Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-22| Przetargi

Dostęp do danych Copernicus będzie łatwiejszy

Dzięki programowi Unii Europejskiej Copernicus ogromna ilość darmowych danych satelitarnych, które mają służyć do zarządzania zasobami naturalnymi i przynosić korzyści obywatelom Europy, jest swobodnie dostępna. Niestety, ich pobieranie i zapisywanie było dużym logistycznym wyzwaniem. Wkrótce się to jednak zmieni.


Dostęp do danych Copernicus będzie łatwiejszy

Komisja Europejska stara się, by dostęp do tych danych był łatwiejszy oraz by problematyczne kwestie techniczne zostały ograniczone. W tym celu uruchomione zostaną usługi Copernicus Data and Information Access Services (DIAS).

Po ogłoszeniu przetargu oraz ocenie zgłoszonych wniosków Europejska Agencja Kosmiczna w imieniu Komisji Europejskiej podpisała kontrakty dotyczące DIAS z czterema konsorcjami przemysłowymi. DIAS ma dać w pełni nielimitowany i bezpłatny dostęp do danych z programu Copernicus. System ten dostarczy skalowalne środowisko obliczeniowe przechowywanych danych dla podmiotów zewnętrznych. Te będą mogły zaoferować zaawansowane usługi swoim użytkownikom, integrując dane Copernicusa z własnymi zasobami.

Zgodnie z kontraktami podpisanymi przez Josefa Aschbachera, dyrektora ESA ds. programów obserwacji Ziemi, w drugim kwartale 2018 roku użytkownikom zostanie udostępnione pięć usług DIAS, w tym jedna rozwijana wspólnie przez Eumetsat wraz z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) oraz Mercator Ocean. DIAS to nie tylko jedno miejsce ze wszystkimi danymi z satelitów oraz sześciu usług programu Copernicus w chmurze, lecz również możliwość dostępu do zasobów oraz zaawansowanych narzędzi przetwarzania danych.

Philippe Brunet, dyrektor ds. polityki kosmicznej Komisji Europejskiej powiedział: „Jest to ważny krok milowy w Programie Copernicus. Uruchamiamy rozwój europejskich usług dostępu i przetwarzania danych. W wizji Komisji Europejskiej platformy DIAS ułatwią użytkownikom z różnych dziedzin i branż tworzenie aplikacji oraz usług bazujących na danych z Copernicusa, które będą służyć ludziom w Europie i na całym globie”.

Cztery zwycięskie konsorcja to:
• Sero Europe (lider) wraz OVH, Gael Systems oraz Sinergise Ltd.
• Creotech Instruments (lider) wraz z Cloud Ferro, Sinergise Ltd., Geomatis SAS, Outsourcing Partner oraz Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (więcej o tym kontrakcie pisaliśmy TU).
• ATOS Integration (lider) wraz z T-SYSTEM International, DLR, eGEOS, EOX, GAF, Sinergise Ltd, Spacemetric oraz Thales Alenia Space.
• Airbus Defence and Space (lider) wraz z Orange SA, Airbus Defence and Space, Geo SA, Capgemini.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS