakończy lot, dane są synchronizowane z chmurą obliczeniową i stają się niemal natychmiast dostępne do dalszego przetwarzania lub analizy przez innych uczestników projektu czy klienta.

Live Map jest rozwinięciem technologii Fieldscanner testowanej od pewnego czasu przez DroneDeploy. Jak jednak zapewnia producent, nowe rozwiązanie oferuje nawet 4-krotnie wyższą jakość wynikowego produktu oraz 5-krotnie szybszą pracę, co jest zasługą szybko rosnących możliwości obliczeniowych urządzeń mobilnych.

Narzędzie Live Map jest kompatybilne z dronami DJI Phantom 4.

Czy premiera tego narzędzia oznacza koniec przetwarzania zdjęć z dronów w biurze za pomocą desktopowego oprogramowania typu AgiSoft, ContextCapture czy Pix4D? W żadnym razie! Po pierwsze, Live Map generuje dane w niskiej rozdzielczości. Uzyskanie niewielkiego piksela wciąż wymaga przetworzenia danych w biurze.

Po drugie, pojawia się kwestia dokładności wynikowej mozaiki. Producent zapewnia, że wizualnie jest ona nie gorsza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań (patrz fot. poniżej), ale z drugiej strony przyznaje, że algorytmy Live Map mogą sobie gorzej radzić z łączeniem zdjęć przy wysokiej zabudowie czy sporych deniwelacjach. Zresztą, wśród przykładów wykorzystania tej funkcji DroneDeploy nie wymienia zastosowań wymagających wysokiej dokładności danych, ale np. monitorowanie postępów na budowie czy inspekcję upraw.

Jedno ze zdjęć pochodzi z Live Map, a drugie jest efektem tradycyjnego przetworzenia w biurze. DroneDeploy oczywiście nie zdradza, które jest które

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS