wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-04| Geodezja, GIS, Software

Mapa 3D i lepszy GML w C-Geo

Wrocławska firma Softline wprowadziła ostatnio w swoich aplikacjach geodezyjnych (C-Geo, C-GML, GML Factory i GeoOrganizer) sporo istotnych zmian.


Mapa 3D i lepszy GML w C-Geo

Jeśli chodzi o programy C-Geo i C-GML, zmiany dotyczą obsługi formatu GML. Dodano kontrolę poprawności atrybutów obiektu bezpośrednio przy zakończeniu jego edycji w oknie bazy danych (np. po wprowadzeniu średnicy przewodu nie powinno się wprowadzać wymiaru poziomego/pionowego). Z kolei w walidacji GML w C-Geo dodano pierwsze kontrole topologii – możliwe jest sprawdzenie zapętlenia granic obiektu, bliskiego sąsiedztwa i duplikowania punktów obiektu. Wprowadzono także możliwość wyboru rodzaju walidacji GML: składniowej, atrybutowej oraz topologii. Aplikacje wzbogacono ponadto o import GML z ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA). Rozbudowano również szablon mapy zasadniczej w zakresie danych obiektów bazy danych obiektów szczegółowej osnowy geodezyjnej (BDSOG).

Program C-Geo oferuje ponadto podgląd mapy w trzech wymiarach. Żeby skorzystać z tej funkcji, należy mieć utworzone obiekty liniowe lub powierzchniowe bazujące na punktach ze współrzędnymi XHY. Program wykorzystuje wszystkie obiekty 3D do wygenerowania modelu. Aplikację wzbogacono również o opcję Przelicz zadania. Funkcja ta umożliwia przeliczenie wszystkich lub wybranych zadań po zmianie współrzędnych punktów (np. przez ich wyrównanie ścisłe) użytych w zadaniach obliczeniowych. Przeliczenie odbywa się w kolejności tworzenia poszczególnych zadań, tak aby modyfikacja starszych zadań miała wpływ na dane w nowszych zadaniach. Funkcja działa dla zadań: tachimetrycznych, obliczeń ortogonalnych, obliczeń biegunowych, rzutowania, tyczenia biegunowego, wcięć (wstecz, kątowego, liniowego, z wyrównaniem, przestrzennego wcięcia w przód) oraz przecięcia prostych.

Zmiany w C-Geo objęły także kwestie licencjonowania. W programie dodano opcję do zarządzania mobilnością licencji – można łatwo przenosić licencję na inny komputer, np. po zakończeniu pracy w biurze, kontynuować na komputerze domowym albo przenośnym. Do korzystania z tej opcji wymagany jest dostęp do internetu przy starcie i wyłączaniu programu.

Ciekawostką jest także „tryb mobilny”, który ułatwia korzystanie z programu przy użyciu ekranu dotykowego (np. w tablecie).

W przypadku GML Factory (aplikacji przeznaczonej do walidacji plików GML) również wprowadzono kontrole topologii geometrii obiektów w GML, dodano także możliwość wyświetlenia listy błędów dla obiektu wskazanego oraz rozbudowano treść raportu z walidacji.

Zmiany zaszły również w programie GeoOrganizer mającym ułatwiać zarządzanie pracami geodezyjnymi. Nowości w nim to m.in.: zaktualizowany cennik za materiały z PZGiK, wyświetlanie lokalizacji prac na Google Maps (na podstawie TERYT-u lub identyfikatora działki) czy eksport danych ewidencyjnych w pliku GML.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
licencja Wystarczy w Opcjach > Parametry programu > Inne - w dziale Zarządzanie licencją ustawić ,,pobieranie przy starcie i anulowanie przy zamykaniu programu'' i już się popracuje w biurze.

ostatnio czyli miesiąc temu. W kwestii mobilności to co może być bardziej mobilne niż przenośmy klucz hasp? Ta mobilna licencja to same problemy bo wystarczy zapomnieć wyłączyć licencje na laptopie i się nie popracuje w biurze.

2 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt