Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-01-09| Geodezja, Ludzie

Kto odpowiedzialny za geodezję i IIP w nowym rządzie? [aktualizacja]

Dzisiejsza rekonstrukcja rządu (9 stycznia), w efekcie której poznaliśmy nazwiska kilku nowych ministrów, przyniosła sporo niespodzianek i… znaków zapytania.


Kto odpowiedzialny za geodezję i IIP w nowym rządzie? [aktualizacja] <br />
Uroczystość powołania nowych członków Rady Ministrów (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)
Uroczystość powołania nowych członków Rady Ministrów (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Przypomnijmy, że obecnie za sprawy związane z geodezją i kartografią (w tym nadzór nad Głównym Geodetą Kraju) odpowiedzialny jest minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Jeszcze wczoraj był nim minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który po dzisiejszej rekonstrukcji pozostał „zaledwie” ministrem infrastruktury. Wnioskując z samej nazwy nowego ministerstwa, budownictwo (wraz z geodezją) znajdzie się w gestii nowego ministra. Być może inwestycji i rozwoju, którym został Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Ciekawe więc, jaki los czeka zespół doradczy ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii, który – zgodnie z zarządzeniem – jest „organem pomocniczym Ministra Infrastruktury i Budownictwa”. Zespół został powołany w kwietniu 2017 r. i do tej pory nie poznaliśmy efektów jego prac.
Zastanawiać może również to, jak zmiany personalne wpłyną na tempo prac nad ważnym dla branży Kodeksem urbanistyczno-budowlanym.

Druga ważna zmiana dla środowiska geodezyjnego i kartograficznego to dymisja minister Anny Streżyńskiej i likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji. Przypomnijmy, że do zadań ministra właściwego ds. informatyzacji (którym był właśnie minister cyfryzacji) należy m.in. tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej (ma to jednak zmienić przygotowywana nowelizacja ustawy o IIP) oraz koordynowanie tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP. Ponadto przy ministrze ds. informatyzacji działa Rada IIP.
Kto zatem w nowym rządzie będzie odpowiadał za informatyzację? Wydaje się, że Jadwiga Emilewicz – nowo powołana minister przedsiębiorczości i technologii, która do tej pory pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Aktualizacja I: Zgodnie z informacją rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie likwidowane. Bezpośredni nadzór nad tym resortem przejmuje premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja II: Dział administracji rządowej „budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo”, który obejmuje m.in. sprawy geodezji i kartografii, ma zostać podzielony. Poinformował o tym PAP Michał Dworczak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Prace legislacyjne nad zmianą ustawy o działach administracji rządowej już się rozpoczęły i projekt powinien być gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Wcześniej w komunikacie KPRM można było przeczytać, że „ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej”.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS