Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-02-02| GIS, Przetargi, Instytucje

Rusza budowa morskiego SIP

Na blisko 6 mln oszacowano koszt budowy Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM) – projektu realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z urzędami morskimi w Gdyni, Słupsku i Szczecinie. Ma on umożliwić jednolity dostęp do danych przestrzennych dotyczących obszarów morskich.


Rusza budowa morskiego SIP <br />
Źródło: Urząd Morski w Szczecinie
Źródło: Urząd Morski w Szczecinie
Do 7 lutego można składać oferty w ogłoszonym pod koniec stycznia przez resort gospodarki morskiej przetargu (którego wartość oszacowano na 424,5 tys. zł netto) na zarządzanie projektem. Zakres prac obejmuje m.in.: zarządzanie częścią merytoryczną projektu, wsparcie w zakresie przeprowadzenia postępowań przetargowych i nadzór realizacji zamówień publicznych udzielanych w ramach projektu, wsparcie w zarządzaniu ryzykiem i konfiguracją oraz jakością w projekcie, a także obsługę finansową i wsparcie prawne. Zamówienie powinno zostać zrealizowane do 30 lipca 2020 roku, wtedy ma się zakończyć realizacja całego projektu.

Zamawiający nie wymaga wniesienia wadium, a kryteriami oceny ofert będą: cena (60%) oraz doświadczenie moduł SDI (20%), a także doświadczenie z konwersją danych do formatu RDF (20%). Przy czym maksymalna liczba 20 pkt za każde z kryteriów „doświadczenie...” zostanie przyznana oferentowi, który skieruje do wykonania zamówienia na stanowisku kierownika projektu lub projektanta systemów lub specjalisty GIS osobę z doświadczeniem we wdrożeniu 3 i więcej systemów w architekturze rozproszonej (co najmniej 2 lokalizacje) opartego na Module SDI i usług polegających na konwersji danych przestrzennych do formatu RDF, w tym wykonaniu usługi polegającej na publikacji za pomocą aplikacji serwerowej metadanych portali mapowych w formacie RDF.

Celem projektu SIPAM jest stworzenie rozwiązania gwarantującego każdemu użytkownikowi dostęp do danych przestrzennych dotyczących obszarów morskich w jednolitym formacie zapewniającym wzajemną spójność. System usprawnieni działania administracji morskiej oraz podmiotów zewnętrznych poprzez szybki dostęp do jednolitych danych przestrzennych oraz łatwe ich wyszukiwanie. Dzięki budowie SIPAM możliwe będzie znaczące usprawnienie procesu aktualizacji danych w PRG oraz uruchomienie usług udostępniających dane przestrzenne zgodnych ze standardami OGC.

Projekt ma na celu udostępnienie w sieci zbiorów danych administracji morskiej takich, jak:
1. Strefy zamknięte dla żeglugi i rybołówstwa.
2. Strefy niebezpieczne dla żeglugi i rybołówstwa (wraz z określeniem terminów uznania strefy za niebezpieczną).
3. System rozgraniczenia ruchu statków.
4. Ustanowione trasy przepływu i drogi morskie.
5. Granice morskich wód wewnętrznych.
6. Granica morza terytorialnego RP.
7. Granica Wyłącznej Strefy Ekonomicznej RP.
8. Granica morskiej strefy przyległej RP.
9. Strefy bezpieczeństwa wokół sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń ustanowione przez urząd morski.
10. Lokalizacja pozwoleń na inwestycje w polskich obszarach morskich.
11. Osie podmorskich kabli i rurociągów.
12. Wraki statków w polskich obszarach morskich oraz inne obiekty zabytkowe.
13. Granice pasa nadbrzeżnego (pas techniczny i pas ochronny).
14. Granice zakresu działania dyrektorów urzędów morskich.
15. Granice portów i ich red.
16. Granice przystani morskich, kotwicowisk.
17. Obiekty infrastruktury zapewniające dostęp do portów i przystani.
18. Tory podejściowe.
19. Kilometraż wybrzeża morskiego.
20. Numeracja wejść na plażę.
21. Plany ochrony przyrody Natura 2000 na obszarach morskich.
22. Linia brzegu.
23. Linia podstawowa.
24. Graniczna linia ochrony – z rozporządzenia.
25. Odcinki brzegu objęte programem ochrony brzegów morskich.
26. Dane batymetryczne.
27. Dane z systemu LIDAR.
28. Ortofotomapy.
29. Zgoda na wykorzystanie terenów położonych w granicach pasa technicznego do celów innych niż utrzymanie brzegu w stanie zgodnym z wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska (art. 37 ust 1 ustawy o obszarach morskich i administracji morskiej RP).
30. Zgoda na zwolnienie z zakazów określonych w art. 88l Prawa wodnego.
31. Umowy użytkowania.
32. Decyzje o trwałym zarządzie Wm (wody morskie).
33. Decyzje o trwałym zarządzie ląd.
34. Plan Urządzenia Lasu Urzędów Morskich.

Zbiory danych od 1 do 28 będą dostępne publicznie, natomiast od 29 do 34 – wyłącznie dla autoryzowanych użytkowników (administracja morska, administracja publiczna). Dane dostępne będą poprzez geoportal administracji morskiej.

Jak informuje MGMiŻŚ, projekt SIPAM jest kolejnym krokiem związanym z szeregiem działań podejmowanych na poziomie ogólnokrajowym i lokalnym dotyczących wdrażania dyrektywy INSPIRE oraz jej implementacji poprzez ustawę o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej. Zapewnia też, że rozwiązanie techniczne zastosowane w projekcie, a wynikające wprost z dyrektywy INSPIRE, sprawia, że projekt SIPAM będzie interoperacyjny na poziomie różnych projektów realizowanych zgodnie z tą dyrektywą w Polsce, jaki i krajach Unii Europejskiej (np. geoportal.gov.pl, geoserwis.gdos.gov.pl, inspire.gios.gov.pl, geo.stat.gov.pl).

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS