|2017-12-13|
Teledetekcja, Firma, Instytucje
Polska armia zyska dostęp do zdjęć satelitarnych Digital Globe
Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzące w jej skład Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały porozumienie o współpracy z amerykańską spółką Digital Globe – potentatem na rynku teledetekcji satelitarnej. Głównym elementem umowy jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu (DAP – Direct Access Program), który daje możliwość pozyskiwania wysokorozdzielczych zobrazowań z konstelacji satelitów obserwacyjnych tej korporacji.
Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy (MoU – Memorandum of Understanding) w tej sprawie pomiędzy PGZ, WZE oraz Digital Globe odbyło się we wtorek, 12 grudnia, w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Warszawie.
– Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważnym krokiem na ścieżce prowadzącej do uzyskania przez Siły Zbrojne RP zdolności w zakresie satelitarnego rozpoznania obrazowego. Celem PGZ jest dostarczenie MON jak największej liczby zobrazowań satelitarnych wybranych rejonów zainteresowania – powiedział po podpisaniu umowy wiceprezes zarządu PGZ Maciej Lew-Mirski.
Najważniejszym elementem porozumienia jest tzw. Program Bezpośredniego Dostępu. DAP, w przypadku jego wdrożenia, pozwoli PGZ na gromadzenie zobrazowań wysokich rozdzielczości (nawet 30 cm) bez konieczności pozyskania licencji rządowych i posiadania własnego satelity obserwacyjnego. Satelity z konstelacji Digital Globe będą zadaniowane bezpośrednio przez segment naziemny, którego budowę wstępnie planuje się na terenie WZE w podwarszawskiej Zielonce.
– Wprowadzenie do naszego portfolio usługi DAP umożliwi nam oferowanie na zasadach komercyjnych usługi dostępu do wysokorozdzielczych danych satelitarnych pochodzących z amerykańskich satelitów. Wierzymy, że zainicjowana dzisiaj współpraca będzie miała bardzo dużą wartość dla MON, gdyż pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań interesujących obszarów do czasu, w którym Siły Zbrojne RP będą mogły korzystać z własnego satelity obserwacyjnego – dodał Maciej Lew-Mirski.
Wiceprezes Digital Globe Jeff Kerridge zaznaczył podczas spotkania, że podpisane porozumienie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Implementacja usługi DAP w PGZ pozwoli na zacieśnienie współpracy obu przedsiębiorstw nie tylko w wymiarze lokalnym, ale również regionalnym.
Źródło: PGZ, JK
|