Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-02-08| Geodezja, Prawo, Kataster

NSA o sprostowaniu w ramach aktualizacji

Kiedy w ramach aktualizacji EGiB można przeprowadzić sprostowanie błędu? Wyrok w tej sprawie wydał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.


NSA o sprostowaniu w ramach aktualizacji

Przedmiotem rozprawy była decyzja starosty sokólskiego, który w 2015 r. odmówił właścicielce nieruchomości przywrócenia w operacie ewidencyjnym granic i powierzchni działki w trybie postępowania administracyjnego.

W swoim wniosku do starosty, a później w odwołaniach do WINGiK-a oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, właścicielka tłumaczyła, że źródłem jej problemów jest praca biegłego sądowego jeszcze z 1986 roku. Został on wówczas powołany w sprawie sądowej o zniesienie współwłasności działki. W trakcie swoich czynności dostrzegł błędnie umiejscowiony punkt graniczny, którego usytuowanie miało wpływ na powierzchnię wskazanych działek. Biegły dokonał więc ponownego obliczenia powierzchni i wprowadził wyznaczoną wartość do ewidencji gruntów.

Właścicielka nieruchomości twierdzi jednak, że czynności biegłego były obarczone błędami. Zwróciła uwagę, że miał on zająć się jedynie sprawą wyjścia ze współwłasności działki, więc nie miał podstaw do ingerencji w dane dotyczące jej działki i nie wiadomo dlaczego nie uwzględnił prawidłowych granic zgodnych z rozgraniczeniem i wznowieniem granic. Co więcej – twierdzi skarżąca – zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami taka zmiana powinna być wprowadzona w drodze decyzji administracyjnej, co jednak nie miało miejsca.

W sprawie istotne jest również to, że w 2005 r. obręb, w którym leży przedmiotowa działka, był objęty kompleksową modernizacją EGiB (zakończoną rok później). Choć właścicielka nieruchomości nie zgłosiła w ustawowym terminie uwag do jej wyników, to w późniejszych postępowaniach odwoławczych twierdziła, że pomiary przeprowadzone w trakcie tej modernizacji również były obarczone błędami.

Zarówno starosta, jak i WINGiK oraz WSA odrzucali argumenty skarżącej. Zwracaliy uwagę, że skarżąca w istocie nie dąży do aktualizacji EGiB, ale do postępowania weryfikacyjnego, a to w świetle przepisów jest postępowaniem kompleksowym, wszczynanym jedynie z urzędu.

Sprawa ostatecznie trafiła więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten wyrokiem z 12 grudnia 2017 r. (sygn. akt I OSK 1174/17) oddalił skargę. W uzasadnieniu swojej decyzji sędziowie podkreślili m.in., że: „Posługiwanie się przez prawodawcę w przepisach rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków pojęciem »aktualizacji«, a nie »sprostowania« nie oznacza, że w ogóle nie jest możliwe – tak jak chce tego skarżąca – usuwanie błędów czy omyłek w ewidencji w ramach pojęcia »aktualizacja«, ale powinno się to odbywać w sytuacji, gdy uzasadnia to aktualny stan prawny lub gdy błędne wpisy w bazie danych ewidencyjnych mają charakter oczywistych – w świetle złożonych dokumentów – pomyłek. Zmiany, których wprowadzenia domaga się skarżąca, wymagałyby weryfikacji dokumentów geodezyjnych przedłożonych w roku 1986 i w roku 2006 oraz wymagałyby przeprowadzenia nowych pomiarów geodezyjnych, co niewątpliwie wykracza poza ramy sprostowania oczywistego błędu w zapisach”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama