wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-02-12| Mapy

Nowości w zbiorach Archiwum WIG

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciło się o nowe skany map, planów miast i fotografii lotniczych. Najnowsza aktualizacja jest oparta głównie na materiałach z Biblioteki Kongresu USA.


Nowości w zbiorach Archiwum WIG <br />
Mapa topograficzna rejonu wileńskiego 1:10 000, P30-S40-F-2 Wilno Południe, rok 1931
Mapa topograficzna rejonu wileńskiego 1:10 000, P30-S40-F-2 Wilno Południe, rok 1931
Obejmuje ona:
• niewielką serię (14 arkuszy) niemieckich map w skali 1:10 000 rejonu Mogilewa (Militaer-Topograpische karte von Mogilew und Umgebung) z ok. 1942 roku. Niestety, mapy te są jedynie przeskalowaną wersją mapy, prawdopodobnie, w skali 1:50 000 i nie zawierają wielu szczegółów.
• Bildskizze Weissrussland – zbiór ok. 60 arkuszy fotografii lotniczych w skali ok. 1:25 000 z terenu zachodniej Białorusi (częściowo pokrywające tereny wschodnie II RP, tj. okolice Dawidgródka i Pińska). Prawdopodobnie materiał do przygotowywanych fotomap w tej samej skali.
• Mil-Geo Einzelangaben/Mil-Geo-Karte Deutsches Reich – zestaw kilku map wojskowo-geograficznych dotyczących III Rzeszy, z lat 1939-1945. Mapy te zawierają (czasem) ciekawe dodruki, oraz (czasem) dodatkowe informacje, rysunki, plany na odwrocie. Większość arkuszy oparta na podkładzie zbiorczych setek niemieckich (Grossblatt, Einheitsblatt), jednak zwykle w nieregularnym, lub innym (przesuniętym) cięciu, niż Grossblattty w typowej numeracji. Nb. od początku lat 30. XX wieku, do każdego arkusza typu Einheitsblatt w regularnej numeracji, drukowano broszury z wojskowo-geograficznym opisem terenu przedstawianego na danej mapie Mil-Geo Einzelangaben fuer die Truppenfuehrung zum Einheitsblatt), oraz zestawem map i planów pomocniczych.
• Około 300 arkuszy niemieckiej mapy Karte von Mitteleuropa w skali 1:300 000. Są to zazwyczaj inne wydania arkuszy, które już wczesniej były dostępne.
• Kilkadziesiąt alianckich planów miast Afryki Płn oraz Hiszpanii.
• Plan miasta Równego – ze zbiorów Ryszarda Hubisza.
• Kilka arkuszy brytyjskiej mapy płn-zach Francji w skali 1:250 000 (GSGS 4042).
• Dwa arkusze niemieckiej Weltkarte 1:1 000 000 (Tiflis i Istanbul) w wydaniu narodowościowym.
• Kilkanaście brytyjskich map małoskalowych dotyczących Europy i Afryki.

Przy okazji poinformowano też o niewielkiej, ale ważnej aktualizacji obejmującej zestaw ok. 40 arkuszy map WIG w skali 1:10 000, roboczo określanych jako „mapy topograficzne rejonu wileńskiego” z lat 1928-1932 (fot. powyżej).
Jak piszą administratorzy serwisu, w przeskanowanym zestawie znajduje się komplet arkuszy z Biblioteki Kongresu USA (jedyny do tej pory znany; być może drugi znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii), oraz powojenny skorowidz wykonany przez amerykański Army Map Service. Kilkanaście arkuszy w zestawie występuje w wersji tymczasowej, z lat 1928-1929 i/lub w wersji ostatecznej, wydanej w latach 1931-1932. Dodatkowo jeden arkusz pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej (prawdopodobnie przypadkiem ocalony), ze zbiorów przechowywanych po II wojnie przez Zarząd IX Topogr. LWP, skąd trafił w latach 70. XX wieku do rąk badacza historii WIG Bogusława Krassowskiego, a następnie włączony został do zbiorów Biblioteki Narodowej.

Źródło: Archiwum Map WIG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dobra robota .

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt