wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-04| GIS, Mapy

Religijność Polaków na mapach

W internecie dostępna jest już druga edycja map prezentujących różne aspekty religijności Polaków.


Religijność Polaków na mapach

Mapy te na zlecenie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego po raz kolejny opracowała firma GIS-Expert z Lublina. Ich pierwsze edycja prezentowała dane dla roku 2015 r., a najnowsza odnosi się do roku 2016.

Co znajdziemy na mapach? Przede wszystkim dane o liczbie tzw. dominicantes i communicantes. Ci pierwsi to wierni, którzy w niedzielę, w trakcie której przeprowadzono badanie, wzięli udział w mszy świętej. Communicantes to z kolei ci, którzy przystąpili tego dnia do komunii.

Oprócz tego na mapach zaprezentowano liczbę duszpasterzy przypadających na 100 tys. katolików oraz odsetek imigrantów w parafiach (tj. osób zameldowanych na terenie parafii, ale faktycznie przebywających poza Polską).

Nowością w tym roku są mapy pokazujące, ile parafii posiada stronę internetową, a także które z nich publikują treści w formie elektronicznej bądź papierowej.

Na opublikowanych mapach mogą dziwić mocno uproszczone granice parafii oraz dekanatów. Jak wyjaśnialiśmy rok temu, wynika to z tego, że wciąż nie istnieje jednolita baza granic parafii dla Polski. Aby przedstawić w czytelny sposób dane statystyczne przypisane do punktów (adresów parafii), posłużono się więc poligonami Thiessena.

Zobacz mapy

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
mapa Narysować można wszystko, ładne granice też, ale nie będą prawdziwe. Myślę, że im czasu nie brakowało, bo to samo rozwiązanie było rok temu. A kod pocztowy ani granica miejscowości nic nie da, bo parafie się z nimi nie pokrywają (nie zawsze). Są wsie podzielone między parafie, są też ulice w miastach podzielone między parafie.

granice Dziwne bo ja jak byłam w jednej z lubelskich kancelarii po akt chrztu to wadziłam na ścianie mapę diecezji z granicami parafii i dekanatów ... może zabrakło czasu na dygitalizacje tych map...

poligony Thiessena nie są dobrym rozwiązaniem. Od lat takie zjawiska przedstawia się np w odniesieniu do kodu pocztowego, bądź do granic miejscowości (wystarczy odpowiedni poziom nuts). Poza tym dziwi mnie, że KK nie zna granic swoich parafii, księża chyba wiedzą kto do nich przychodzi i skąd?

imigranci Skoro Ci wierni wyjechali to chyba jednak emigranci. ;)

skala barwna Dlaczego skala barwna jest dwukolorowa? To sugeruje dwubiegunowe nacechowanie zjawiska, a tak nie jest

Granice Ja myślę, że baza granic nie tylko nie jest opracowana, ale nie istnieje jako zjawisko. Chyba nie prowadzi się granicy parafii w terenie, a tylko przypisuje miejscowości/ulice do parafii, stąd poligony Thiessena, które są tu dobrym pomysłem, choć specyficznym. Natomiast faktycznie trochę brakuje na tych mapach punktów odniesienia do nieco lepiej znanej przestrzeni (może granice powiatów?).

Te MAPY nie są czytelne

7 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt