wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Apeks skanuje zabytkowe młyny
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-09| Geodezja, Ludzie

Kto odpowiedzialny za geodezję i IIP w nowym rządzie? [aktualizacja]

Dzisiejsza rekonstrukcja rządu (9 stycznia), w efekcie której poznaliśmy nazwiska kilku nowych ministrów, przyniosła sporo niespodzianek i… znaków zapytania.


Kto odpowiedzialny za geodezję i IIP w nowym rządzie? [aktualizacja] <br />
Uroczystość powołania nowych członków Rady Ministrów (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)
Uroczystość powołania nowych członków Rady Ministrów (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Przypomnijmy, że obecnie za sprawy związane z geodezją i kartografią (w tym nadzór nad Głównym Geodetą Kraju) odpowiedzialny jest minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Jeszcze wczoraj był nim minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który po dzisiejszej rekonstrukcji pozostał „zaledwie” ministrem infrastruktury. Wnioskując z samej nazwy nowego ministerstwa, budownictwo (wraz z geodezją) znajdzie się w gestii nowego ministra. Być może inwestycji i rozwoju, którym został Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Ciekawe więc, jaki los czeka zespół doradczy ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii, który – zgodnie z zarządzeniem – jest „organem pomocniczym Ministra Infrastruktury i Budownictwa”. Zespół został powołany w kwietniu 2017 r. i do tej pory nie poznaliśmy efektów jego prac.
Zastanawiać może również to, jak zmiany personalne wpłyną na tempo prac nad ważnym dla branży Kodeksem urbanistyczno-budowlanym.

Druga ważna zmiana dla środowiska geodezyjnego i kartograficznego to dymisja minister Anny Streżyńskiej i likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji. Przypomnijmy, że do zadań ministra właściwego ds. informatyzacji (którym był właśnie minister cyfryzacji) należy m.in. tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej (ma to jednak zmienić przygotowywana nowelizacja ustawy o IIP) oraz koordynowanie tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP. Ponadto przy ministrze ds. informatyzacji działa Rada IIP.
Kto zatem w nowym rządzie będzie odpowiadał za informatyzację? Wydaje się, że Jadwiga Emilewicz – nowo powołana minister przedsiębiorczości i technologii, która do tej pory pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Aktualizacja I: Zgodnie z informacją rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie likwidowane. Bezpośredni nadzór nad tym resortem przejmuje premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja II: Dział administracji rządowej „budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo”, który obejmuje m.in. sprawy geodezji i kartografii, ma zostać podzielony. Poinformował o tym PAP Michał Dworczak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Prace legislacyjne nad zmianą ustawy o działach administracji rządowej już się rozpoczęły i projekt powinien być gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Wcześniej w komunikacie KPRM można było przeczytać, że „ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej”.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Houston, mamy problem? Pan Adamczyk został odwołany ze stanowiska MIiB, ale dopóki ustawa o działach nie została zmieniona, to organ MIiB nadal istnieje, tylko piastuna organu brak. A Pan Adamczyk zostanie ministrem infrastruktury, jeśli taki organ powstanie, a powstanie z chwilą wejścia w życie nowelizacji ustawy o działach - jest to zdarzenie może i pewne, ale - jak by nie patrzeć - przyszłe. A co mamy do wejścia w życie tej zmiany ustawy?

Do wieszcze niestety nic się nie wydarzyło. Zmarnowane dwa lata pełne obietnic. Rząd jest po to aby rządzić a nie wykonywać pozorne ruchy i wszystko wszystkim obiecywać - tak było jeśli chodzi o geodezję. Nastąpiła totalna destrukcja, która nie posłużyła niczemu. Zmarnowane nie tylko dwa lata zmarnowane 10 lat !

Geodeto poniżej sądząc po Twoim tekście to nie masz prawa wieszczyć the end bo z całą pewnością nie jesteś w grupie tych którzy powiedzieli we begin. Podejrzewam nawet że jesteś w grupie tych którzy próbują zniechęcić tych którzy działają do dalszej aktywności. Ale spoko... nic się nie skończyło, powiem więcej, otworzyły się nowe możliwości i te mające związek z rekonstrukcją, i te inne nie związane z nią. Także nie kracz bo nikt się tym nie przejmuje i czekaj cierpliwie. Wyplenienie 60 kilku lat komuny w polskiej geodezji musi trochę potrwać.

The end No i to by było na tyle. A tak miało być cudownie i pięknie i lepiej a wręcz najlepiej jak to minister i organizatorzy zapewniali na Kongresie geodezyjnym w Piotrkowie. I wielkie NIC z kongresu, z LSG, z planowanych świetlnych karier działaczy. Wszystko zdechło bo w naszym środowisku nie ma elit, nie ma liderów, nie ma autorytetów. Cała nasza historia taka. A może redakcja zrobi ankietę porażek i obietnic MIB będziemy głosować ? Albo jakieś inne podsumowanie 2 lat rządów MIB vs geodezja, GUZIK itd.

ministerstwo budownictwa jest obecnie niepotrzebne. Budownictwo jako takie jest tylko skrawkiem całości, zazwyczaj jedne z najmniejszych działów w urzędach. Całkowite pozbawione cyfryzacji, pracujące jak za czasów głębokiej komuny.Prowadzące rejestry papierowe, bez żadnego powiązania z pozostałymi rejestrami prowadzonymi elektronicznie. Budownictwo wymaga dużych zmian i zbliżenia do zasobu i egib. Ale to wymaga nie tylko zmiany podejścia na górze ale również z w powiatach. Na górze jak widać zmiany się zaczynają, likwidacja ministerstwa budownictwa jako takiego jest tego przykładem.

A od kiedy to tzw. rewolucjoniści mieli cokolwiek do powiedzenia. Ściemą jest wmawianie że ta cyrk zwany polską geodezją rozwala się przez próby zmieniania go przez wykonawców. Po prostu ta kurna chata na glinianych fundamentach, popodpierana na rogach drągami, nie wytrzymała już ciężaru reklam i banerów na niej powieszonych. Oraz komputerów i monitorów które pokazując bajeranckie wygaszacze udają cudowne systemy informacji przestrzennej zaspokajające wszystkie możliwe potrzeby społeczeństwa i państwa. Kiedyś to musiało to nastąpić i to chyba jest już ten moment. Symptomatycznym jest powstanie sejmowego zespołu d/s prawa geodezyjnego i rozgraniczeń gdzie posłowie szukają tego co już dawno zostało w Polsce pogrzebane czyli państwa będącego gwarantem bezpieczeństwa w obszarze prawa własności do nieruchomości. Polecam obejrzenie transmisji. Istny festiwal bezradności i niekompetencji. Ale jeszcze się bronią. Co by tu jeszcze spie... Panowie?

Syf i pozoga Dwa lata ściemy szanowni koledzy geodeci i koleżanki geodetki rewolucjonisci. No i co jest lepiej ? Co z obietnicami ? Rozpiepzony gugik i codgik zawalone projekty utrata pozycji pozbycie się iip destrukcji u syf. To minione dwa lata. No chyba ze premie dla pni dyrektor i jej orzybocznych po 30 tys zł.

poszukiwania ministra cyfryzacji trwaja. Ministerstwo zostaje. Tyle z twittera. A jak bedzie zobaczymy.

Jadwiga Emilewicz !

Do czasu przekształcenia ministerstwa w tworzeniu docelowy zarządza nim Premier. Zespół chyba utracił rację bytu. Na razie nie wiadomo nawet kto ma go nadzorować. Rada IIP wynika z ustawy o IIP więc trwa. Miłego dnia wszystkim.

Znowu popychadło - geodezja będzie upychane nie wiadomo gdzie i znowu wszystko od początku

11 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt