wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
blog
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-02-14| Geodezja, GIS, Kataster

Już ponad 80% powiatów w krajowej integracji EGiB

Uruchomiona w lipcu ubiegłego roku usługa WMS Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów oferuje już dane z 310 powiatów – informuje jej twórca, firma Geo-System.


Już ponad 80% powiatów w krajowej integracji EGiB

Aktualny zasięg usługi prezentuje mapa obok. Jak widać, najwięcej białych plam jest w północno-wschodniej Polsce oraz na pograniczu województw podkarpackiego i lubelskiego. Najwyższym pokryciem mogą się z kolei pochwalić województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie czy dolnośląskie.

Przy okazji Geo-System zaprezentował najnowsze statystyki dotyczące wykorzystania KIEG. Potwierdza i utrzymuje się zaobserwowany w grudniu 2017 r. trend, który wskazuje, że to poniedziałek jest zawsze najintensywniejszym dniem wykorzystania usługi – rekordowy był 5 luty z prawie 2,5 mln wywołań. Ogólna liczba wywołań od początku uruchomienia KIEG wynosi natomiast 215 mln. Z kolei w samym lutym zainteresowanie usługą powinno wygenerować 60 mln wywołań – prognozuje Geo-System.

Wykorzystanie usługi Krajowa Integracja Ewidencji GruntówWykorzystanie usługi KIEG od 13 listopada 2017 do 11 lutego 2018 r.

Przypomnijmy, że dane integrowane przez KIEG można przeglądać m.in. w:
• Geoportal.gov.pl,
• Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych,
• aplikacjach GIS obsługujących standard WMS.

Adres usługi WMS KIEG to http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
co za dużo ... dziękuję za reakcję, teraz wszystko działa sprawnie.

Co za dużo .... im więcej powiatów w kieg tym wolniej działają serwisy geo-systemu. Zajmijcie się swoimi klientami panowie, bo ciężko pracować.

@student no to Studencie porównaj ilość informacji (danych) przekazywanych w ramach dowolnego składowego WMS'a oraz ile danych jest oferowanych w ramach KIEG.

end of story Prorok najprawdopodobniej wytrzeźwiał i jak zobaczył co tu napisał to postanowił więcej nie otwierać komputera po spożyciu.

Do się dzieje? Co za złowrogie groźby proroku? Co ma się stać?

paracetamol ale ossochozzi? jaki bieda portalik co wygryza? Czy ktoś tu na forum coś z tego rozumie?

świecenie światłem odbitym usług powiatów ma wady. Niedługo przekonacie się jakie. :):)

Musi bardzo boleć, że ten "bieda portalik wiązany sznurkiem" wycina warszawskie rozwiązanie, oj booooliiiii

nie regulujcie odbiorników już po przerwie polscy znawcy IIP i Inspire udowodnią twórcom dyrektywy, że WMS nie jest usługą przeglądania, ale za to jakiś bieda portalik wiązany sznurkiem spełnia wszystkie wymogi, bo można przybliżać i oddalać

Zadaj takie pytanie ustawodawcy. Nie muszę się uwiarygadniać w oczach jakiegoś internauty który próbuje się dowartościować kosztem innych.

E a jakie to są usługi? Może dla uwiarygodnienia swojej teorii wymienisz chociaż dwie?

5678 ale ja nie mówię o zgodności z jakimś tam rozporządzeniem tylko podważam to że usługę Wms opisuje polska ustawa. Więc nie nie jest wymagany jako Wms tylko usługa spełniającą ustawowe przesłanki. Jest też wiele innych usług to że znasz tylko Wms nie znaczy że nie można użyć innych.

A kto ci napisał że usługi dostarczane Geo-Systemowi to wms ? To że Wms jest na wyjściu niekoniecznie znaczy że jest na wejściu. Wmts natomiast nie spełnia twoich wystosowanych wymagań bo rozumiesz nie opiera się na danych tylko zapisanych obrazkach z jakiejś tam wersji danych z przeszłości. Tak, wiem już że tego nie zrozumiesz. Brakuje ci elastyczności. Potrafisz tylko powtarzać te swoje Wms i rozporządzenia unijne.

to zaraz E twierdzisz, że masz WMSY czyli łamiesz prawo? Twoja argumentacja już od kilku godzin leży i opiera co najwyżej na żarcie. Proponuję reintepretację przepisów, to skróci twoje cierpienia niezrozumienia przez świat.

@E Czyli sam masz usługę WMS. Nie wiem, więc dlaczego mącisz człowieku. Usługi WMS i WMTS są jak najbardziej usługami przeglądania i są zgodne z rozprządzeniem UE 976/2009!

Oczywiście że są usług a w tej integracji to niby duch święty je dostarcza do usługi integrującej ?

@4567 Guzik mają, chyba, że mają takie urządzenie, które obraz z jednego monitora wyświetla na drugim - taki krakowski patent. Interoperacyjność godna XXI wieku.

Brawo sudenciak Wyszło krakowskie szydło z worka. A jaką usługę przeglądania teraz macie zaimplementowaną? Taką, która jest zgodna w 100% z ustawą?

No sorry nie nawoluj do łamania prawa poprzez stosowania Wms bo nie spełniają wymogów ustawowych. Wskaż inną usługę która spełnia to zaimplementujemy. Priorytetem jest zgodność z ustawą w 100 % a nie w 90%. A że ci się nie podoba to cóż ......

tak czy inaczej Przyczepiłeś się do powiększania i pomniejszania, a pomijasz najistotniejszy element związany z usługami, tj. ich interoperacyjność (możliwość współdziałania usług danych przestrzennych, bez powtarzalnej interwencji manualnej- art 3 pkt. 3 ustawy o iip). Chyba, że wyobrażasz sobie interoperacyjność według logiki jednej z krakowskich firm, tzn spotykamy się ze swoimi notebookami w kawiarni i wymieniamy spojrzenia na ekranach.

nie zapomnij te że trzeba to jeszcze będzie zatwierdzić w UE. Znajdx sobie gdzie to jest napisane. :):)

Tak czy inaczej nie ma tu żadnych wymogów wms tylko usług kóre dają określone operacje. Operacji powiększania i pomniejszania w wms nie ma więc wms nie spełnia wymogów ustawy. A teraz biegnij do posłów żeby poprawili. Poprawia to będzie. Na razie zapis jest jasny jaką funkcjonalnosć powinny oferować usługi oparte na danych.

a teraz doczytaj art 3 ust 10 usługach danych przestrzennych ? rozumie się przez to usługi będące operacjami,które mogą być wykonywane przy użyciu oprogramowania komputerowego na danych zawartych w zbiorach danych przestrzennych lub na powiązanych z nimi metadanych; ustawodawca wie co to są usługi i czym się różnią od programu komputerowego (np portalu)

Wybiórcze stosowanie prawa nic tu nie da: bo obciąłeś tekst ciut za wcześnie więc dokończę za ciebie: "tworzą i obsługują, w zakresie swojej właściwości, sieć usług dotyczących zbiorów i *usług danych przestrzennych*, do których zalicza się usługi: ...

rozdział 4 art 9 pkt 2. ustawy o IIP. Wartościowe jest jeszcze "Organy administracji prowadzące REJESTRY PUBLICZNE, które zawierają zbiory związane z WYMIENIONYMI W ZAŁACZNIKU DO USTAWY TEMATAMI DANYCH danych przestrzennych, tworzą i obsługują, w zakresie swojej właściwości.... 2) przeglądania, umożliwiające co najmniej: wyświetlanie, nawigowanie, powiększanie i pomniejszanie, przesuwanie lub nakładanie na siebie zobrazowanych zbiorów oraz wyświetlanie objaśnień symboli kartograficznych i zawartości metadanych; Masz gdzieś w usłudze WMS funkcję pomniejszania i powiększania ? :):)

E rozumiem, że czytasz, ale ustawa ma raptem 10 stron więc nie znajdziesz ukrytych zapisów

@sudent i E Nie denerwuj się studencie, to było raczej do mnie. A pouczający wszystkich i wszechwiedzący "E" niech zacytuje przepis ustawy IIP w którym zdefiniowana jest usługa przeglądania, albo niech zamilknie na wieki i nie sieje fermentu.

