|2018-01-09|
Geodezja, Ludzie
Kto odpowiedzialny za geodezję i IIP w nowym rządzie? [aktualizacja]
Dzisiejsza rekonstrukcja rządu (9 stycznia), w efekcie której poznaliśmy nazwiska kilku nowych ministrów, przyniosła sporo niespodzianek i… znaków zapytania.
Uroczystość powołania nowych członków Rady Ministrów (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że obecnie za sprawy związane z geodezją i kartografią (w tym nadzór nad Głównym Geodetą Kraju) odpowiedzialny jest minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Jeszcze wczoraj był nim minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który po dzisiejszej rekonstrukcji pozostał „zaledwie” ministrem infrastruktury. Wnioskując z samej nazwy nowego ministerstwa, budownictwo (wraz z geodezją) znajdzie się w gestii nowego ministra. Być może inwestycji i rozwoju, którym został Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Ciekawe więc, jaki los czeka zespół doradczy ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii, który – zgodnie z zarządzeniem – jest „organem pomocniczym Ministra Infrastruktury i Budownictwa”. Zespół został powołany w kwietniu 2017 r. i do tej pory nie poznaliśmy efektów jego prac. Zastanawiać może również to, jak zmiany personalne wpłyną na tempo prac nad ważnym dla branży Kodeksem urbanistyczno-budowlanym.
Druga ważna zmiana dla środowiska geodezyjnego i kartograficznego to dymisja minister Anny Streżyńskiej i likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji. Przypomnijmy, że do zadań ministra właściwego ds. informatyzacji (którym był właśnie minister cyfryzacji) należy m.in. tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej (ma to jednak zmienić przygotowywana nowelizacja ustawy o IIP) oraz koordynowanie tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP. Ponadto przy ministrze ds. informatyzacji działa Rada IIP. Kto zatem w nowym rządzie będzie odpowiadał za informatyzację? Wydaje się, że Jadwiga Emilewicz – nowo powołana minister przedsiębiorczości i technologii, która do tej pory pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Aktualizacja I: Zgodnie z informacją rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie likwidowane. Bezpośredni nadzór nad tym resortem przejmuje premier Mateusz Morawiecki.
Aktualizacja II: Dział administracji rządowej „budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo”, który obejmuje m.in. sprawy geodezji i kartografii, ma zostać podzielony. Poinformował o tym PAP Michał Dworczak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Prace legislacyjne nad zmianą ustawy o działach administracji rządowej już się rozpoczęły i projekt powinien być gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wcześniej w komunikacie KPRM można było przeczytać, że „ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej”.
DC
|