Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-01-05| Prawo

Samorządy o ustawie inwestycyjnej

W ocenie Związku Miast Polskich terminy obsługi prac geodezyjnych przewidziane w projekcie tzw. ustawy inwestycyjnej mogą okazać się trudne do spełnienia.


Samorządy o ustawie inwestycyjnej

Przypomnijmy, że zaproponowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ustawa inwestycyjna ma wprowadzić w życie szybszą ścieżką wybrane regulacje z Kodeksu urbanistyczno-budowlanego – szczególnie te, które usprawnią proces inwestycyjno-budowlany. Akt ten przewiduje również wiele istotnych zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym (więcej na ten temat [1] [2]). Wprowadza np. konkretne terminy obsługi prac geodezyjnych. Zgodnie z projektem starostwa będą miały 5 dni na przygotowanie materiałów dla wykonawcy pracy oraz 7 dni na jej weryfikację.

Jak wynika z lektury uwag przygotowanych przez Komisję Geodezji i IIP Związku Miast Polskich, samorządy obawiają się, że terminy te są nierealne i spowodują konflikty między urzędem a wykonawcami. Proponują więc po 10 dni zarówno na przygotowanie materiałów, jak i na weryfikację. Sprostanie obecnie proponowanym terminom byłoby możliwe tylko przy zwiększeniu zatrudnienia, a to wymagałoby wyższych dotacji z budżetu państwa – czytamy w piśmie ZMP.

W uwagach podkreślono, że sprawną weryfikację prac utrudnia również to, że w praktyce urząd często musi aktualizować swoje rejestry geodezyjne nie na podstawie roboczej bazy danych przygotowanej przez wykonawcę, ale wprowadzając dane z jego operatu. Problem miało rozwiązać wprowadzenie formatu GML, jednak w praktyce jest on rzadko stosowany choćby dlatego, że do dziś nie opracowano jednoznacznych i obowiązujących walidatorów dla baz BDOT500 oraz GESUT, które zapewniłyby jednolity model jakości dla plików GML.

Projekt ustawy inwestycyjnej zakłada także możliwość aktualizacji mapy do celów projektowych wyłącznie na podstawie danych z PZGiK. Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że przepis ten budzi liczne wątpliwości. Jak ma wyglądać dokumentowanie aktualności mapy? Kto będzie ponosił odpowiedzialność za tak zaktualizowaną mapę? Na jakiej podstawie i według jakiego cennika zostaną wykonawcy udostępnione dane i materiały z PZGiK do aktualizacji takiej mapy? Czy taką aktualizację będzie można wykonać na podstawie ortofotomapy z PZGiK? – padają pytania. Samorządowcy postulują ponadto, by przy okazji tej ustawy wprowadzić precyzyjną definicję „aktualnej mapy do celów projektowych” (termin ten pada w projekcie ustawy inwestycyjnej). Jej aktualność może wynosić np. pół roku dla terenów zainwestowanych i rok dla niezabudowanych.

Samorządowcy z niepokojem odnoszą się także do propozycji, by opłat nie pobierało się za materiały PZGiK udostępniane na potrzeby wytyczenia obiektów budowlanych. Jak wyjaśniają, może to spowodować nadużywanie przez wykonawców tego rodzaju zgłoszeń, chyba że ustawodawca miał na myśli tylko punkty osnowy.

Zwracają także uwagę na zapis wprowadzający zasadę domyślnego udostępniania materiałów PZGiK w postaci elektronicznej. W ocenie ZMP prace związane z cyfryzacją materiałów zasobu oraz implementacją rozwiązań umożliwiających ich udostępnianie nie są dziś na takim stopniu zaawansowania, żeby uznać, iż większość materiałów w PODGiK-ach może być przekazywana w ten sposób. Dlatego opłatę za dostarczenie danych na nośnikach powinien ponosić wykonawca pracy geodezyjnej – czytamy w uwagach.

Wśród postulatów jest także określenie maksymalnego terminu realizacji pracy geodezyjnej (zaproponowano 1 rok). Dziś bowiem zdarza się, że dla takich zleceń jak wytyczenie jednego budynku lub sporządzenie MdcP dla jednej działki geodeta deklaruje termin np. 2025 lub nawet 2030 r. To z kolei bardzo komplikuje prace ODGiK-ów. Samorządowcy postulują także objęcie naradami koordynacyjnymi przyłączy, co uzasadniają problemami z jednoznacznym zdefiniowaniem tego pojęcia.

Członkowie ZMP zwracają ponadto uwagę, że naczelnym celem tej ustawy ma być usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. By to osiągnąć, należy – zdaniem członków organizacji – zająć się problemami z zakresu aktualizacji EGiB. „Konieczność prowadzenia postępowań administracyjnych dla zmian danych EGiB oraz brak możliwości aktualizacji bazy EGiB w trybie czynności materialno-technicznej na podstawie dokumentacji przyjętej do PZGiK, gdy wszyscy właściciele nieruchomości nie złożą wniosku o ujawnienie tych zmian, wskazując w tym wniosku przedmiotową dokumentację, w znaczącym stopniu wydłuża proces przygotowania inwestycji oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Bez zmian regulacyjnych w tym zakresie zamierzony efekt, którego celem jest skrócenie czasu i uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem i realizacją procesu inwestycyjnego, nie przyniosą pożądanego efektu” – napisano w uwagach.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama