wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-02-12| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Wciąż mizeria w zasilaniu ZSIN

W ciągu roku od opublikowania przez GUGiK pierwszej listy powiatów, które przekazały kopie swoich danych ewidencyjnych do zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), ich liczba zwiększyła się wprawdzie dwukrotnie, ale to i tak zaledwie nieco ponad 8% wszystkich powiatów.


Wciąż mizeria w zasilaniu ZSIN
W ZSIN swoje repozytoria mają obecnie tylko 32 powiaty (w styczniu 2017 r. było ich 16): białogardzki, kołobrzeski, wołowski, milicki, strzyżowski, przemyski, strzeliński, koszaliński, lubiński, lęborski, kamiennogórski, ropczycko-sędziszowski, ząbkowicki, oławski, świdnicki, jaworski, średzki, tucholski, łobeski, słupski, oleśnicki, gorlicki, szczecinecki, goleniowski, świdwiński, bytowski, leszczyński, gryfiński, policki oraz Gliwice, Legnica i Ostrołęka.

Jak informuje GUGiK, wciąż dane te nie podlegają bieżącej aktualizacji (zasilaniu różnicowemu). Ich aktualność odpowiada więc dacie inicjalnego zasilenia Centralnego Repozytorium ZSIN – w zależności od powiatu to okres od sierpnia 2016 do stycznia 2018 r.

Dane ewidencyjne dla 32 wymienionych powiatów (odpowiadającym obszarowo 35 wydziałom ksiąg wieczystych) udostępniono przez usługę WFS przeznaczoną dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Serwis ten ma być sukcesywnie rozbudowywany o dane z kolejnych powiatów, które będą zasilać CR ZSIN.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami rozporządzenia ws. ZSIN, już dawno wszystkie powiaty powinny założyć w CR swoje inicjalne bazy (do 9 marca 2016 r.) oraz prowadzić ich systematyczną aktualizację (do 9 lipca 2016 r.). Pełna funkcjonalność systemu miała natomiast zostać osiągnięta do 9 września 2016 r. Wcześniej GUGiK wyjaśniał, że opóźnienia są związane m.in. z opóźnieniami w realizacji projektu ZSIN faza I (formalnie zakończonego w grudniu 2015 r.).

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wystarczy określić statystycznie na podstawie danych miejsca gdzie w schemacie występuje najwięcej błędów wynikających z braku danych i zmienić je w schemacie na opcjonalne. Swoją drogą kto odpowiada za rozpisanie przetargu bez obowiązku dostarczenia wszystkich wymaganych schematem pól i kontrole danych robione w ramach projektu ZSiN których nie da się potem załadować do centralnego systemu ?

Złe założenia Od początku nie miało to racji wypalić bo były złe założenia Jeżeli w gmlu byłoby mniej danych tak żeby każde starostwo mogło to ogarnąć własnymi siłami to mielibyśmy ponad 80 % obszaru kkraju. Ale nie trzeba było walnąć jako obowiązkowe atrybuty budynków które da się określić tylko w terenie... I tak z braku kasy mamy 8% kraju ......

Odyn widzi same plusy i broni tak ZSIN-u, bo pewnie głównym plusem dla niego jest pensja w tym projekcie.

Schemat, schemat Małe przejęzyczenie :-)

schemat kolego schemat. Format GML jest światowy i ma swoje zasady. Ignorowane zresztą przez znaczną ilość producentów.

Żaden system nie zadziała. Jeżeli nie będzie dopracowany format GML. Nikt nie zmusi producentów oprogramowania do wypuszczenia i zaczytywania poprawnego GML-a, jeżeli nie narzucą im tego przepisy prawa. Moim skromnym zdaniem należy określić atrybuty obligatoryjne i fakultatywne jakie muszą być uzupełnione w bazach. Jeden powiat jest bogatszy drugi biedniejszy. Jednego stać na uzupełnienie wszystkich atrybutów innego nie. Szanowny GUGIK-u zrób coś z tym, bo to paranoja. To nie wina systemu ZSIN tylko formatu danych. Wykonawcy ręcznie modyfikują GML-a aby był zgodny z rozporządzeniem (czy to nie głupie), robota zostaje zrobiona przyjęta i nie może być zaczytana do systemu PODGiK bo oprogramowanie nie przyjmuje GML-a zgodnego z rozporządzeniem. Jak zatem ma zostać zasilony system ZSIN ??? Nota bene żaden

misiek i co z tego, że masz rację, skoro oni wiedzą lepiej, bo rozporządzenie bo projekt... Tak to jest jak się w przepisy prawa wrzuca kwestie techniczne, urzędnik zawsze to skomplikuje

Na początek wystarczyłoby okresowy (np. co miesięczny) obowiązek (pod groźbą kary finansowej) przekazywania przez starostów zwykłego GML do GUGiK. GUGiK samodzielnie powinien tworzyć okresowe (nie przyrostowe) repozytorium (geobazę) i integrować się z KW, ... ale i swoim geoportalem. Sukcesywnie wskazywać nieprawidłowości w danych. Dopiero potem wdrażać e-usługi, interfejsy itp.

Jak tylko wyprodukują im nogi żeby poszły do powiatu i ręce żeby wzięły dane i załadowały to te technologie pomogą. Na razie pewnie za pomocą tych rewolucyjnych technologii wytwarzają ponoć tylko straszące pisma do powiatów.

?? A czy te grafy i semantyczne technologie sztucznej yntelygencyi nic tu nie pomogły? Nie zasiliły 100% ZSINu? A miała być rewolucja

na kontach niektórych firm.

@Odyn To może Ty wiesz gdzie można zobaczyć efekt zasilenia tego repozytorium ?

Do Laik... Tak, to i tak skromne wyzwanie stawiane w tych czasach przed rejestrami państwowymi - automatyczna wymiana danych poprzez wyspecyfikowane interfejsy...Dodałbym też oczywistości, takie jak: możliwość zapytań o różne nieruchomości w skali całego kraju, przekrojowe kontrole jakości danych, szybkie raporty/wykazy wymagane prawem...powyższe daje duże możliwości analityczne i planistyczne dla zarządzających w dowolnej skali, o służbach trzyliterowych nie wspomnę. Ktoś może dorzuci jakieś ciekawe zastosowania?

@pytanko Centralne Repozytorium

co to jest CR ?

zasilenie CR A może ktoś podpowie gdzie (link) można zobaczyć efekt zasilenia CR , chociaż te 8%

a gdzie pełnomocnik czy oddał już ZSIN do Ministerstwa Cyfryzacji? Komu gorący kartofel, komu, bo idę do domu.

ktoś chyba nie wytrzymuje ciśnienia.8% to nie brak woli starostów to raczej źle zaprojektowany system. Załóżmy że jestem powiatem albo firmą i chcę wiedzieć jak zasilać różnicowo ZSIN - gdzie jest ogólnie dostępna dokumentacja takiego zasilania ?

ZSIN Jako "nowoczesne" społeczeństwo musimy wybierać jeszcze większych debili na stanowiska Starostów a będziemy mieć gwarancję totalnego bałaganu.

@laik Nie,- tak nie będzie

Po co to? Czy może ktoś oświecić mnie niewtajemniczony go w jakim celu służy ten system? Czy w takim powiecie gdzie jest ta zintegrowana baza działki w księgach wieczystych będę aktualizowały się automatycznie? I odwrotnie jeśli Zmienia się numer księgi wieczystej to w ewidencji gruntów będzie już aktualny?

dane Dla nie których Złoty medal :). Patrz lista

@echhh To temat dla prokuratora i pewnie niedługo się tym zajmie, jak trzeba będzie rozliczyć projekt, a efektów nie ma. A jeszcze gorzej będzie jak trzeba będzie kasę zwrócić!

A są jakieś zasady zasilania różnicowego skoro z tekstu wynika że nikt nie zasila w ten sposób ? Ktoś się tym w ogóle zajął ?

24 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt