wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-12-29| Mapy

Mapa Królestwa Polskiego odnowiona i udostępniona

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku zakończyła konserwację jednej z najcenniejszych map w swoich zbiorach – Topograficznej Karty Królestwa Polskiego. Opracowanie można już podziwiać w internecie.


Mapa Królestwa Polskiego odnowiona i udostępniona

Jest to pierwsza pełna mapa przedstawiająca terytorium Królestwa Polskiego w granicach ustalonych na kongresie wiedeńskim w 1815 r. Prace nad nią rozpoczęto w 1822 roku, zakończono w 1839 r., a komplet arkuszy wydano w 1843 roku. Opracowanie składa się z 59 arkuszy w skali 1:126 000.

W ocenie historyka kartografii Bogusława Krassowskiego w stosunku do skali mapa ma bardzo bogatą treść, a dzięki delikatnemu rysunkowi jest dokładna, przejrzysta i łatwo czytelna. Oprócz elementów fizycznogeograficznych, w tym rzeźby terenu, sieci wodnej, bagien i lasów, ma rozbudowaną legendę złożoną z 54 podstawowych znaków topograficznych przedstawiających takie elementy, jak: zabudowa (ogniotrwała i nieogniotrwała), punkty terenowe (kościoły, kaplice, młyny, wiatraki) oraz sieć dróg z rozróżnieniem na cztery kategorie.

Egzemplarze opublikowane przez białostocką bibliotekę pochodzą z roku 1863 (to najprawdopodobniej IV wydanie, które ukazało się tuż przed powstaniem styczniowym). Brakuje wśród nich jednego arkusza – kolumna V sekcja V. Ważnym elementem egzemplarza przechowywanego w tej placówce jest drewniane pudło – oryginalne, pochodzące z lat 60. XIX w.

W ramach konserwacji przeprowadzonej przez białostocką bibliotekę dokonano m.in.: dezynfekcji arkuszy, odkurzania, doczyszczania mechanicznego papieru, usuwania poplamień czy uzupełniania ubytków.

Cyfrowe arkusze Topograficznej Karty Królestwa Polskiego biblioteka udostępniła w domenie publicznej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt