Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-06| Geodezja, Mapy

Absolwent geodezji i kartografii z Nagrodą Miasta Krakowa

W miniony czwartek (30 listopada) wręczono Nagrody Miasta Krakowa 2017. Wśród laureatów znalazł się Bartłomiej Trybuś, absolwent kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.


Absolwent geodezji i kartografii z Nagrodą Miasta Krakowa <br />
Bartłomiej Trybuś odbiera Nagrodę Miasta Krakowa (fot. W. Majka, UM Krakowa)
Bartłomiej Trybuś odbiera Nagrodę Miasta Krakowa (fot. W. Majka, UM Krakowa)

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję – po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. W tym roku Komisja przyznała nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe, których tematyka związana jest z Krakowem.

W tej ostatniej kategorii jednym z wyróżnionych został Bartłomiej Trybuś. Tytuł jego nagrodzonej pracy magisterskiej – napisanej w Katedrze Geomatyki AGH – to „Lokalizacja starych kościołów i cmentarzy na obszarze Krakowa”. Jej opiekunem był dr hab. Piotr Banasik.

Celem pracy było udokumentowanie położenia nieistniejących już współcześnie kościołów i cmentarzy Krakowa. Proces likwidacji tych obiektów nasilił się szczególnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Z krajobrazu miejskiego zniknęło wtedy kilkanaście zabytkowych sakralnych budowli. Opracowaniem został objęty obszar Starego Miasta (w obrębie murów) z Wawelem, oraz dawne przedmieścia, tj. Kleparz, Garbary, Stradom i Kazimierz.
Do realizacji pracy autor wykorzystał przede wszystkim stare materiały kartograficzne. Szczególnie cennym źródłem informacji o obiektach sakralnych okazał się Plan miasta Krakowa z 1785 r., zwany Kołłątajowskim, który sporządzono celem ustalenia własności kościelnej i świeckiej na obszarze Krakowa. Fragmenty tego planu – w celu lokalizacji obiektów na współczesnej mapie – autor poddał kalibracji.
Efektem pracy jest mapa ustalająca położenie i zasięg powierzchniowy ponad 40 nieistniejących już krakowskich kościołów i cmentarzy. Każdy z obiektów został oznaczony konturem na ortofotomapie. Dodatkowo ich lokalizację przedstawiono na współczesnych zdjęciach, a charakterystykę każdego z obiektów uzupełniono o jego historię i istniejącą ikonografię.

Położenie cmentarza przy kościele św. Anny (opracowanie: Bartłomiej Trybuś)

Lista wszystkich tegorocznych nagrodzonych

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS