wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-02| Geodezja, Prawo

Katalog wytycznych GUGiK już dostępny

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano „Katalog wytycznych w zakresie wyjaśnienia niektórych wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów prawa w dziedzinie geodezji i kartografii”.


Katalog wytycznych GUGiK już dostępny

Katalog zawiera opisy typowych problemów związanych ze stosowaniem przepisów prawa w dziedzinie geodezji i kartografii oraz wyjaśnienia dotyczące stosowania tych przepisów, opracowane na podstawie wyjaśnień lub opinii udzielanych przez GGK oraz WINGiK-ów. Umożliwi także wyszukanie opisu problemu za pomocą usług dostępnych na stronie internetowej Urzędu oraz metadanych i słów kluczowych.

Jak wyjaśnia GUGiK, Katalog:
• nie zastępuje przepisów prawa, a zawarte w nim wyjaśnienia powinny stanowić podstawę do stosowania „dobrych praktyk”,
• nie jest zbiorem rozwiązań konkretnych problemów, występujących w indywidualnych sprawach w dziedzinie geodezji i kartografii,
• nie jest wykładnią przepisów prawa, a przedstawione w nim wyjaśnienia nie mają charakteru wiążącego, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem, każdy organ obowiązany jest interpretować przepisy prawa we własnym zakresie i jest odpowiedzialny za ich stosowanie oraz za prawidłowe realizowanie obowiązków ustawowych.

Wytyczne zostały zgrupowane w 16 tematów:
1. Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, materiały zasobu.
2. Rejestry publiczne w PZGiK.
3. Operat techniczny.
4. Wykonywanie prac geodezyjnych oraz opracowywanie ich wyników.
5. Zgłaszanie prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.
6. Udostępnienie materiałów zasobu w związku ze zgłoszeniem prac.
7. Przekazanie wyników zgłoszonych prac do PZGiK, weryfikacja, przyjęcie/odmowa przyjęcia dokumentacji do PZGiK.
8. Licencje.
9. Opłaty za udostępnianie materiałów zasobu oraz za wykonywanie czynności, za których wykonanie pobiera się opłatę.
10. Nieodpłatne udostępnianie materiałów zasobu.
11. Koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.
12. Postępowanie kwalifikacyjne.
13. Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
14. Postępowania skargowe i ponaglenia na podstawie art. 37 KPA.
15. Nadzór i kontrola Głównego Geodety Kraju.
16. Prowadzenie spraw związanych z ochroną informacji niejawnych w działalności geodezyjnej i kartograficznej.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Katalog Wytycznych, podobnie jak i likwidacja CODGiK, jak i kilka podobnych działań to jedynie pozorowanie jakiejś aktywności przez GUGiK. Dajcie już sobie spokój z komentowaniem tych głupot bo one nimi są nawet w zamyśle autorów - nie jest prawem, nie jest wykładnią, nie jest wzorcem, nikogo nie wiąże .... tak oni sami piszą. To tylko przedłużanie tego bytu jakim jest GUGiK, potrzebne do wyciągania kolejnych pieniędzy na kontynuowanie projektu który nigdy nie zostanie zrealizowany ale na którym zarobi jeszcze znana grupka beneficjentów i na utrzymywanie systemu który daje pracę i wpływy niezłej armii hochsztaplerów od administracji samorządowej i rządowej. Traktowanie poważnie tych pseudoprawnych i pseudoprofesjonalnych wynurzeń jest tylko stratą czasu. Pan Janusz - weryfikator czy pani Zosia w ewidencji i tak będą wiedzieli lepiej. A GUGiK im może ... wiecie co. Ich się pytajcie jak robić prace geodezyjne jeśli chcecie nadal utrzymać się w tym zawodzie.

Praktyki a hipotezy chyba część komentujących w dalszym ciągu nie rozumie, że GGK to główny urzędnik od geodezji, a nie główny geodeta praktyk i wiadomo, czyich interesów strzeże. To są przykładowe gotowce odpowiedzi do zamieszczania w protokołach z weryfikacji, a nie rady dla praktyków. Jak praktycznie ma postąpić geodeta, który zgłosił inwentaryzację, zapłacił za dane a w terenie dowiedział się, że wszystko jest zasypane? Gdzie praktyczna rada, jak to rozwiązać, gdzie są kierownicy budów z uprawnieniami, którzy za to odpowiadają, jaki tryb donosu ma zastosować praktyk polowiec na swojego klienta? A może mamy poświadczać nieprawdę, żeby weryfikator miał święty spokój? To tak, jakby kardiochirurgowi minister zdrowia radził, żeby jego pacjenci prowadzili zdrowy tryb życia i nie mieli zawałów. Doręczenia to jakaś kpina, dlaczego nie tak, jak w KPA czy w postępowaniach sądowych (fikcja doręczenia po awizowaniu, aktualizacja danych to obowiązek właścicieli) jeśli to nie modernizacja ogłaszana przez starostę?