E pomyłka, nie pisałem nic o usługach przeglądania, a o rozporzązenia KE. Ale jak pleciesz androny w innych tematach to mogę się oczywiście odnieść - art 9 nie jest żadną miarą definicją usługi przeglądania. Czytaj więc dalej

Studencie prawa (oby nie) usługa przeglądania zdefiniowana jest w ustawie o IIP. Zacznij ty czytać przepisy zanim coś napiszesz

obserwacja dlaczego nie wypowiadają się w wątku te powiaty, które mają normalny, działający zgodnie z przepisami WMS? Nie gardłują, nie wyszukują wyjątków i wytłumaczeń? Bo mamy już spokój i nam to -pardon- zwisa. Natomiast tutaj dyskutują przeciwnicy otwartości i dostępności danych, a to za mało pieniędzy, a to za prosta usługa, a to przeczytaj ustawę,a gdzie napisane, że wms itd itd. Brakuje nieco ponad 60 powiatów. Niech GGK da dotację, niech kupią od geobidu WMSa za kilka tysięcy i pozamiatane. Po co to kombinować, a przecież można robić swoje i ułatwiać innym. Pozdrawiam

Artykuł 288 oczywiście Traktatu o Unii Europejskiej

@E sam nie załamuj, bo siejesz propagandę: Artykuł 288 (dawny artykuł 249 TWE) W celu wykonania kompetencji Unii instytucje przyjmują rozporządzenia, dyrektywy, decyzje, zalecenia i opinie. !! Rozporządzenie ma zasięg ogólny. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich. !! ...

@E Mam wiec pytanie. Jeśli twierdzisz, że 976/209 nas nie obowiązuje, bo mamy ustawę o IIP, to gdzie w polskim prawie zdefiniowana jest usługa przeglądania?

fantom no dobra, ale u nas jest po prostu jedna firma, która ma jakiś problem z tworzeniem wmsów, więc będzie do upadłego szukać powodów, że się nie da. Fakt pozostaje faktem, że trzy inne firmy mogą i robią WMSy.

dlatego E skupiam się na tym co dla ludzi, czytam ustawę i widzę, że usłuag przeglądania ma być. IMHO nie ma sensu pisać w ustawie bardziej szczegółowo bo normy ISO i wytyczne implementacyjne technial guidelines wyraźnie mówią, że u.przeglądania = WMS. Tylko w Polsce są mędrcy, którzy twierdza inaczej:)

fantom ministerstwo cyfryzacji o ile jeszcze istnieje bo nie miałem czasu sprawdzać wiadomości opublikowało część umów. Wyszło przy sporach o licencje na zdjęcia na twiterze, że w tym zestawieniu niektórych rzeczy nie ma. To raz. Usługi sieciowe pozwalają na weryfikacje materiałów ale jak poczytasz ustawę o IIP to te ważniejsze (pobierania, przetwarzania) wcale nie są dla ludzi, tylko dla sprawniejszego działania państwa. Nie mówiąc o wykluczeniu jawności np danych osobowych. Tak więc kończ pisać i idź na obiad. Co tam macie dziś w stołówce ?

duchu jedynie prawda cię uzdrowi - otwierać zasób, geodeci powiatowi nie mogą traktować zasobu jako "swojego", usługi sieciowe muszą być bo pozwalają na weryfikację materiału, ukryte zbiory mogą mieć wady przez wiele wad. patrz np MC publikuje wszystkie umowy zawierane z firmami, więc nie ma miejsca na buble.

4567 rozporządzenie jest aktem wykonawczym do dyrektywy. Masz to w preambule rozporządzenia. Proszę nie załamuj mnie.

@fantomie Jest jak piszesz. Co proponujesz, żeby zrobić krok naprzód a nie w bok lub w tył? IMHO mamy w środowisku coraz więcej głośnych populistów i przestraszonych przytakiwaczy a coraz mniej rozsądku.

Jeszcze trochę i sami się zaoramy, przyjdzie walec i tylko ugniecie. Ciąża na nas jeszcze pradawne obowiązki utworzenia katastru, okresowych weryfikacji i modernizacji egib, ex-prowadzenia wektorowej mapy zasadniczej, transformacji do PL-2000 (zaraz pojawi się też wys. Amsterdam), rezygnacja z prowadzenia mapy zasadniczej na rzecz nowo-zakładanych zbiorów danych, metadane, wmsy, zsiny, k-gesuty itd. Tymczasem mamy nadmiarowe i bublowate przepisy, brak właściwego finansowania zadań, szkolenia kadr i kar za nie wywiązywanie się z powyższego - i jak tu nie kochać geodezji?

duch implementacja inspaja była robiona po omacku i z wiedzą teoretyczną. Pierwsze WMSy były uruchomione w Polsce w 2007 roku. Potem dorwało się grono profesorów teoretyków i taki jest skutek, że przepisy są niejasne, a jedna z firm kreuje interpretację, że usługa przeglądania to przeglądanie na ekranie ich portalu ewidowego.

@Duch moze i są słabe, ale obowiązują!!! Jakieś reguły muszą być abyśmy się mogli rozwijać.

@4567 Znam teorię i wiem że usługa przeglądania to m.in. wms, ale znam też przepisy i wiem że są... słabe. Dyskusja tutaj tylko potwierdza moja tezę, że GUGiK "ma zadyszkę". Słusznie zauważył @druzyna, że zamiast zespołów doradczych powinny być robocze.

... Szkoda tylko, że żeby sprawdzić dane opisowe "lokalnych" WMSów udostępnione w ramach tych właśnie WMSów trzeba się pofatygować na lokalny geoportal/portal bo w tej integracji to jest tylko i wyłącznie mało warty wektor, ciut aktualniejszy niż LPIS. Dla zwykłego Kowalskiego to może i wystarczy, ale dla każdego "branżysty" związanego ściślej z potrzebami danych opisowych to jest nic nie warty wodotrysk.

@E ja nie mówię o dyrektywie INSPIRE - halo!!! Mówię o rozporządzeniu UE 976/2009

4567 w momencie zatwierdzonej implementacji na gruncie prawa polskiego ważna jest ustawa o IIP, która dyrektywę przenosi na poziom krajowy. Więc nie, nie masz racji.

@duch usługa przeglądania jest dosyć precyzjnie zdefiniowana i nie jest to przeglądanie w geoportalu, bo tylko interpretacja jednej z firm. Usługa przeglądania jest zdefiniowana w rozprządzenie UE, ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 976/2009 z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie usług sieciowych. Rozporządzenia UE obowiązują nas wprost!

duchu może zamiast zespołu doradczego niech ktos powoła zespoły robocze. Bpo wiesz doradcy doradzają bez odpowiedzialności a zespoły robocze muszą splamić się pracą. Przynajmniej w teorii. To że nie widzisz wms w niektórych miejscach nie znaczy że ich nie ma. I łatwo udowodnić że są. Wystarczy zobaczyć usługę integrującą. Musi z czegoś korzystać :) Tak czy inaczej dostęp masz zapewniony. A że wszyscy grają na Geo-System to i musi być w tym jakaś logika biznesowa. :)

Szkoda że Gugik dostał lekkiej zadyszki i nieco zwolnił tempa w temacie IIP. Fajnie, że na rynku pojawiają się firmy, które zaczynają doceniać i wykorzystywać IIP, dane otwarte. Liczę też na większą aktywność środowisk akademickich.

Zespół doradczy przy GGK Zespół doradczy przy GGK i/lub rada IIP mogliby przypilnować implementacji rozp. wykonawczych, w szczególności doprecyzowanie pojęć i obowiązków wynikających z IIP, zdefiniowania obowiązków dla systemów pzgik, uszczegółowienia zawartości poszczególnych grup tematycznych IIP (ich mapowania ze zbiorami danych lub klasami obiektów pzgik), uporządkowania schematów aplikacyjnych (w tym modelu podstawowego), utworzenia centralnego repozytorium schematów aplikacyjnych, przetłumaczenia skarbnicy wiedzy jaką jest http://inspire.ec.europa.eu/ itp. itd. Osobiście polecam publikacje z cyklu "Best Practices ..." i "Technical Guidance ..." Z tą zgodnością wms'ów ze standardami to każdy z głównych systemów pzgik ma większe lub mniejsze grzeszki. Przeglądając internetowe wdrożenia z Krakowa mogę stwierdzić, że więcej powiatów nie ma publicznie dostępnych wmsów.

4567 Ustawa IIP nie wspomina nic o wms, wmts, wfs... Poruszona kwestia wyszukiwania dotyczy metadanych - co realizuje gugik, czytając wprost przeglądanie rzeczywiście zapewniają portale mapowe - mapserwery, geoserwery, które to ze swojej specyfiki takie usługi mają zaimplementowane. Od naszej ustawy IIP bardziej czytelne i bogatsze w treść są dyrektywa, rozp. komisji i rozp. wykonawcze np. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/ ?uri=CELEX:32010R0268

@UserIIP nie wiem jaki jest powód, ale wiem, że wmsa nie ma a tutaj ktoś odkręca kota ogonem

rzeczywiscie noe zdziwię się jak zaraz ktoś napisze ze ma stronę internetową ale zakazuje na nią wchodzić innym

Zacytyję kawałek ustawy o IIP Art. 9. 1. Organy administracji prowadzące rejestry publiczne, które zawierają zbiory związane z wymienionymi w załączniku do ustawy tematami danych przestrzennych, tworzą i obsługują, w zakresie swojej właściwości, sieć usług dotyczących zbiorów i usług danych przestrzennych, do których zalicza się usługi: 1) wyszukiwania, umożliwiające wyszukiwanie zbiorów oraz usług danych przestrzennych na podstawie zawartości odpowiadających im metadanych oraz umożliwiające wyświetlanie zawartości metadanych; 2) przeglądania, umożliwiające co najmniej: wyświetlanie, nawigowanie, powiększanie i pomniejszanie, przesuwanie lub nakładanie na siebie zobrazowanych zbiorów oraz wyświetlanie objaśnień symboli kartograficznych i zawartości metadanych; ......... i pytanie czy Starosta albo Prezydent to organ administracji prowadzący rejestr publiczny?

Olsztyn no ja znalazłem na stronie MODGiK (https://modgik.olsztyn.eu) taki adres portalu https://webewid.olsztyn.eu i tam jest nawet WMS (choć niektóre parametry to jakieś niestandardowe...)

WMS My tu gadu, gadu a powiatów jest już 315 - Geo-System wydobywa te powiaty jak Chińczycy bitcoiny:-)

123 dobrze, ale czy w takim razem w Olsztynie wszystkie plagi wystąpiły na raz? Czy może tylko jedna z nich? Gdzie jest problem, jakoś inni - np. powiat ziemski olsztyński - potrafią.

Odnośnie EMUiA Dane prezentowane w EMUiA również odbiegają od danych prezentowanych w lokalnym geoportalu, co źle rzutuje na ich aktualność i wiarygodność

@Jurand ze Spychowa Ja zapytam inaczej, skąd zatem dane w promowanej usłudze dane, których być nie powinno? Nieuprawnione wykorzystanie, czy mimo wszystko wykorzystanie zasobów uwielbianego GUGiK?

obowiązki no, no, no niedopełnienie obowiązków - sprawa poważna.

@fil, @UserIIP Nie mi oceniać, domyślam się, że powodów może być wiele, od przytoczonej woli decydentów, przez problemy z oprogramowaniem, kwestie licencyjne, kadrowe aż po nieprawidłowości w danych. Z tego co wiem w różnych powiatach jest różnie - może powinni się temu przyjrzeć WINGiKi?

123 niedopełnienie obowiązków - bardzo niedobrze, że macie Państwo WMS z ewidencją, ale jest on niepubliczny i do tego niezgłoszony do GUGIKu. Prosimy o niezwłoczne przekazanie adresu zgodnie z wymogami formalnymi.

jak zwykle państwo w państwie

fil Geodeta Miasta Olsztyn jest widać tego dobrym przykładem bo najpierw zarejestrował zbiór egib pod numerem PL.PZGIK.235 w 2011r. z usługami przeglądania, a teraz radośnie tłumaczy, że "wiem, ale nie powiem" niczym naczelnik zakładu karnego w Kilerze. Nie znam przepisu prawa pozwalającego na takie karygodne zachowanie i w obecnej sytuacji przynajmniej WINGIK powinien na to zareagować.

@UserIIP pewnie jest więcej takich ukrytych WMS-ów, bo niektórzy geodeci powiatowi nie lubią udostępniać czegokolwiek!

@123 Co to za opowieści. "Odnośnie danych, to w moim powiecie nie ma publicznie wystawionych wms'ów egib..." muszą być WMS skoro są w zbiorczej. Ale to co mówisz to jest bardzo ciekawe! Powiat ma, ale publicznie nie udostępnia! A ja się pytam jakim prawem - skoro powinien udostępniać zgodnie z ustawą o IIP! To jakaś działanie bezprawne.

@fil EMUiA - na podstawie PRiG (miasto na prawach powiatu tzw. powiat grodzki), WMS - Olsztyn, zatem poproszę o adres źródła WMS

@123 to super, podaj co to za powiat, zaraz sprawdzimy, czy adres jest zgodny z adresem jaki mamy u nas. I od kiedy masz emuia w powiecie? na podstawie jakich przepisów?

Czym ta usługa sieciowa różni się od usługi sieciowej GUGiKu? Czy tylko tym, że prezentuje powiaty, które nie dopełniły swoich obowiązków i nie przekazały adresów swoich usług GUGiKowi? Odnośnie statystyk, to proszę pamiętać, że każde przesunięcie mapy, jej przybliżenie, czy oddalenie to kolejne wywołanie. Odnośnie danych, to w moim powiecie nie ma publicznie wystawionych wms'ów egib czy emuia, jednak tutaj są? Brakuje mi warstwy z mapą przeglądową wskazującą autora i bezpośrednie źródło danych :)

@Nachos Malkontentów zawsze jest wielu, a dla Geo-System szczere gratulacje. To duża sztuka zintegrować tyle powiatów. GUGiK przez tyle lat tego nie zrobił, a im się udało. Życzę aby jak najszybciej było 380/380.

a to już typowe zawsze ktoś wpadnie, rzuci mięsem, a jak trzeba podać przykład to nie wraca. Zwłaszcza, że to news o Geosystemie

jakiś przykład ?

co ciekawe z mapki wynika, że obsługiwane są też te usługi wms, które nie istnieją :)

Oczywiście że można wywoływać usługi WMS jeśli istnieją w powiatach. I to im i producentom ich obsługującym należą się największe brawa.

Super Okazuje się, że można. Gratuluję. Usługa jest super!

310 Niestety informacja jest nieaktualna, bo widzę dzisiaj 311?

76 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt