wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-12| Teledetekcja

Pierwszy mikrosatelita radarowy już na orbicie

Indyjska rakieta nośna z powodzeniem wyniosła dziś (12 stycznia) na orbitę pierwszego teledetekcyjnego satelitę SAR ważącego poniżej 100 kg. Konstelację takich aparatów buduje fińska firma ICEYE.


Pierwszy mikrosatelita radarowy już na orbicie

Wystrzelony satelita ICEYE-X1 waży raptem 70 kg. Jego głównym celem będzie zweryfikowanie technologii miniaturyzacji satelity SAR opracowanej przez firmę ICEYE i jej partnerów, w tym polską firmę Creotech Instruments. Do eksperymentów wykorzystane zostaną również dwa inne tego typu aparaty, które mają znaleźć się w kosmosie jeszcze w tym roku. Każdy z nich będzie wystrzeliwany przy użyciu innej rakiety nośnej, co pozwoli wybrać optymalną platformę dla pozostałej części konstelacji.

A plany ICEYE są ambitne. Spółka chce umieścić na orbicie okołoziemskiej 18 mikrosatelitów SAR. Razem umożliwią one zobrazowanie dowolnego zakątka Ziemi w ciągu najdalej kilku godzin, i to niezależnie od pogody czy pory dnia. Monitorowanie lodu morskiego, wykrywanie plam oleju czy przeciwdziałanie nielegalnemu rybołówstwu – to tylko wybrane zastosowania tych aparatów wymieniane przez producenta.

– Jestem dumny z zespołu ICEYE, który po raz pierwszy otworzył możliwość miniaturyzacji technologii SAR. Ten sukces był możliwy dzięki wsparciu fińskich i europejskich podmiotów, w tym naszych inwestorów, doradców, programu Horyzont 2020, Uniwersytetu Alto oraz fundacji Tekes i wielu innych – mówi prezes i założyciel ICEYE Rafal Modrzewski.

Źródło: ICEYE, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt