Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-01-10| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Uprawnienia zawodowe: marne efekty deregulacji

Od wejścia w życie ustawy deregulacyjnej nikomu nie udało się zdobyć uprawnień w zakresie geodezji i kartografii bez egzaminu. Co więcej, o uzyskanie tego dokumentu w tym trybie starało się niewiele osób.


Uprawnienia zawodowe: marne efekty deregulacji

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi od 2014 roku przepisami do uzyskania uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 (a więc: geodezyjne pomiary podstawowe, redakcja map oraz fotogrametria i teledetekcja) nie potrzebny jest państwowy egzamin – wystarczy ukończenie studiów o programie nauczania określonym w rozporządzeniu. Z danych dotyczących uprawnień wydanych w ostatnich latach wynika jednak, że nowe regulacje nie zwiększyły znacząco liczby osób posiadających uprawnienia w wymienionych zakresach. Od 2014 r. „trójkę” zdobyło 9 osób, a „szóstkę” i „siódemkę” – tylko po jednej. Jak podpowiedział nam jeden z czytelników, powodem nie jest brak chętnych, ale procedury w GUGiK-u. Zwróciliśmy się więc do Urzędu z prośbą o wyjaśnienia.

Zgodnie z danymi GUGiK od 2014 roku, czyli od wejścia w życie ustawy deregulacyjnej, nie wydano żadnych uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 bez egzaminu państwowego (patrz sprostowanie poniżej). Wnioski o ich wydanie w tym trybie są jednak składane, choć w niewielkiej liczbie. W 2017 r. złożono ich 5 dla „trójki” i 12 dla „szóstki”. Brak było natomiast chętnych na uprawnienia w zakresie 7.

Jak wyjaśnia GUGiK, wszystkie złożone wnioski zostały zwrócone do uzupełnienia. Stwierdzono bowiem „brak dokumentacji, o której mowa w § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (DzU. poz. 176)”. Zgodnie z tym paragrafem źródłem informacji stanowiących podstawę do przeprowadzenia przez komisję kwalifikacyjną weryfikacji programu kształcenia jest suplement do dyplomu ukończenia studiów oraz wypis z programu kształcenia potwierdzony przez uczelnię. Wskazuje on efekty kształcenia, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia, i liczbę godzin przeznaczonych dla uzyskania tych efektów, a także nakłady edukacyjne w formie punktów ECTS występujące w modułach kształcenia składających się na program zrealizowany na danym kierunku.

Zapytaliśmy również Urząd, czy wg jego wiedzy prowadzone są na polskich uczelniach jakiekolwiek studia spełniające wymagania wyżej wymienionego rozporządzenia. GUGiK odpowiedział jednak, że nie prowadzi tego typu analiz.

Sprostowanie: Przez niedoprecyzowanie pytania GUGiK zrozumiał je wbrew naszym intencjom. Faktycznie w latach 2014-2017 wydano 2 dokumenty uprawnień w zakresie 3 bez zdania państwowego egzaminu. Natomiast informacja o braku uprawnień wydanych dla zakresów 6 i 7 w trybie bez egzaminu nadal pozostaje aktualna.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS