wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wielodrożność a Galileo
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-12-27| Geodezja, Firma, Software

Globema pomoże uzgodnić dane z GESUT

Pierwsza połowa nadchodzącego roku może okazać trudnym okresem zarówno dla ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, jak i dla podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu.


Globema pomoże uzgodnić dane z GESUT

Rośnie liczba powiatów, które przekazują inicjalne bazy GESUT podmiotom władającym sieciami uzbrojenia terenu w celu wydania opinii o zgodności baz GESUT z dokumentacją, która znajduje się w dyspozycji tych podmiotów. Jeszcze w tym roku powinny zostać zakończone prace wykonywane w ramach projektu ZSIN-II, związane z budową inicjalnych baz GESUT dla wybranych obszarów 138 powiatów.

Geodeci powiatowi powinni przygotować i przekazać podmiotom władającym sieciami inicjalne bazy GESUT w celu wydania przez nie opinii o jej zgodności ze stanem wynikającym z dokumentacji prowadzonej przez te podmioty, w tym wskazania ewentualnych nieprawidłowości w treści tej bazy. Opinie po ich przekazaniu powinny zostać rozpatrzone, a po ich analizie – inicjalne bazy GESUT powinny zostać uzupełnione i ewentualnie skorygowane.

Podmioty władające sieciami są świadome obowiązków, jakie na nie nakładają przepisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i konsekwencji, jakie mogą je czekać w przypadku braku wydania opinii w ustawowym terminie 60 dni. W związku z tym, coraz częściej podejmują one stosowne działania, aby procesowi opiniowania baz GESUT nadać odpowiednią jakość. Część z tych podmiotów w procesie opiniowania baz GESUT widzi szansę na poprawę jakości i zakresu danych o sieciach, zawartych w eksploatowanych przez siebie systemach paszportyzacyjnych.

Globema na bazie FME (narzędzia klasy ETL – Extract, Transform and Load – firmy Safe Software) opracowała rozwiązanie dedykowane dla obu stron – geodetów powiatowych i podmiotów władających sieciami. Rozwiązanie wspomaga wykonywanie opisanych wyżej zadań i jest przygotowane do pracy z różnorodnymi formatami danych (podmioty władające sieciami nie mają obowiązku przekazywania opinii w GML). Jego wykorzystanie wydatnie skraca czas porównywania danych oraz usprawnia przygotowanie opinii.
Film ilustrujący ideę rozwiązania

Należy przypomnieć, że zgodnie z ustawą Pgik nieodpłatne jest pierwsze udostępnienie podmiotowi władającemu siecią uzbrojenia terenu zbiorów danych powiatowej bazy GESUT, dotyczących sieci uzbrojenia terenu będących w jego władaniu, pod warunkiem otrzymania przez starostę opinii od tego podmiotu. Jako pewnik należy więc przyjąć, że przedsiębiorstwa sieciowe będą chciały skorzystać z tego uprawnienia oraz zweryfikują, czy ich uwagi zawarte w opiniach zostały wprowadzone poprawnie do baz GESUT.

Źródło: Globema


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dajta spokój, przecież to tylko uproszczenie. Nie jeden z nas zje na tym zęby. Automat tutaj sprawy nie załatwi, ale zawsze części głupiej pracy mniej

Hmmmm A pani Halinka wykorzysta Qgis. I też da radę. A za koszt licencji pojedzie na dobre wakacje do pięciogwiazdkowego hotelu na miesiąc.

Zenonie podobni specjaliści od PR już od kilku lat robią z ludzi idiotów, zero wiedzy o geodezji, ale kit wciskają!

branża schodzi na psy to konkretny przykład jak zrobić z poważnych ludzi idiotów. Chyba Pani Ania ten skecz wymyśliła

poproszę podobny filmik do pracy prawnej - więcej osób będzie mogło się pośmiać. A kabaret ma to do siebie, że tylko nabija się z rzeczywistości, a nie ją pokazuje, tak jak ten filmik i ta GOOD IDEA

Film Przejaw kompletnej ignorancji - powodzenia!

6 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt