|2018-01-02|
Geodezja
Przystępny poradnik nt. BIM
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pt. „BIM w praktyce. Standardy, wdrożenie, case study”.
BIM to najgorętszy temat światowego budownictwa ostatnich lat. Ta nowoczesna, zyskująca w wielu krajach popularność metodologia realizowania inwestycji budowlanej, pozwala budować efektywniej i w sposób bardziej ekologiczny. Skrót BIM jest najczęściej obecnie rozwijany jako Building Information Model, czyli Model Informacyjny (Cyfrowy) Budynku. Natomiast u źródeł określenia BIM (czyli innowacyjnej technologii cyfrowego budownictwa) leży określenie Building Information Modeling, czyli Modelowanie Informacji o Budynku. Spotyka się również rozwinięcie skrótu BIM jako Building Information Management, czyli Zarządzanie Informacją o Budynku. Model Informacyjny (Cyfrowy) Budynku to nic innego jak baza informacji, a „Modelowanie Informacji o Budynku” to proces pozwalający zbierać, modelować i zarządzać tą informacją. Należy przy tym pamiętać, że słowo „building” nie oznacza tylko typowego budynku. BIM dotyczy dowolnego obiektu budowlanego: kubaturowego (budynki mieszkalne, biurowce, czy szpitale), liniowego (drogi, autostrady, linie kolejowe, sieci przesyłowe naziemne i podziemne), przemysłowego (instalacje i ciągi technologiczne wraz z infrastrukturą), mostów, wiaduktów czy lotnisk. Czyli BIM nie dotyczy tylko budynków, ale wszystkich obiektów budowlanych.
Pozycja ta jest skierowana do wszystkich uczestników procesu budowlanego – projektantów, wykonawców i inwestorów, a w szczególności do przedstawicieli inwestora publicznego. Celem autorów jest dostarczenie podstawowych informacji o BIM, które umożliwią uruchomienie inwestycji publicznej zgodnie z tą metodologią, z uwzględnieniem obowiązującej w Polsce ustawy Prawo zamówień publicznych oraz związanych z nią innych dokumentów i regulacji. W kolejnych rozdziałach omówiono najważniejszych zagadnienia związanych z BIM oraz pokazano podstawowe rozwiązania stosowane podczas wdrożenia. Książka wskazuje reguły, które powinno się stosować podczas realizacji projektu zgodnie z metodologią BIM. Książka ma charakter przystępnego poradnika skierowanego do osób praktycznie funkcjonujących w środowisku BIM. Wytyczne opisane w książce są autorską adaptacją do warunków polskich standardów zagranicznych, wraz obszernym komentarzem i case study głównych problemów, na które w praktyce napotyka się we wdrożeniu BIM.
Autorami publikacji są: Dariusz Kasznia, Jacek Magiera, Paweł Wierzowiecki. Książka liczy 306 stron, została wydana w twardej oprawie i w Księgarni Geoforum.pl dostępna jest w cenie 89 zł.
Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN
Księgarnia Geoforum.pl zachęca do zapoznania się z innymi publikacjami o podobnej tematyce: • BIM – Innowacyjna technologia w budownictwie. Podstawy, standardy, narzędzia • Kalkulacja kosztów robót budowlanych z wykorzystaniem technologii BIM • Powierzchnie i kubatury budynku. Zasady pomiarów i obliczania • Zamówienia publiczne w budownictwie w 295 pytaniach i odpowiedziach
|