|2017-12-08|
Software
Bentley i Siemens zacieśniają współpracę dla inteligentnej infrastruktury
W swoim wystąpieniu podczas tegorocznej konferencji Year in Infrastructure Helmuth Ludwig, globalny dyrektor Siemensa ds. technologii informatycznych, zaprezentował przykłady współpracy firm Siemens i Bentley na rzecz cyfrowych procesów prac i cyfrowych miast oraz przekazał nowe informacje na temat wspólnych projektów obu korporacji.
„Firmy Siemens i Bentley dostrzegają bezprecedensową okazję połączenia majątku trwałego z cyfrowymi modelami inżynierskimi, które uwzględniają zarówno fizyczne, jak i funkcjonalne cechy aktywów”, powiedział Ludwig. „Oprogramowanie PLM firmy Siemens ma przewagę w tym, co nazywamy cyfrowym bliźniakiem produktu, cyfrowym bliźniakiem produkcji i cyfrowym bliźniakiem wydajności. W połączeniu z przewagą firmy Bentley w zakresie BIM chcemy podnieść technologię cyfrowego bliźniaka wydajności na nowy poziom i przyspieszyć realizację pełnego potencjału cyfrowych miast, jak na przykład tutaj, w Singapurze. Nasze wspólne przedsięwzięcia szybko się rozwijają, co naszym zdaniem można przypisać wspólnemu zaangażowaniu na rzecz otwartości i efektywności wymiany danych”.
Prezentacja Ludwiga ukazała podejście, jakie firma Siemens przyjmuje do integracji i cyfryzacji całego ogólnego łańcucha wartości klienta. Jako szczególny przykład podał postępy w tzw. połączonej widoczności majątku trwałego, jaką można osiągnąć dzięki integracji technologii firm Siemens i Bentley. W procesie prac opisanym przez Ludwiga zakład przetwórczy został zarejestrowany za pomocą fotografii cyfrowych przy użyciu oprogramowania ContextCapture firmy Bentley, zapewniając realistyczny wizualny kontekst zakładu. Ten „produkcyjny bliźniak cyfrowy 3D” został następnie podłączony do komponentów działających w ramach Internetu Rzeczy w zakładzie produkcyjnym za pomocą MindSphere, opartego na chmurze systemu operacyjnego firmy Siemens. Przy użyciu AssetWise firmy Bentley dane wejściowe MindSphere zostały skonfigurowane w przeglądarce oraz w kontekście modelu 3D, w czasie gdy użytkownik poruszał się w obrębie „cyfrowego bliźniaka wydajności” w celu sprawdzenia stanu różnych elementów majątku trwałego – w szczególności silnika, którego wibracje prowadziły do awarii. Za pomocą oprogramowania PLM firmy Siemens uzyskano dostęp do „cyfrowego bliźniaka produktu” silnika zastępczego oraz zaprojektowano i przeanalizowano wykonane na miarę uchwyty silnika w celu rozwiązania problemu wibracji. Następnie wydrukowano je na drukarce 3D. Taką samą logikę można zastosować w odniesieniu do miast cyfrowych, aby dzięki takiej połączonej widoczności majątku trwałego problemy techniczne były nie tylko wykrywane, ale również rozwiązywane przy wykorzystaniu w pełni cyfrowych procesów prac w celu poprawy wydajności majątku trwałego.
Inne projekty cyfrowe łączą w unikalny sposób technologię firm Siemens i Bentley w celu zajęcia się niektórymi z aktualnych krytycznych i naglących problemów infrastruktury. Na przykład w dziedzinie zarządzania energią nowe rozproszone zasoby energetyczne (DER), takie jak energia wiatru, energia słoneczna i składowanie energii, wymagają dwukierunkowych sieci elektrycznych. Tu kluczowe są narzędzia GIS i możliwości projektowania sieci oferowane przez OpenUtilities firmy Bentley połączone z PSS SINCAL firmy Siemens do modelowania analitycznego sieci w celu realizacji zintegrowanego rozwiązania do planowania i oceny projektu DER.
Globalne dążenie do urbanizacji i rosnące wymagania wobec mobilności ludzi i produktów przyspieszyły zapotrzebowanie na elektryfikację kolei za pomocą napowietrznych i sztywnych sieci trakcyjnych. Aby temu sprostać, obie firmy współpracują w celu usprawnienia procesu elektryfikacji przez integrację oprogramowania Sicat Master firmy Siemens do modelowania i analizy nośnej napowietrznej kolejowej linii trakcyjnej z niedawno zapowiedzianym oprogramowaniem OpenRail Designer firmy Bentley.
Te nowe wspólne projekty powstają na bazie trwającej współpracy między firmami Siemens i Bentley łączącej oprogramowanie BIM i oprogramowanie do modelowania rzeczywistości firmy Bentley z rozwiązaniami do projektowania produktów i technologii procesu produkcji firmy Siemens oraz integrującej COMOS firmy Siemens z OpenPlant firmy Bentley. Kolejne wspólne projekty obejmujące inne działy spółki Siemens zostaną ogłoszone w ciągu przyszłego roku.
Źródło: Bentley Systems Polska
|