Mapa numeryczna A mapę numeryczną np. dxf jak liczymy za 1ha -skala 500 ,1000 a może 5000 , a chodzi o nie małe pieniądze współczynnik np.1 lub 0.3, 0.1 Dane te same a cena różna . cwaniaki kupują w skali 2000 lub 5000 a dane dostają takie jak do 500 -gratulacje

Uprawnienie 1 czy 2 czy słynny klasyfikator ? A kto może "wskrzesić" zrobić użytek Br-RIIIa w miejscu gdzie jest obszar "czyste" B ?

Listonosz Listonosz w przypadku osoby nieżyjącej albo nie odbierającej albo nawet nie chcącej odbierać pisma geodezyjne, powinien zostawić awizo. Żaden BIP. Listonosz nie stwierdza zgonu. A jeśli jest inaczej to reklamacja na poczcie.

Propagowanie złych praktyk przez GGK i GUGiK Np. w 9.2.4 stwierdza się, że wystąpienie o ustalenie wysokości opłaty w formie decyzji (spór) jest możliwe w okresie po wystawieniu DOO, ale jeszcze przed wniesieniem opłaty bo zdaniem (no właśnie kogo?) "wniesienie opłaty w wysokości ustalonej w DOO jest równoznaczne z niepodważeniem wysokości tej opłaty, a zarazem oznacza brak sporu co do wysokości tej opłaty." Podstawą takiej interpretacji ma być podobno art. 40f ust. 2 uPgik mówiący o odwołaniu a nie o wystąpieniu o ustalenie wysokości opłaty w formie decyzji. Zresztą argumentacja uzasadnienia jest chybiona w całości a ukierunkowana wyłącznie na zniechęcenie do dochodzenia właściwej opłaty lub właściwego zakresu materiałów. Na potwierdzenie błędów uzasadnienia niech służy wyrok NSA z 2017-11-21 I OSK 1080/17 gdzie wniosek o decyzję był po uiszczeniu wpłaty - notabene nienależnej jak stwierdził prawomocnie sąd.

MDCP najpierw czytamy że mdcp może zostać uwierzytelniona przez organ po przyjęciu do pzgik, a za chwilę czytamy, że mapa ta nie jest przekazywana do zasobu ale jest mimo to weryfikowana...

wytyczne w PDF Brak U mojego "Organa" muszę podejść do sąsiedniego pokoju bo tam jest komputer z internetem i szybko czytać. No chyba że na swoim smartfonie . Tak jak poniżej wnioskuję o wersję w PDFie

wersja PDF przydałaby sie wersja wo wydruku..

pod rozwagę Myślę, że większość z nas jest najzwyczajniej rozczarowana tym co otrzymaliśmy jako katalog wytycznych. Bardziej przypomina jak napisał @Mariusz "tłumaczenie prawa z polskiego na nasze" niż rozwiewa wątpliwości które dalej pozostają niewyjaśnione. A listonoszom dajmy spokój, co ma napisać jeśli adres jest ok tylko mieszka tam wdowa po adresacie któremu nosił przez lat kilka emeryturę, to my robimy z tego co napisał użytek. On musi napisać dlaczego nie doręczył przesyłki. Owca nie jest taka głupia żeby narzekać na strzyżenie. GGK współpracuje w ramach różnych zespołów przy MBiI z wykonawcami także i co, i mamy z tego na razie Katalog

Aby pracownicy ośrodków wiedzieli co maja robić - jak nie wiedzą

translator prawa Czuję się trochę zażenowany. Od wielu lat pracuję w ośrodku ...Czemu ma służyć to tłumaczenie prawa z Polskiego na Nasze ?

Ades "W przypadku zwrotu wysłanego przez wykonawcę zawiadomienia o czynnościach podjętych w celu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych na adres wykazany w EGiB z adnotacją: ?nie ma pod takim adresem?, ?adresat nie żyje?, należy uznać, że nie doszło do skutecznego doręczenie zawiadomienia. Zatem również należy zastosować formę zawiadomienia wskazaną w § 38 ust. 4 REGiB" Szanowna Pani GGK-jedyne co może stwierdzić listonosz, to, że "nie ma takiego adresu",bo jaki przepis go upoważnia do stwierdzenia, że "nie żyje" lub "adresat nie mieszka"? To może na podstawie oświadczenia listonosza należy np.wydać akt zgonu?

Dobre praktyki Czyli co? "APELUJEMY DO SUMIENIA-URZĘDNIKÓW",proszę cię,załatw mi to,zlituj się-bo zapłacę karę,zrób plik modyfikacyjny,plissssssssss.A co z urzędnikami którzy którzy napisali te wypociny,że ich zwolnili-to co?Powini za to odpowiedzieć finansowo i wtedy jak by przyszedł komornik,to niech zastosuje zasadę "dobrych praktyk"i nie zabiera im komputera bo niebędą mogli śledzić co się dzieje na geoforum-JAKAŚ PARANOJA.

Ostrożnie z tymi wytycznymi - 2 Wytyczne cytat: > Biorąc za podstawę powyższe definicje należy stwierdzić, iż wydzielona w trybie przepisów UGN działka ewidencyjna, która będzie wykorzystywana pod ciąg komunikacyjny (drogę dojazdową do wydzielonych działek) zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, do czasu zmiany jej faktycznego sposobu użytkowania, zachowuje w EGiB dotychczasowe oznaczenie użytku rolnego sprzed podziału.< a Rozp o EGiB - Załącznik nr 6 Lp. 18: "Do użytku gruntowego o nazwie ?drogi? nie zalicza się gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych, jeżeli: ... 2) wchodzą w skład działki budowlanej, która nie jest osiedlem mieszkaniowym, dworcem kolejowym lub dworcem komunikacji autobusowej albo też NIE JEST ODRĘBNYM PASEM gruntu wydzielonym wyłącznie w celu zapewnienia dostępu tej działki do drogi publicznej".

Ostrożnie z tymi wytycznymi Przykład: cytat >Przepisy UGN i RDPN nie regulują sposobu obliczania pola powierzchni tej części nieruchomości podlegającej podziałowi, która pozostaje po wydzieleniu działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni do 33% całej powierzchni nieruchomości, zwanej dalej ?pozostałą częścią?. W takich przypadkach, przy obliczaniu pola powierzchni ?pozostałej części? można stosować, na zasadach analogii, metodę wskazaną w § 77 ust. 7 pkt 2 RSTT.< a WSA w w Gliwicach z 17 grudnia 2015 r. II SA/Gl 800/15/: "Zgodnie z §60 ust. 1 Rozp. EGiB danymi ewidencyjnymi dotyczącymi działki ewidencyjnej są m.in. numeryczny opis granic działki ewidencyjnej oraz pole powierzchni, dla których wymagania regulują §§61 i 62 Rozp. EGiB. Żaden przepis prawa nie upoważnia geodety od odstąpienia od nadania nowo powstałym działkom atrybutów wymienionych w §60 ust. 1 pkt 2 i 3 Rozp. EGiB".

Za co my płacimy? Wyjaśnienie GUGIK, że gdy zawiadomię właścicieli o terminie czynności ustalenia granic, a otrzymam zwrot z poczty, że właściciel nie żyje lub adres nie jest aktualny, to należy uznać że zawiadomienie było nieskuteczne i trzeba wieszać zawiadomienie na BIPe, ale bez nazwisk. Bez sensu strata czasu, bo kto obserwuje co wieszają na BIPe , druga sprawa to za co ja zapłaciłem? przy pobieraniu danych EgiB za nie aktualne adresy? i jeszcze drugi raz za koszt zawiadomień za zwrotnym poświadczeniem odbioru? i jeszcze poczta przy zwrocie pobiera dodatkową opłatę 2.60zł. W takiej sytuacji powinniśmy otrzymywać od starosty zwrot poniesionych kosztów.

MISTRZ To jest piękne. Tworzymy przepisy prawa, które później trzeba wyjaśniać. Hahaha a do tego jeszcze katalog dobrych praktyk. To wszystko powinno jasno wynikać z przepisów i tyle. Opracowanie mapy do celów projektowych wymaga zastosowania przez wykonawców prac wiedzy technicznej zgodnie z przepisami ustalonymi w dziedzinie geodezji i kartografii, a rezultaty prac tj. dokumentacja, która powstaje w ich wykonaniu (w tym przypadku operat techniczny i mapa do celów projektowych) mają charakter powtarzalny. HAhahahahahahahahaha!!!!!!

szkoda że geodeci nie mają jaj jak górnicy. Durni urzędnicy narzucają swoje zdanie, nawet dobrego prawa nie potrafią napisać, tylko tworzą różne interpretacje gniotów, a geodeci, przepraszam, geofrajerzy, zamiast walnąć pięścią w stół i spowodować współpracę GUGiK z wykonawcami, dają się wodzić za nos i strzyc jak owce.

kolejny gniot cyt:"- nie zastępuje przepisów prawa, a zawarte w nim wyjaśnienia POWINNY stanowić podstawę do stosowania ?dobrych praktyk?,(...)" czyli jak Pani Halinka kontroler operatu będzie chciała transformacje do 65 to i tak zrobisz.

20 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt