Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-02-06| Software

Kolejowe nowości Bentleya

Nowe oprogramowanie OpenRail firmy Bentley Systems jako pierwsze rozwija BIM dla pełnego cyklu życia kolei.


Kolejowe nowości Bentleya

Podstawą OpenRail jest połączone środowisko danych (CDE) firmy Bentley współdzielone przez usługi do współpracy ProjectWise i usługi operacyjne AssetWise. Aplikacje OpenRail będą obejmować OpenRail ConceptStation, dostępną obecnie do koncepcyjnego planowania i projektowania linii kolejowych; OpenRail Designer, dostępną od początku 2018 roku, służącą do szczegółowej inżynierii i projektowania 3D toru, linii napowietrznych, tuneli, mostów i związanej z nimi infrastruktury budowlanej, oraz AECOsim Station Designer do kompleksowego modelowania stacji kolejowych.

Greg Bentley powiedział: „Nasi użytkownicy przekonują nas, że linie kolejowe — bardziej niż jakiekolwiek inne elementy infrastruktury — są systemem połączonych komponentów, wymagającym systemowego podejścia od samego początku. Tak więc koleje stały się priorytetem dla naszej firmy. W tym miejscu, mimo że mamy jeszcze przed sobą wiele zaplanowanych przystanków na drodze do aplikacji OpenRail, każdy projekt kolejowy i majątek trwały może korzystać z naszych CDE i usług cyfrowych procesów prac OpenRail — zaczynając rozwój swojej cyfrowej infrastruktury kolejowej na dowolnym przystanku OpenRai;”.

Połączone środowisko danych

Rozwiązanie OpenRail jest oparte na połączonym środowisku danych składającym się ze wspólnych usług ProjectWise i AssetWise skonfigurowanych specjalnie dla procesów prac inżynierskich dla systemów kolejowych. ProjectWise ułatwia współpracę między rozproszonymi zespołami inżynierskimi, koordynację uporządkowanych procesów prac i widoczność połączonego projektu. AssetWise zapewnia usługi informacyjne o cyklu życia majątku trwałego dla odsyłania liniowego, sieciowego i geoprzestrzennego, wsparcia decyzji o konserwacji korytarzy, procesów prac kontrolnych i zarządzania niezawodnością i zmianami.

Usługi CDE OpenRail obejmują Components Center dla komponentów cyfrowych, ContextShare dla kontekstu cyfrowego, ComplyPro dla progresywnego zabezpieczania i ConstructSim Completions dla zapewniania dostępu do gotowości operacyjnej. ComplyPro to ugruntowany globalny lider na rynku kolejowym w kategorii zarządzania opartymi na współpracy systemami zapewniania zgodności z wymaganiami technicznymi i bezpieczeństwa od etapu koncepcji do przekazania projektu. OpenRail rozszerza ten zakres do progresywnego zabezpieczania operacji i zapewniania zgodności z przepisami. ConstructSim Completions automatyzuje proces kontroli w celu przyspieszenia postępów systemów i walidacji gotowości systemów do skutecznego przekazania i zamknięcia projektu.

Komponenty cyfrowe

Components Center to usługa w chmurze Azure zawierająca biblioteki, które dopasowują, w obrębie różnych branży i aplikacji, semantyczne treści skatalogowanych komponentów mogące zawierać dane o sprzedawcach, szczegóły produkcji, wymagania dla komponentów (na przykład specyfikacje i połączenia elektryczne), cechy niezawodności i obrazy wymagane do dokumentacji (na przykład widok 3D, plan, schematy). Komponent cyfrowy jest ponownie wykorzystywany w procesach prac BIM w modelowaniu projektowym, modelowaniu analitycznym, modelowaniu budowy i w rejestrach majątku trwałego, zaczynając od komponentu skatalogowanego, przez komponent wyprodukowany, po komponent zainstalowany i eksploatowany.

OpenRail Components Center rozpoczyna działanie z bibliotekami ogólnych komponentów kolejowych z odpowiednimi informacjami i z bibliotekami od istotnych dostawców, takich jak Siemens, ale ma być w założeniu utrzymywane i rozszerzane przez organizacje użytkowników.

Kontekst cyfrowy

Modelowanie rzeczywistości włącza kontekst cyfrowy do procesu prac nad infrastrukturą kolejową. Rozwiązanie ContextCapture firmy Bentley przetwarza fotografie cyfrowe i/lub skany laserowe wykonane przez drony albo urządzenia ręczne lub montowane na pociągach w celu stworzenia „siatki rzeczywistości” gotowej do prac inżynierskich, która dokładnie odzwierciedla nieustannie mierzone warunki korytarza kolejowego, obiektu lub stacji.

W trakcie szczegółowego projektowania siatka rzeczywistości może być np. użyta do zbadania linii widzenia na potrzeby umieszczania sygnałów. Z uwagi na to, że siatka ta może być rejestrowana nieustannie, postępy w budowie mogą być śledzone i porównywane z oczekiwanymi postępami szczegółowego projektu. W trakcie eksploatacji siatka może być wykorzystywana do porównywania modelu 3D działającego obiektu z modelem projektu obiektu i służyć jako realistyczne środowisko 3D z hiperłączami do czujników zapewniających widoczność operacyjną i szkolenie w reagowaniu na sytuacje awaryjne.

OpenRail ConceptStation

Rozwiązanie OpenRail ConceptStation w wyjątkowy sposób rozszerza możliwości BIM o koncepcyjne planowanie linii kolejowych i ich przebiegu. Pracując w środowisku projektowym 3D geokoordynowanej siatki rzeczywistości służącej jako kontekst cyfrowy dla korytarza kolejowego, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Components Center, aby przeciągać komponenty cyfrowe do projektu w celu szybkiego układania linii kolejowych, mostów, linii napowietrznych, sygnałów, tuneli itp. Posiadając informacje o terenie i informacje na temat komponentów cyfrowych, OpenRail ConceptStation może szybko obliczać ilości elementów kolejowych, takich jak tory, balast, legary, przewody jezdne, liny nośne, wyposażenie, pokrycie mostów, beton i stal oraz prace ziemne wymagane na potrzeby projektu koncepcyjnego, i może interaktywnie opracować wstępne oszacowanie kosztów w celu oceny wykonalności. Wszystkie informacje projektowe, komponenty i kontekst zawarte w projekcie koncepcyjnym mogą być następnie ponownie wykorzystane w cyfrowym procesie prac w OpenRail Designer na potrzeby szczegółowego projektu infrastruktury kolejowej.

Cyfrowe procesy prac

W cyfrowych procesach prac dane zarejestrowane lub stworzone w jednym celu mogą być używane przez programy komputerowe w innych celach, co oszczędza czas, minimalizuje przeróbki i poprawia jakość danych w trakcie cyklu życia majątku trwałego. Cyfrowe procesy prac mogą również łączyć pracę różnych branż w celu dokonania dodatkowych postępów w zakresie realizacji projektu i wydajności majątku trwałego. Przykłady działań umożliwionych przez cyfrowe procesy prac obejmują rozważanie wariantów na etapie koncepcji, montażu, kontroli i produkcji. Każdy z tych procesów prac reprezentuje nowe możliwości dodania wartości do projektu przez inżynierów i ich pracę, która wykracza poza ich tradycyjną rolę w projekcie, oraz możliwość uwzględnienia wkładu w budowę, kontrole i eksploatację.

Postępy w cyfrowych procesach prac w OpenRail pomogą użytkownikom w osiągnięciu szybszych czasów realizacji, widoczności w całym systemie, gwarancji zgodności z wymaganiami i w usprawnieniu procesu decyzyjnego na etapie projektowania, budowy i eksploatacji infrastruktury kolejowej.

Źródło: Bentley Systems Polska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS