wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-12-13| Teledetekcja, Firma, Instytucje

Polska armia zyska dostęp do zdjęć satelitarnych Digital Globe

Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzące w jej skład Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały porozumienie o współpracy z amerykańską spółką Digital Globe – potentatem na rynku teledetekcji satelitarnej. Głównym elementem umowy jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (DAP – Direct Access Program), który daje możliwość pozyskiwania wysokorozdzielczych zobrazowań z konstelacji satelitów obserwacyjnych tej korporacji.


Polska armia zyska dostęp do zdjęć satelitarnych Digital Globe

Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy (MoU – Memorandum of Understanding) w tej sprawie pomiędzy PGZ, WZE oraz Digital Globe odbyło się we wtorek, 12 grudnia, w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Warszawie.

– Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważnym krokiem na ścieżce prowadzącej do uzyskania przez Siły Zbrojne RP zdolności w zakresie satelitarnego rozpoznania obrazowego. Celem PGZ jest dostarczenie MON jak największej liczby zobrazowań satelitarnych wybranych rejonów zainteresowania – powiedział po podpisaniu umowy wiceprezes zarządu PGZ Maciej Lew-Mirski.

Najważniejszym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu. DAP, w przypadku jego wdrożenia, pozwoli PGZ na gromadzenie zobrazowań wysokich rozdzielczości (nawet 30 cm) bez konieczności pozyskania licencji rządowych i posiadania własnego satelity obserwacyjnego. Satelity z konstelacji Digital Globe będą zadaniowane bezpośrednio przez segment naziemny, którego budowę wstępnie planuje się na terenie WZE w podwarszawskiej Zielonce.

– Wprowadzenie do naszego portfolio usługi DAP umożliwi nam oferowanie na zasadach komercyjnych usługi dostępu do wysokorozdzielczych danych satelitarnych pochodzących z amerykańskich satelitów. Wierzymy, że zainicjowana dzisiaj współpraca będzie miała bardzo dużą wartość dla MON, gdyż pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań interesujących obszarów do czasu, w którym Siły Zbrojne RP będą mogły korzystać z własnego satelity obserwacyjnego – dodał Maciej Lew-Mirski.

Wiceprezes Digital Globe Jeff Kerridge zaznaczył podczas spotkania, że podpisane porozumienie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Implementacja usługi DAP w PGZ pozwoli na zacieśnienie współpracy obu przedsiębiorstw nie tylko w wymiarze lokalnym, ale również regionalnym.

Źródło: PGZ, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tereny zamknięte? Ciekawe czy Digital Globe spełnia wymagania związane z pozyskiwaniem zobrazowań 30cm dla obszarów zamkniętych zgodnie z PGK i OIN?

będą zamawiać pierworysy mapy zasadniczej przed manewrami NATO.

prawie jak Polska Armia zyska dostęp do PODGiKów :)))

Lokalizacja Proponuje lepsza lokalizacja stacji naziemnej - Komorowo ;) - miejsce podobno lepiej wyglada jesli chodzi o SCORing :P

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt