wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-12-12| GNSS

4 satelity Galileo (w tym Zofia) wystartowały

Dziś (12 grudnia) o 19:36 polskiego czasu z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono cztery koleje satelity europejskiego systemu nawigacji.


4 satelity Galileo  (w tym Zofia) wystartowały <br />
fot. ESA
fot. ESA

To już drugi start Galileo, na potrzeby którego wykorzystano rakietę nośną Ariane-5. W przeciwieństwie to wcześniej użytkowanych rosyjskich Sojuzów mieszczą one nie dwa, ale aż cztery aparaty nawigacyjne.

Jeśli operacja zakończy się sukcesem, konstelacja Galileo będzie składać się już z 22 aparatów. Oznacza to, że po wystrzeleniu kolejnych czterech, co ma nastąpić w przyszłym roku, segment kosmiczny Galileo będzie kompletny, a nawet będzie dysponował dwoma zapasowymi satelitami. Europejski system nawigacji będzie wówczas oferować możliwość samodzielnego wyznaczania pozycji na całym świecie. Dziś jest to możliwe tylko okresowo.

Co ciekawe, jeden z wystrzelonych właśnie satelitów nosi imię Zofia. Wybrano je w europejskim konkursie plastycznym dla dzieci, którego polską edycję w 2012 r. wygrała Zofia Ćwir z Krasnegostawu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt