Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-01-18| Instytucje

Bestsellery roku 2017

W najnowszym rankingu sprzedaży książek w Księgarni Geoforum.pl, który prezentujemy w styczniowym wydaniu GEODETY, więcej nowych technologii niż w latach poprzednich, a znacznie mniej prawa.


Bestsellery roku 2017
W pierwszej dziesiątce najczęściej kupowanych publikacji utrzymały się 4 pozycje z ubiegłorocznej dziesiątki oraz pojawiło się 6 nowości. Książką Roku 2017 została pub­likacja poś­więcona wykorzystaniu naziemnego skanowania laserowego w geodezji inżynieryjnej.

1. Zastosowanie technologii naziemnego skaningu laserowego w wybranych zagadnieniach geodezji inżynieryjnej
Janina Zaczek-Peplinska (red.), Michał Strach (red.)
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Do uzyskania przez tę nowość wydawniczą tytułu Książki Roku 2017 przyczyniła się zapewne rosnąca popularność skanowania laserowego. Dodatkowym atutem publikacji jest pokazanie tej technologii w konkretnych zastosowaniach, m.in. do: monitorowania obiektów w rejonie oddziaływania budowy tuneli i głębokich wykopów (wysokościowiec Skanska Atrium South II), inwentaryzacji ściań szczelinowych (Galeria Hand­lowa – Tarasy Zamkowe w Lublinie), analizy infrastruktury i geometrii torów tramwajowych w tunelu czy monitorowania estakady transportowej na terenach czynnej eksploatacji górniczej. Pokazują one ogromną przydatność tej technologii w wielu zagadnieniach związanych z geodezją inżynieryjną, budownictwem i dziedzinami pokrewnymi. Skanowanie laserowe w zależnoś­ci od charakteru obiektu może różnić się zastosowaniem, rozkładem stanowisk pomiarowych, punktów dostosowania czy platformą pomiarową. Jednak za każdym razem w wyniku powstaje chmura punktów reprezentująca dany obiekt w przestrzeni trójwymiarowej – produkt coraz bardziej pożądany przez zleceniodawców.

2. Geodezyjne aspekty rozgraniczeń i podziałów nieruchomości
Anita Kwartnik-Pruc, Paweł Hanus
Wydawnictwa AGH
Spośród książek dos­tępnych w Księgarni Geoforum.pl ta publikacja dwójki autorów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie trzyma się najmocniej. Po zdobyciu tytułów Książki Roku 2015 oraz Książki Roku 2016, zajmuje w tegorocznej dziesiątce aż drugą pozycję! Stanowi kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu rozgraniczeń i podziałów nieruchomoś­ci. Autorzy opisali wszystkie etapy postępowania rozgraniczeniowego zarówno przed organem administracji, jak i przed sądem. Dodatkowo przedstawili włas­ne propozycje zmian i uzupełnień w obowiązujących aktach normatywnych mogące uproś­cić i ujednolicić wykonywanie prac geodezyjnych. Szczegółowo opisana została również procedura podziału nieruchomości prowadzonego przez organy administracji. Wygląda na to, że przystępna cena i syntetycznie (na niecałych 140 stronach) ujęta tematyka bliska każdemu geodecie – wszak prace związane z ustalaniem przebiegu granic nieruchomości oraz podziałem gruntów należą do najczęściej wykonywanych – po raz kolejny zdecydowały o powodzeniu książki.

3. QGIS. Tworzenie i analiza map
Bartłomiej Iwańczak
Wydawnictwo Helion

Trzecie miejsce na podium sprzedaży w Księgarni Geoforum.pl zajęła publikacja poświęcona QGIS – darmowemu, intui­cyjnemu oprogramowaniu do pracy z danymi przestrzennymi. Nie ma w tym nic dziwnego, coraz częś­ciej bowiem potrzebna jest nam możliwość przeanalizowania i zaprezentowania informacji przestrzennej. Dzięki tej książce przygotowanie kartogramu czy utworzenie siatki dróg nie będzie już wymagało poszukiwania specjalis­ty. Atrakcyjna forma graficzna (ponad 300 ilustracji) ułatwi czytelnikowi zapoznanie się z możliwościami QGIS.

Kolejne pozycje w rankingu zajęły:

4. BIM – innowacyjna technologia w budownictwie. Podstawy, standardy, narzędzia
Andrzej Tomana
Wydawnictwo Builder


5. Fotogrametria
Romuald Kaczyński, Ireneusz Ewiak
Wydawnictwo WAT


6. Infrastruktura informacji przestrzennej w UML
Zenon Parzyński, Agnieszka Chojka
Wydawnictwo Geodeta Sp. z o.o.


7. Systemy informacji przestrzennej z QGIS, cz. I i II
Robert Szczepanek
Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej


8. Rachunek wyrównawczy w geodezji z przykładami
Zbigniew Wiśniewski
Wydawnictwo UWM


9. Drony – teoria i praktyka
Marek Szczepkowski, Bartosz Bartkiewicz, Patryk Kruszewski
WiHK KaBe


10. Aktualne problemy katastru w Polsce
Robert Łuczyński (red. nauk.)
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej


Szczegóły w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS