|2018-01-10|
Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje
Uprawnienia zawodowe: marne efekty deregulacji
Od wejścia w życie ustawy deregulacyjnej nikomu nie udało się zdobyć uprawnień w zakresie geodezji i kartografii bez egzaminu. Co więcej, o uzyskanie tego dokumentu w tym trybie starało się niewiele osób.
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi od 2014 roku przepisami do uzyskania uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 (a więc: geodezyjne pomiary podstawowe, redakcja map oraz fotogrametria i teledetekcja) nie potrzebny jest państwowy egzamin – wystarczy ukończenie studiów o programie nauczania określonym w rozporządzeniu. Z danych dotyczących uprawnień wydanych w ostatnich latach wynika jednak, że nowe regulacje nie zwiększyły znacząco liczby osób posiadających uprawnienia w wymienionych zakresach. Od 2014 r. „trójkę” zdobyło 9 osób, a „szóstkę” i „siódemkę” – tylko po jednej. Jak podpowiedział nam jeden z czytelników, powodem nie jest brak chętnych, ale procedury w GUGiK-u. Zwróciliśmy się więc do Urzędu z prośbą o wyjaśnienia.
Zgodnie z danymi GUGiK od 2014 roku, czyli od wejścia w życie ustawy deregulacyjnej, nie wydano żadnych uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 bez egzaminu państwowego (patrz sprostowanie poniżej). Wnioski o ich wydanie w tym trybie są jednak składane, choć w niewielkiej liczbie. W 2017 r. złożono ich 5 dla „trójki” i 12 dla „szóstki”. Brak było natomiast chętnych na uprawnienia w zakresie 7.
Jak wyjaśnia GUGiK, wszystkie złożone wnioski zostały zwrócone do uzupełnienia. Stwierdzono bowiem „brak dokumentacji, o której mowa w § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (DzU. poz. 176)”. Zgodnie z tym paragrafem źródłem informacji stanowiących podstawę do przeprowadzenia przez komisję kwalifikacyjną weryfikacji programu kształcenia jest suplement do dyplomu ukończenia studiów oraz wypis z programu kształcenia potwierdzony przez uczelnię. Wskazuje on efekty kształcenia, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia, i liczbę godzin przeznaczonych dla uzyskania tych efektów, a także nakłady edukacyjne w formie punktów ECTS występujące w modułach kształcenia składających się na program zrealizowany na danym kierunku.
Zapytaliśmy również Urząd, czy wg jego wiedzy prowadzone są na polskich uczelniach jakiekolwiek studia spełniające wymagania wyżej wymienionego rozporządzenia. GUGiK odpowiedział jednak, że nie prowadzi tego typu analiz.
Sprostowanie: Przez niedoprecyzowanie pytania GUGiK zrozumiał je wbrew naszym intencjom. Faktycznie w latach 2014-2017 wydano 2 dokumenty uprawnień w zakresie 3 bez zdania państwowego egzaminu. Natomiast informacja o braku uprawnień wydanych dla zakresów 6 i 7 w trybie bez egzaminu nadal pozostaje aktualna.
JK
|