Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-24| Geodezja

Wielka Brytania ma nowy najwyższy szczyt

Przeprowadzenie dokładniejszych pomiarów wykazało, że wliczając terytoria zamorskie, najwyższym szczytem Zjednoczonego Królestwa nie jest już Góra Jacksona – informuje British Antarctic Survey (BAS).


Wielka Brytania ma nowy najwyższy szczyt <br />
fot. Wikipedia/euphro
fot. Wikipedia/euphro

Oczywiście najwyższy szczyt Wysp Brytyjskich pozostaje bez zmian – to zlokalizowany w Szkocji Ben Nevis. Jego wysokość to 1344 m n.p.m. Jeśli jednak brać pod uwagę również terytoria zamorskie Wielkiej Brytanii, za najwyższą należy uznać Górę Jacksona (3184 m n.p.m.) znajdującą się na Półwyspie Antarktycznym… a przynajmniej tak dotychczas uważano.

W grudniu tego roku British Antarctic Survey (BAS) z okazji Międzynarodowego Dnia Gór ogłosił, że wyższa jest Mount Hope. Najciekawsze w tym doniesieniu jest to, że różnica między tymi szczytami jest naprawdę spora i sięga 55 metrów. Co więcej, okazało się, że kulminacja Mt. Hope jest aż o 377 metrów wyższa, niż dotychczas uważano. Jak mogło dojść do tak dużej pomyłki?

Poprzednia wysokość bazowała na lądowych pomiarach, a z racji niedostępności tamtejszych terenów górskich wyniki okazały się obarczone bardzo dużym błędem. Mając świadomość kiepskiej jakości tych danych wysokościowych oraz wiążącego się z tym potencjalnego zagrożenia dla ruchu lotniczego, BAS przystąpił do ponownych pomiarów, tym razem jednak sięgając do technologii satelitarnych. Numeryczny model terenu tego regionu o około 5-metrowej dokładności opracowano z wykorzystaniem stereopar z satelity WorldView-2.

Ten NMT pozwolił nie tylko wyznaczyć nową wysokość Mt. Hope (3239 m n.p.m.), ale rzucił nowe światło na rzeźbę całego terytorium. Udało się np. odnaleźć nieznane wcześniej szczyty, a także stwierdzić, że niektóre z tych już znanych znajdują się nawet 5 km dalej, niż oznaczono je na mapach.

– Brytyjskie Terytorium Antarktyczne jest jednym z najbardziej oddalonych i unikatowych obszarów zamorskich Wielkiej Brytanii, a także jednym z najbardziej dziewiczych krajobrazów na Ziemi. Nasi czołowi naukowcy prowadzą tam ważne badania dotyczące zmian klimatu, których efekty są najbardziej odczuwalne właśnie na obszarach polarnych. Odkrycie, że Mount Hope jest najwyższym szczytem Zjednoczonego Królestwa, jest świetnym przykładem wysokiego poziomu brytyjskiej nauki na polu technologii kartograficznych, które pozwalają lepiej zrozumieć ten fascynujący region – komentuje odkrycie Adrian Fox z BAS

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS