Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-01-22| GIS, Software

Bentley Systems zapowiada platformę w chmurze iModel 2.0

Podczas konferencji Year in Infrastructure firma Bentley Systems zapowiedziała udostępnienie platformy w chmurze „iModel 2.0” oraz jej pierwsza usługę iModelHub. Rozwiązanie to m.in. automatyzuje synchronizację zmian w projekcie.


Bentley Systems zapowiada platformę w chmurze iModel 2.0
Usługa w chmurze iModelHub nie wymaga zmian w istniejących aplikacjach czy procesach BIM i przywołuje specyficzne dla danej aplikacji „mosty iModel” automatycznie uruchamiane przez ProjectWise:
• synchronizuje i rozpowszechnia zmiany dokonywane za pomocą branżowych aplikacji BIM;
• semantycznie i fizycznie dostosowuje ich składowe komponenty cyfrowe;
• zapewnia realistyczną wizualizację projektów dla wszystkich branż i uczestników projektu.

Synchronizacja zmian

Usługa ProjectWise Design Integration pełni kluczową rolę w dziedzinie współdzielenia pracy w 43 spośród najlepszych 50 firm projektowych z listy „Engineering News-Record”. Zarządza ona opartymi na plikach procesami prac służącymi do realizacji projektu, które odpowiadają rolom umownym i które uznają asynchroniczny i często oderwany od siebie charakter dzielenia na pakiety projektu infrastrukturalnego i współpracy przy nim. Dodanie iModelHub pozwala wykorzystać usługi w chmurze Microsoft Azure w celu umożliwienia stworzenia w pełni połączonego projektu synchronizującego wszystkie zaznaczone zmiany w projekcie i automatycznie aktualizującego złożony kontener iModel projektu do kompleksowych i ciągłych przeglądów projektu, zaznaczającego postępy i zagrożenia w cyfrowych procesach prac w różnych branżach.

iModelHub zapisuje wszystkie zmiany projektu na linii czasu i powiadamia jego uczestników, w oparciu o konfigurację obiegów prac ich ProjectWise, o dostępności odpowiednich zmian. Uczestnicy mogą wybrać synchronizację (bądź jej brak) do lub od odpowiednich etapów linii czasu i mogą wizualizować, podsumować, analizować i interpretować wpływ bieżących zmian.

Aby w pełni umożliwić analizę między wieloma projektami, można zaprogramować „agenta kontenera iModel” dla każdego przedmiotu analizy, by był powiadamiany o zmianach na poziomie projektu przez iModelHub, i aby odpowiednio filtrował informacje pod kątem przyrostowych aktualizacji dla usług „data lake” przedsiębiorstwa, zapewniając bezpieczną dostępność aktualnych danych modelu technicznego infrastruktury na potrzeby zapewniania zgodności i bezpieczeństwa.

Dostosowanie cyfrowe

Szeroko używane kontenery i-model 1.0 firmy Bentley dla dokumentacji BIM zapewniają im samym natywną kompletność, ale to podejście nie było przewidziane dla agregacji i porozumienia między branżami. Przewaga kontenera iModel 2.0 opiera się na usłudze w chmurze iModelHub i mostach iModel, które pozwalają osiągnąć maksymalne możliwe dostosowanie cyfrowe w kontenerach iModel.

Most iModel dopasowuje informacje z natywnego formatu aplikacji do rejestru semantyki, konstrukcji, jednostek i współrzędnych iModelHub . Firma Bentley Systems zapewnia program iModel Bridge dla swoich aplikacji i dla innych powszechnie używanych aplikacji BIM, takich jak Autodesk REVIT, oraz zapewni API do tworzenia mostów z innymi aplikacjami.

Realistyczna wizualizacja w dowolnym miejscu

Dodając synchronizację zmian i dopasowanie cyfrowe do połączonego środowiska danych współdzielonego przez ProjectWise i usługi operacyjne AssetWise firmy Bentley, iModelHub zwiększa wartość cyfrowych procesów prac w obrębie połączonych projektów połączonych składników majątku trwałego i usług „data lake” przedsiębiorstw oraz pomiędzy nimi. Platforma iModel 2.0, zajmująca się dystrybucją i synchronizacją kopii kontenerów iModel w dowolnym miejscu, jest zaprojektowana jako wysoko skalowalna, w celu zapewnienia niezawodnej, powszechnej i asynchronicznej widoczności projektu. Na przykład nowa aplikacja Navigator Web firmy Bentley umożliwia każdemu uprawnionemu użytkownikowi korzystającemu z dowolnej współczesnej przeglądarki uzyskać bezpieczny dostęp do cyfrowych informacji o cyfrowych komponentach projektu i majątku trwałego za pomocą intuicyjnej wizualizacji 3D. Obejmuje ona dostosowanie modeli BIM i komponentów cyfrowych w obrębie ich kontekstu cyfrowego złożonego z gotowych do prac inżynierskich siatek rzeczywistości stworzonych przez oprogramowanie firmy Bentley ContextCapture przeznaczonego do modelowania rzeczywistości, na przykład w oparciu o pomiary wykonywane przez drony.

Po raz pierwszy realizacja projektów i dzielenie prac na pakiety mogą niezawodnie i odpowiedzialnie „zindustrializować” BIM przy wsparciu koniecznego śledzenia i przy zarządzaniu ciągłymi zmianami za pomocą procesów prac projektowych i budowlanych oraz realistycznego wglądu przeglądów projektu w bieżący status projektu i miejsca budowy. Po raz pierwszy to w pełni połączone środowisko danych może umożliwić cyfrowym modelom inżynierskim służenie jako cyfrowe DNA dla modelowania wydajności infrastrukturalnego majątku trwałego, połączone z danymi wejściowymi technologii operacyjnych i usługami „data lake” przedsiębiorstw za pomocą wiodących na rynku usług AssetWise firmy Bentley do zapewniania niezawodności i analiz operacyjnych.

Perspektywa Keitha Bentleya

Keith Bentley powiedział: „Przewiduję przyspieszający ekosystem innowacji dla prawdziwie cyfrowych procesów prac otaczający infrastrukturalny majątek trwały, powstały dzięki pomocy naszej platformy w chmurze „iModel 2.0”. Naszym pierwszym priorytetem służącym osiągnięciu tego celu było umożliwienie istotnych usprawnień w realizacji projektów infrastrukturalnych i wyników wydajności majątku trwałego bez potrzeby zmiany obecnych procesów BIM. Usługi w chmurze iModelHub zapewniają rozwiązanie dla wielu wyzwań technicznych w zakresie infrastruktury, gdzie modelowanie BIM stworzyło potencjał do rozwoju, ale gdzie brak dostosowania informacji ogranicza ich wartość. W rzeczy samej opracowaliśmy platformę w chmurze iModel 2.0 w taki sposób, aby zaszczepić dostosowanie cyfrowe, odpowiedzialność i synchronizację oparte na zmianach i realistyczną widoczność jako jej podstawowe zasady. Najlepszą informacją jest to, że użytkownicy ProjectWise Design Integration mogą skonfigurować swoje mosty iModel w taki sposób, aby łączyły się one z iModelHub bez dodatkowego szkolenia użytkowników lub zmiany ich istniejących aplikacji i procesów prac — oraz bez wprowadzania ryzyka do ich projektów. Podejrzewam, że nawet w najmniej optymistycznym wariancie sama wartość wizualizacji opartej na zmianach otrzymywanych za pomocą Navigator Web okaże się na tyle niezbędna, że większość organizacji nie będzie chciała już realizować żadnego projektu bez niej. Chciałbym osobiście zaprosić organizacje, które chciałyby jako pierwsze skorzystać z tego rozwiązania, do zaangażowania nas i iModelHub do pracy przy cyfryzacji!”

Więcej informacji na temat platformy w chmurze iModel 2.0 i usłudze w chmurze iModelHub można znaleźć w białej księdze.

Źródło: Bentley Systems Polska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS