Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-01-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Jak skutecznie skanować z wody?

Czy pływający mobilny system skanowania może zapewnić dokładność pomiaru zgodną z rozporządzeniem o standardach? Zagadnienie to było przedmiotem badań specjalistów z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej.


Jak skutecznie skanować z wody?

Projekt pn. „Realizacja procedury pomiarowej usługi skanowania laserowego 3D z platformy pływającej” został zlecony uczelni przez firmę Apeks z Gdańska. W jego wyniku zespół w Katedrze Geodezji opracował procedurę pozyskiwania danych geodezyjnych z jednostek pływających poruszających się po rzece i morzu. W ramach analizy wykonano cykl skanowań wybrzeża morskiego oraz nabrzeży i konstrukcji inżynieryjnych z wód Martwej Wisły i Motławy.

W procedurze będącej przedmiotem projektu PG została opisana metoda wykorzystania mobilnego systemu Riegl VMZ-400 do przeprowadzenia skanowania z jednostki pływającej z dokładnościami odskanowanych szczegółów terenowych nieprzekraczającymi 10 cm (zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych…). Riegl VMZ-400 jest systemem hybrydowym. Oznacza to, że może być z sukcesem stosowany zarówno jako system stacjonarny i mobilny.

W przedmiotowym projekcie największe znaczenie miało zastosowanie drugie, czyli system mobilny. W analizie opracowanej przez PG została opisana procedura pozwalająca dostosowanie sprzętu do przeprowadzenia skanowania z morza. W związku z tym, że została ona skutecznie sprawdzona i skontrolowana, firma Apeks może ją natychmiast wdrożyć nie tylko na rynek polski, ale również europejski czy światowy – zapewniają specjaliści z PG.


Zespołem realizującym ten projekt kierował dr inż. Jakub Szulwic, głównym wykonawcą był mgr inż. Paweł Tysiąc. Procedurę opracował zespół w składzie: dr hab. inż. Marek Przyborski, prof. nadzw. PG, dr inż. Katarzyna Bobkowska, dr inż. Artur Janowski.

Źródło: PG, JK

Więcej opisów ciekawych projektów wykorzystujących technologię LiDAR można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS