Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-29| GIS, Mapy

Dostępność stołecznej komunikacji na mapie

Od niedawna każdy mieszkaniec Warszawy może łatwo sprawdzić, jaka jest dostępność komunikacji publicznej w dowolnym zakątku miasta.


Dostępność stołecznej komunikacji na mapie
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie opracował interaktywną mapę pokazującą dostępność transportu zbiorowego w stolicy. To pierwsze tego typu opracowanie, które w jednym miejscu obrazuje dostępność pieszą do stacji metra, stacji kolejowych, przystanków autobusowych i tramwajowych. Dodatkowo, na poszczególnych przystankach, ZTM udostępnił informacje o liczbie odjazdów wszystkich linii. Analiza została opracowana z wykorzystaniem technologii ArcGIS firmy Esri Polska.

Aplikacja mapowa zawiera 6 map, na których zaprezentowana jest dostępność poszczególnych środków transportu miejskiego, czyli autobusów, tramwajów, metra i kolei miejskiej. Dwie ostatnie mapy obrazują cały transport miejski na jednym zestawieniu oraz pokazują średni całkowity czas potrzebny na pokonanie danego dystansu względem centrum z uwzględnieniem dojścia do przystanku, oczekiwania na pojazd i samą podróż.

– Wykorzystując uzyskane dane, ZTM zidentyfikował obszary pozbawione optymalnej dostępności transportowej, co pozwoli na podjęcie w przyszłości działań w tym zakresie” – wyjaśnia Maciej Florczak, starszy specjalista ds. transportu publicznego w ZTM Warszawa.

Zobrazowanie dostępności transportu zbiorowego za pomocą cyfrowej mapy to nie tylko ciekawostka, ale także narzędzie, które przykładowo pozwoli mieszkańcom na sprawdzenie, jak dobrze skomunikowana jest okolica, w której planują zakup mieszkania. To także wartościowa informacja dla osób przyjeżdzających do Warszawy, które chcą szacunkowo określić czas, jaki potrzebny jest na pokonanie odległości za pośrednictwem komunikacji miejskiej.

Opracowany plan transportowy przewiduje optymalne strefy dojścia do przystanków na terenie Warszawy i aglomeracji warszawskiej.

Warszawa
• Dla przystanków autobusowych i tramwajowych – strefy do 300 m, 400 m i 500 m odpowiednio dla strefy obsługi komunikacyjnej śródmiejskiej, miejskiej i przedmieść.
• Dla stacji metra – strefa do 1000 m
• Dla stacji kolejowych – strefa do 1000 m w centralnej części miasta oraz do 2000 m w dzielnicach obrzeżnych.
Aglomeracja warszawska
• Dla przystanków autobusowych – strefa 500 m na terenach zabudowy intensywnej i do 800 m na terenach zabudowy ekstensywnej;
• Dla stacji kolejowych – strefa do 2000 m.

Mapy będą aktualizowane co roku, co pozwoli zaobserwować, jakie zmiany zachodzą w transporcie miejskim na terenie całej aglomeracji warszawskiej. Podstawą analiz są m.in. zapisy „Planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego dla m.st. Warszawy z uwzględnieniem publicznego transportu zbiorowego organizowanego na podstawie porozumień z gminami sąsiadującymi”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS