Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-19| Teledetekcja

Chińskie zobrazowania satelitarne dostępne w Polsce

Creotech Instruments SA we współpracy z Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI) rozpoczęły dystrybucję zobrazowań satelitarnych pochodzących z konstelacji satelitów SuperView oraz rodzin satelitów GF i ZY należących do pekińskiej spółki Space View. Dane będą dostępne na budowanej przez Creotech i WIZIPISI platformie EO DIAS.


Chińskie zobrazowania satelitarne dostępne w Polsce

Firma Space View jest wiodącym dostawcą danych satelitarnych, teledetekcji i usług informacji geoprzestrzennej w Chinach. Zbudowała pierwszą komercyjną multispektralną konstelację satelitów w Państwie Środka, a rozdzielczość dostarczanych przez nią zobrazowania jest, wyjątkowo jak na rynek cywilny, wysoka. Flota złożona z satelitów o różnej wadze i wyposażonych w różnorakie instrumenty pomiarowe nieprzerwanie dostarcza optycznych, radarowych i mikrofalowych zobrazowań Ziemi.

– Zobrazowania z satelitów SuperView oraz rodzin GF i ZY mają wyjątkową jakość, ale ich największą zaletą jest ogromne archiwum pokrywające swoim zasięgiem cały świat – mówi Tomasz Berezowski, wiceprezes WIZIPISI. – Konstelacja budowana przez naszych chińskich partnerów jest stale rozbudowywana, a tempo wynoszenia kolejnych satelitów robi wrażenie. Jesteśmy przekonani, że europejskie firmy i instytucje związane m.in. z rolnictwem, urbanistyką, ochroną środowiska, zarządzaniem kryzysowym czy żeglugą morską mogą bardzo skorzystać na łatwym dostępie do tych ogromnych zasobów.

Do jakich danych można mieć dostęp?

Pierwsze satelity konstelacji, o nazwach HJ-1A i HJ-1B, wyniesione zostały na orbitę heliosynchroniczną we wrześniu 2008 roku. Ważące po 470 kg urządzenia wyposażone są w kamery CCD. Dodatkowo pierwszy z satelitów wykonuje zdjęcia w spektrum podczerwieni, a drugi zaopatrzony jest w kamerę hiperspektralną. Ich czas rewizyty to 4 dni. W styczniu 2012 roku do konstelacji firmy Space View dołączył ciężki, ważący ponad 2,5 tony satelita ZY-3. Urządzenie zaopatrzone jest w trzy kamery wysokiej rozdzielczości obrazujące w paśmie widzialnym oraz multispektralny skaner ERMSS działający w podczerwieni, a czas rewizyty satelity to 5 dni.

Pierwszy satelita serii GF, o nazwie GF-1, na orbitę wyniesiony został w kwietniu 2013 roku. Sonda waży 1080 kg i wyposażona jest w sensory światła widzialnego i multispektralne kamery oraz czujniki WFI, a jej czas rewizyty to 4 dni. Drugi z serii, o nazwie GF-2, trafił na orbitę w sierpniu 2014 i waży aż 2,1 t. Wykonuje wysokiej jakości zdjęcia o terenowym wymiarze piksela 0,8 m, a także zobrazowania multispektralne. Jego czas rewizyty to 5 dni.

Docelowo najliczniejsza seria satelitów o nazwie SuperView ma, zgodnie z założeniami, składać się z 16 sond wyposażonych w czujniki optyczne o terenowym wymiarze piksela 0,5 m, 4 satelitów optycznych wykonujących zdjęcia o jeszcze wyższej rozdzielczości, 4 satelitów radarowych i wciąż nieznanej liczby satelitów z wyposażonych w czujniki hiperspektralne. Wszystkie na orbicie znaleźć mają się do 2022 roku. W grudniu 2016 wystrzelone zostały dwa pierwsze urządzenia o wadze 560 kg każde, które wykonują zdjęcia o terenowym wymiarze piksela 50 cm, a ich czas rewizyty to jedynie 2 dni. Wyposażone są także w czujniki multispektralne o rozdzielczości 2m na piksel. Wyniesienie kolejnych dwóch urządzeń z serii SuperView ma nastąpić jeszcze w tym roku, a czas użytkowania każdego satelity z tej serii to 8 lat.

Zdaniem Krzysztofa Mysłakowskiego, szefa sprzedaży w Satellite Data Division firmy Creotech Instruments SA szczególnie interesujące są zobrazowanie wykonywane przez chińskiego operatora w spektrum mikrofalowym.

– Dzięki tego typu danym będzie możliwe wykonywanie analiz w nowej jakości, co znacznie poszerzy zakres prowadzonych badań i ich praktycznych wdrożeń – mówi Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments. – Pomysły na wykorzystanie udostępnianych przez Chińczyków danych można mnożyć. Od teraz przedsiębiorcy z Polski będą mogli na ich bazie wdrażać własne rozwiązania i aplikacje co w kontekście naszego nowego projektu EO DIAS dodatkowo uatrakcyjnia naszą ofertę.

Zobrazowanie satelity GF-1

Przykład zobrazowania z satelity GF-1 (kliknij, aby powiększyć)

EO DIAS docelową platformą

Na ten moment każdy zainteresowany może uzyskać dostęp do obszernych chińskich danych poprzez bezpośredni kontakt z firmami Creotech i WIZIPiSI. Docelowo archiwa Space View będą dostępne na powstającej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej platformie EO DIAS. Projekt realizuje konsorcjum, na czele którego stoi Creotech Instruments, a powstające centrum ma świadczyć usługi dostępowe do danych satelitarnych konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus. Poza przechowywaniem danych EO DIAS ma również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych o strukturze chmury. Dzięki temu firmy europejskie będą mogły realizować swoje usługi bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w swoją własną infrastrukturę.

Wartość kontraktu bliska jest 60 mln zł, zaś czas jego trwania to cztery lata. Po pierwszych sześciu miesiącach system ma osiągnąć pełną operacyjność. Docelowo będzie mógł obsłużyć dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie. W skład konsorcjum realizującego projekt EO DIAS, na którego czele stoi Creotech Instruments, wchodzą: CloudFerro Sp. z o.o., Geomatys, Outsourcing Partner, Sinergise i WIZIPiSI.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS