|2017-12-29|
Mapy
Mapa Królestwa Polskiego odnowiona i udostępniona
Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku zakończyła konserwację jednej z najcenniejszych map w swoich zbiorach – Topograficznej Karty Królestwa Polskiego. Opracowanie można już podziwiać w internecie.
Jest to pierwsza pełna mapa przedstawiająca terytorium Królestwa Polskiego w granicach ustalonych na kongresie wiedeńskim w 1815 r. Prace nad nią rozpoczęto w 1822 roku, zakończono w 1839 r., a komplet arkuszy wydano w 1843 roku. Opracowanie składa się z 59 arkuszy w skali 1:126 000.
W ocenie historyka kartografii Bogusława Krassowskiego w stosunku do skali mapa ma bardzo bogatą treść, a dzięki delikatnemu rysunkowi jest dokładna, przejrzysta i łatwo czytelna. Oprócz elementów fizycznogeograficznych, w tym rzeźby terenu, sieci wodnej, bagien i lasów, ma rozbudowaną legendę złożoną z 54 podstawowych znaków topograficznych przedstawiających takie elementy, jak: zabudowa (ogniotrwała i nieogniotrwała), punkty terenowe (kościoły, kaplice, młyny, wiatraki) oraz sieć dróg z rozróżnieniem na cztery kategorie.
Egzemplarze opublikowane przez białostocką bibliotekę pochodzą z roku 1863 (to najprawdopodobniej IV wydanie, które ukazało się tuż przed powstaniem styczniowym). Brakuje wśród nich jednego arkusza – kolumna V sekcja V. Ważnym elementem egzemplarza przechowywanego w tej placówce jest drewniane pudło – oryginalne, pochodzące z lat 60. XIX w.
W ramach konserwacji przeprowadzonej przez białostocką bibliotekę dokonano m.in.: dezynfekcji arkuszy, odkurzania, doczyszczania mechanicznego papieru, usuwania poplamień czy uzupełniania ubytków.
Cyfrowe arkusze Topograficznej Karty Królestwa Polskiego biblioteka udostępniła w domenie publicznej.
JK
|