Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-02-16| Geodezja, Przetargi, Instytucje

GDDKiA będzie testować BIM

Budowa obwodnicy Zatora w woj. małopolskim, która połączy drogi krajowe nr 28 i nr 44, będzie pilotażowym projektem z zastosowaniem modelowania informacji o budynkach (BIM) – ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


GDDKiA będzie testować BIM <br />
Fragment koncepcji obwodnicy Zatora (materiały GDDKiA)
Fragment koncepcji obwodnicy Zatora (materiały GDDKiA)

Planowana obwodnica Zatora klasy GP (główna przyspieszona) będzie miała jedną jezdnię o długości 2,1 km. Oprócz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 28 przebudowany zostanie odcinek drogi wojewódzkiej nr 781 klasy G. Powstanie 5 obiektów inżynierskich, w tym dwa wiadukty, most i dwa przepusty, skrzyżowania, drogi dojazdowe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, zieleń ochronna, przejścia dla zwierząt, ogrodzenie naprowadzające). Przebudowana i wybudowana zostanie infrastruktura techniczna. Dla inwestycji wydana jest już ostateczna decyzja środowiskowa, przygotowana została koncepcja programowa.

Nim jednak GDDKiA rozpocznie pilotaż, chce przeprowadzić z potencjalnymi wykonawcami dialog techniczny. Jego celem będzie pozyskanie informacji o możliwościach wykonawców w zakresie wykorzystania technologii BIM w projekcie infrastrukturalnym.

Nadrzędnym celem pilotażu jest szeroko rozumiana edukacja i zdobycie doświadczeń, które posłużą dalszym implementacjom metodyki BIM na rynku zamówień publicznych. Dodajmy, że w niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) stosowanie BIM-u w zamówieniach publicznych jest obowiązkowe już od kilku lat.

Podstawowym celem projektu ma być podniesienie efektywności wydatkowania środków publicznych w aspekcie całego cyklu życia obiektu poprzez zidentyfikowanie schematów, procedur, formatów i technologii wymiany informacji pomiędzy stronami procesu inwestycyjnego i eksploatacyjnego.

Dialog będzie obejmował omówienie modelu przepływu informacji w zakresie bezpośredniej i pośredniej komunikacji, szczegółów technicznych dotyczących technologii modelowania oraz schematów i procedur wymiany danych i wykorzystania ich w procesie projektowym i wykonawczym.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama