Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-12-20| Geodezja, Prawo, Kataster

W Sejmie o problematycznych rozgraniczeniach

Jak usprawnić przepisy dotyczące rozgraniczeń, by budziły mniej kontrowersji wśród obywateli – nad tym posłowie i eksperci debatują w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. prawa geodezyjnego i rozgraniczeń nieruchomości.


W Sejmie o problematycznych rozgraniczeniach

Grono to zostało powołane latem tego roku między innymi w związku z licznymi prośbami o interwencje kierowanymi przez obywateli do posłów, a związanymi ze sporami granicznymi, w tym procedurami rozgraniczeniowymi.

Ostatnie posiedzenie zespołu odbyło się wczoraj (19 grudnia) w Sejmie. W dość skromnym gronie dyskutowano na nim na przykład o biegłych sądowych z zakresu geodezji. Wiele problemów rodzą tu nieprecyzyjne przepisy dotyczące wykonywanych przez nich prac geodezyjnych. Bywa, że z powodu błędów biegłego wyniki jego pracy nie mogą zostać przyjęte do PZGiK, a tymczasem sąd wydaje na ich podstawie wyrok. Zdarza się i tak, że biegły w ogóle nie fatyguje się z przekazywaniem wyników swojej pracy do zasobu.

Podczas posiedzenia zespołu zwracano również uwagę na nierzadko kiepską jakość opinii przygotowywanych przez geodezyjnych biegłych. Do tego problemu przyczynia się m.in. to, że sądy zazwyczaj nie weryfikują rzetelności osób wpisywanych na sądową listę biegłych.

Innym problemem jest brak nadzoru nad wykonywanymi przez nich opiniami. Starosta czy WINGiK mogą weryfikować jedynie samą pracę geodezyjną, ale już nie treść opinii. Obecny na posiedzeniu dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK Adolf Jankowski przestrzegał jednak, by nie wprowadzać zbyt daleko idących regulacji w tym zakresie. W ich konsekwencji może się bowiem okazać, że opinia biegłego dla sądu będzie tak naprawdę opinią starosty. W ocenie przedstawiciela GUGiK-u dobrym rozwiązaniem byłoby natomiast wprowadzenie przepisu, który wymuszałby na biegłym oddanie wyników pracy geodezyjnej do zasobu przed sporządzeniem opinii dla sądu.

W trakcie obrad zwracano także uwagę, że niejednokrotnie przyczyną sporów granicznych okazuje się kiepska jakość danych ewidencyjnych. W kontekście usprawnienia procedur rozgraniczeniowych dyskutowano także o znaczeniu określenia spokojnego stanu posiadania.

Zespół ma kontynuować swoje prace. Na następnym posiedzeniu ma debatować o konkretnych propozycjach zmian w prawie.

Zapis posiedzenia

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama