wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-02| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Cała Wielka Brytania w chmurze punktów do końca dekady

Do 2020 roku całe terytorium Wielkiej Brytanii będzie pokryte danymi z lotniczego skanowania laserowego – zadeklarowała tamtejsza Environment Agency.


Cała Wielka Brytania w chmurze punktów do końca dekady <br />
Dane LiDAR dla centrum Londynu (fot. EA)
Dane LiDAR dla centrum Londynu (fot. EA)

Lotniczy skaning Wysp realizowany jest już od dwóch dekad. W technologii tej udało się pomierzyć 75% terytorium wysp. Białe plamy to przede wszystkim obszary wyżynne – EA zapowiada, że jeszcze tej zimy ruszy projekt, który ma je wypełnić. W ramach przedsięwzięcia przewidziano lotniczy skaning 130 tys. km kw. Pomiar zostanie wykonany m.in. dla parków narodowych, obszarów atrakcyjnych krajobrazowo oraz terenów o dużym znaczeniu naukowym. Dane pozyskane zostaną również dla miejsc, gdzie dane LiDAR się zdezaktualizowały.

Environment Agency zapowiada ponadto, że nowe dane będą bardziej szczegółowe. Rozdzielczość wynikowych modeli terenu ma wynieść 1 metr (obecnie to 2 metry). Projekt ma się zakończyć w połowie 2020 roku.

Brytyjscy urzędnicy podkreślają, że dane LIDAR zapewniają wiele korzyści. Są wykorzystywane przy opracowywaniu map powodziowych czy inwentaryzacji lasów. Służą też do wyszukiwania nielegalnych wysypisk. Na przykład w 2014 r. dzięki danym LiDAR udało się wykryć nielegalne składowisko odpadów o objętości 4500 m sześciennych. Z kolei rok później materiały te pomogły odkryć w północnej części kraju nieznane wcześniej rzymskie drogi.

Warto wspomnieć, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii również ma ambicję pokryć danymi LiDAR cały kraj. Obecnie w centralnym zasobie brakuje lotniczej chmury punktów tylko dla kilku fragmentów wschodniej i północnej Polski. Zasadnicza różnica między Polską a Wielką Brytanią polega jednak na tym, że od 2015 roku na Wyspach materiały te dostępne są za darmo dla wszystkich chętnych. Jak podkreśla EA, zasoby te cieszą się sporym zainteresowaniem – od momentu uwolnienia pobrano je już ponad pół miliona razy. W Polsce pomysł uwolnienia danych wysokościowych zgłosiło niedawno Ministerstwo Cyfryzacji. Resort budownictwa, który nadzoruje GUGiK, odrzucił jednak tę inicjatywę, tłumacząc, że wymaga ona szczegółowych analiz finansowych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt