wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
blog
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-02-12| GIS, Instytucje

Łatwiej zarządzać bezpieczeństwem

O kulisach powstawania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i o tym, jak narzędzia GIS usprawniają pracę policji, piszemy w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


Łatwiej zarządzać bezpieczeństwem
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma wymiany informacji między policją a obywatelami, która służy do poprawy bezpieczeństwa. Składają się na nią: interaktywna mapa do zgłaszania zagrożeń oraz mapa statys­tyczna.

Zadanie stworzenia nowego narzędzia informatycznego resort spraw wewnętrznych i administracji postawił przed policją na początku 2016 roku. Powstanie koncepcji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) poprzedziły prowadzone od stycznia do kwietnia 2016 r. szerokie konsultacje społeczne z udziałem ponad 217 tys. osób. Na podstawie informacji uzyskanych w czasie tych spotkań opracowano katalog zagrożeń, które w ocenie społeczeństwa w sposób istotny wpływają na poczucie bezpieczeństwa i które można zgłaszać za pomocą KMZB. Opracowano także katalog przestępstw, zdarzeń drogowych i interwencji policji związanych z wykroczeniami, które prezentowane są na mapie statystycznej. KMZB w wersji pilotażowej zaczęła funkcjonować 1 lipca 2016 r. na obszarze działania Komendy Stołecznej Policji oraz komend wojewódzkich w Białymstoku i Gdańsku. Efekty pilotażu były na bieżąco monitorowane przez funkcjonariuszy Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. W kolejnych tygodniach sukcesywnie wdrażano KMZB na terenie pozostałych województw. Ostatecznie 5 października 2016 r. rozwiązanie to funkcjonowało już w całym kraju.

Dzięki niemu każdy, kto posiada informacje istotne dla bezpieczeństwa lub zaobserwował wokół siebie zagrożenia, może – jak zapewnia policja – w całkowicie bezpiecznej, anonimowej formie podzielić się tą wiedzą, korzystając z KMZB. Zadaniem policji jest weryfikacja sygnałów o zagrożeniach oraz podejmowanie skutecznych działań w celu ich eliminacji. KMZB służy także do optymalnego dysponowania siłami i środkami policji, doboru metod jej pracy, prognozowania zagrożeń, które mogą wystąpić w związku z różnego rodzaju wydarzeniami. Przez ponad rok funkcjonowania z mapy skorzystało ponad milion użytkowników, którzy przekazali za jej pośrednictwem blisko 600 tys. zgłoszeń, z których policjanci potwierdzili prawie 46%.

• Współpraca z GUGiK-iem

Korzystanie ze zbiorów danych przestrzennych Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odbywa się – jak możemy przeczytać w regulaminie – za pomocą usług przeglądania i wyszukiwania danych przestrzennych opublikowanych w infrastrukturze systemu Geoportal utworzonego i utrzymywanego przez Głównego Geodetę Kraju. Serwis internetowy KMZB został zbudowany z wykorzystaniem usługi API systemu Geoportal. Skąd w tym projekcie infrastruktura Geoportalu? Okazuje się, że mapa zgłoszeń powstała i działa dzięki współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii.

– Rozpoczynając prace nad KMZB, zderzyliśmy się z bardzo wysokimi wymaganiami oraz krótkim czasem na realizację zadania. Pierwsze próby, layouty i funkcjonalności prezentowaliśmy w ArcGIS Online. Tak powstawał cały projekt i w takim kształcie został on zaakceptowany przez kierownictwo MSWiA – wyjaśnia Piotr Pogorzelski, naczelnik Wydziału Technicznego Wsparcia Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji.

Kiedy był już przygotowany prototyp aplikacji (jako w pełni funkcjonalne rozwiązanie zawierające wszystkie mechanizmy do obsługi zgłoszeń, tj. rejestrowanie, zmiana statusów, katalog kategorii, formularze do wypełnienia) zapewniającej dwustronną komunikację ze społeczeństwem, pojawił się problem jej udos­tępnienia w internecie bez ponoszenia zbędnych nakładów. I tu z pomocą przyszedł GUGiK. Jego przedstawiciele zaproponowali implementację policyjnego rozwiązania w ramach platformy Geoportal 2, obiecując przygotowanie odpowiedniego narzędzia...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt