wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Galileo w 3D
blog
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-02-12| Mapy

Nowości w zbiorach Archiwum WIG

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciło się o nowe skany map, planów miast i fotografii lotniczych. Najnowsza aktualizacja jest oparta głównie na materiałach z Biblioteki Kongresu USA.


Nowości w zbiorach Archiwum WIG <br />
Mapa topograficzna rejonu wileńskiego 1:10 000, P30-S40-F-2 Wilno Południe, rok 1931
Mapa topograficzna rejonu wileńskiego 1:10 000, P30-S40-F-2 Wilno Południe, rok 1931
Obejmuje ona:
• niewielką serię (14 arkuszy) niemieckich map w skali 1:10 000 rejonu Mogilewa (Militaer-Topograpische karte von Mogilew und Umgebung) z ok. 1942 roku. Niestety, mapy te są jedynie przeskalowaną wersją mapy, prawdopodobnie, w skali 1:50 000 i nie zawierają wielu szczegółów.
• Bildskizze Weissrussland – zbiór ok. 60 arkuszy fotografii lotniczych w skali ok. 1:25 000 z terenu zachodniej Białorusi (częściowo pokrywające tereny wschodnie II RP, tj. okolice Dawidgródka i Pińska). Prawdopodobnie materiał do przygotowywanych fotomap w tej samej skali.
• Mil-Geo Einzelangaben/Mil-Geo-Karte Deutsches Reich – zestaw kilku map wojskowo-geograficznych dotyczących III Rzeszy, z lat 1939-1945. Mapy te zawierają (czasem) ciekawe dodruki, oraz (czasem) dodatkowe informacje, rysunki, plany na odwrocie. Większość arkuszy oparta na podkładzie zbiorczych setek niemieckich (Grossblatt, Einheitsblatt), jednak zwykle w nieregularnym, lub innym (przesuniętym) cięciu, niż Grossblattty w typowej numeracji. Nb. od początku lat 30. XX wieku, do każdego arkusza typu Einheitsblatt w regularnej numeracji, drukowano broszury z wojskowo-geograficznym opisem terenu przedstawianego na danej mapie Mil-Geo Einzelangaben fuer die Truppenfuehrung zum Einheitsblatt), oraz zestawem map i planów pomocniczych.
• Około 300 arkuszy niemieckiej mapy Karte von Mitteleuropa w skali 1:300 000. Są to zazwyczaj inne wydania arkuszy, które już wczesniej były dostępne.
• Kilkadziesiąt alianckich planów miast Afryki Płn oraz Hiszpanii.
• Plan miasta Równego – ze zbiorów Ryszarda Hubisza.
• Kilka arkuszy brytyjskiej mapy płn-zach Francji w skali 1:250 000 (GSGS 4042).
• Dwa arkusze niemieckiej Weltkarte 1:1 000 000 (Tiflis i Istanbul) w wydaniu narodowościowym.
• Kilkanaście brytyjskich map małoskalowych dotyczących Europy i Afryki.

Przy okazji poinformowano też o niewielkiej, ale ważnej aktualizacji obejmującej zestaw ok. 40 arkuszy map WIG w skali 1:10 000, roboczo określanych jako „mapy topograficzne rejonu wileńskiego” z lat 1928-1932 (fot. powyżej).
Jak piszą administratorzy serwisu, w przeskanowanym zestawie znajduje się komplet arkuszy z Biblioteki Kongresu USA (jedyny do tej pory znany; być może drugi znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii), oraz powojenny skorowidz wykonany przez amerykański Army Map Service. Kilkanaście arkuszy w zestawie występuje w wersji tymczasowej, z lat 1928-1929 i/lub w wersji ostatecznej, wydanej w latach 1931-1932. Dodatkowo jeden arkusz pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej (prawdopodobnie przypadkiem ocalony), ze zbiorów przechowywanych po II wojnie przez Zarząd IX Topogr. LWP, skąd trafił w latach 70. XX wieku do rąk badacza historii WIG Bogusława Krassowskiego, a następnie włączony został do zbiorów Biblioteki Narodowej.

Źródło: Archiwum Map WIG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dobra robota .

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt