Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-01-26| Geodezja, Prawo, Kataster

WSA o cofaniu się w EGiB

Czy dane EGiB można aktualizować na podstawie archiwalnej dokumentacji dotyczącej nieistniejących już działek? W ocenie starosty, WINGiK-a oraz sądu administracyjnego sprawa jest jasna, ale dla pewnych właścicielek nieruchomości już nie.


WSA o cofaniu się w EGiB <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Jak wynika z uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie, sądowi przyszło się zająć skomplikowaną sprawą dotyczącą granic nieruchomości, której opis zajmuje kilka tomów akt. Wszystko zaczęło się od przekazania w latach 50. swoim dzieciom spadku, na który składały się m.in. nieruchomości. Po kilku dekadach przedmiotowe działki były poddawane różnym zmianom, w tym podziałom. W pewnym momencie dwie właścicielki uznały, że zapisy dotyczące ich nieruchomości są błędne – zarówno w księgach wieczystych, jak i w ewidencji gruntów i budynków. Przede wszystkim kwestionowały zapisy dotyczące powierzchni, ale zarzucały także bezprawne wykreślenie działki z ewidencji. Podjęły więc działania dążące do tego, by zapisy te poprawić.

W tym celu zwróciły się do starosty z kilkoma wnioskami (w tym m.in. o aktualizację EGiB). Urzędnik wydał jednak decyzje odmowne. Wprawdzie nie kwestionował ich postulatów dotyczących spornych działek, ale stwierdził, że nie może podjąć żądanych działań na podstawie przedstawionych mu dokumentów. Są to bowiem dokumenty archiwalne, z których część odnosi się do nieistniejących już działek.

W postępowaniu odwoławczym WINGiK przyznał rację staroście. Dalej sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który w wyroku z 27 grudnia 2017 r. (sygn. akt III SA/Kr 915/17) oddalił skargę właścicielek nieruchomości.

Sąd przyznał, że wprawdzie rozumie rozgoryczenie skarżących, ale niemożliwe jest rejestrowanie zmian w ewidencji na podstawie archiwalnych dokumentów, jeżeli do EGiB wprowadzono już zmiany na podstawie późniejszych dokumentów. Sąd nie mógł zatem merytorycznie rozpatrywać jakichkolwiek zarzutów zmierzających bezpośrednio lub pośrednio do kwestionowania granic i powierzchni przedmiotowych działek.

„Przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego nie przewidują nanoszenia na mapy i wprowadzania do ewidencji gruntów i budynków poprzednich podziałów i numeracji działek. Innymi słowy, jeżeli na przestrzeni lat dokonywano kolejnych podziałów, to nie jest po prostu możliwe przywracanie poprzedniej numeracji (…). Nie ma możliwości »cofania się« w ewidencji po przyjęciu kolejnych operatów lub dokumentów dotyczących przeniesienia własności jako podstawy kolejnych (nowych) wpisów” – podkreśla WSA.

W uzasadnieniu sędziowie zauważają ponadto, że skarżące wybrały nieadekwatną drogę do zmiany danych ewidencyjnych. Na podstawie przedstawionych dokumentów starosta nie miał bowiem kompetencji do negowania aktualnych wpisów do ksiąg wieczystych i wpisów powierzchni gruntów. Mogły one natomiast zlecić geodecie pomiar swojej działki, który mógłby być podstawą do aktualizacji EGiB. Inną teoretycznie dopuszczalną opcją jest też postępowanie rozgraniczeniowe – podpowiada sąd.

„Organy ewidencyjne mogą zmieniać jedynie zapisy w prowadzonych ewidencjach, a nie w sporządzanych na przestrzenia lat dokumentach. Żaden przepis ich do tego nie upoważnia. Słusznie zresztą organ odwoławczy zauważał, że poprawianie dokumentów archiwalnych byłoby przestępstwem” – czytamy w orzeczeniu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS